Zvýšený růst ochlupení

Další názvy: hypertrichóza, hirsutizmus (u žen)

Zvýšený růst ochlupení se může týkat celého těla, anebo může být lokalizované.

Lokalizovaný okrsek kůže může být zvýšeně ochlupený od narození, pak se jedná o mateřské znaménko. Místo se zvýšeným ochlupením může také vzniknout v jizvě po popálenině nebo po chronickém dráždění kůže.

Zvýšený růst ochlupení týkající se celého těla má dvě formy – hirsutismus a hypertrichózu.

Hirsutismus


Jako hirsutismus se označuje zvýšené ochlupení žen v místech, kde je růst ochlupení podmíněn mužskými hormony, tedy například na tváři a na hrudníku. Růst ochlupení je dědičně podmíněný, proto co je v jedné populaci považováno za hirsutismus může být v jiné populaci normální a je těžké nalézt hranici mezi normálním a zvýšeným ochlupením.

Hirsutismus může být způsobený buď zvýšenou tvorbou mužských pohlavních hormonů, nebo zvýšenou citlivostí tkání na ně. Jelikož mužské pohlavní hormony se tvoří ve vaječnících a v nadledvinách, může být hirsutismus spojen s poruchou těchto orgánů, vyskytuje se například při syndromu polycystických ovárií.

Hirsutismus představuje pro ženu kosmetický problém, ale málokdy značí vážnější chorobu. Varovným signálem by měly být především jiné projevy maskulinizace objevující se v pubertě, mohly by značit vážnější onemocnění vaječníků či nadledvin.

Hypertrichóza


Jiný typ zvýšeného ochlupení je hypertrichóza, ta se může vyskytovat u obou pohlaví a vyskytuje se po celém těle.

Může být vrozená, při takovémto vzácném onemocnění má postižený tělo porostlé jemnými chlupy až 10 cm dlouhými.

Větší růst ochlupení může být také vyprovokován některými léky (např. fenytoin či streptomycin), podvýživou, sníženou funkcí štítné žlázy, porfyriemi, poraněním mozku.

Při léčbě je třeba se zaměřit na příčinu, která k hypertrichóze vedla, pokud to není možné, odstraňují se chloupky kosmeticky.

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Prodělaný covid a menstruace 22.5.22 17:30  TinaAn 20
Jsem pozitivní a máme se stěhovat 18.5.22 07:07  Anonymní 35
Úzkost a deprese po Covidu 17.5.22 07:31  wiwiOL 31
Vypadávání vlasů po covidu 13.5.22 18:03  aiwwa 21
Zkušenosti s Covid testem 3.5.22 07:40  Uslava 6
Očkování covid 2 dávky 1.5.22 18:36  ugluk 24

Napište prosím svoji zkušenost s: zvýšený růst ochlupení

Váš příspěvek
Zdena nick
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.6.21 16:53
nadměrné ochlupení

Dobrý den chci se zeptat a poradit jak je to s nadměrným ochlupením. Narodila jsem se jako žena s mužským tělem bohužel i s ochlupením, které jsem získala geneticky s máminé strany. Užívám hormony na potlačení mužských androgenů v kombinaci s ženskými. Mám za sebou kastrací, ale ochlupení je sice jemné, ale stále roste po celém těle. Můžete mi poradit co se s tím dá dělat, aby se to alespoň zmírnilo. Děkuji předem.

Vložit nový komentář