Zvýšení koncentrace železa v krvi

Další názvy: zvýšení koncentrace Fe, zvýšení železa v krvi

O co se jedná?

Železo je součástí molekuly hemoglobinu a má vliv na jeho chemické vlastnosti. Rezervní železo je v organismu vázáno na svou transportní bílkovinu transferin nebo na feritin, který slouží jako zásobárna železa v tkáních. Hladina feritinu odráží množství celkového železa v organismu. Transferin je jedna z bílkovin krevní plazmy, která váže a transportuje železo v krevním oběhu. Hodnotíme vazebnou kapacitu séra pro železo, která určuje, jaké maximální množství železa dokáže transferin pojmout. Další cestou, jak lze vyšetřit množství železa, je měření jeho sérové hladiny. Tato hodnota je z těchto tří metod (sérový transferin, feritin a sérové železo) nejméně spolehlivá. Sérové železo bývá zvýšené u mužů a jeho hladinu též může zvyšovat zánět, který v těle probíhá.

Laboratorní hodnoty u zvýšené koncentrace železa vypadají následovně – sérová hladina železa je zvýšená, naopak snížená je hladina sérového transferinu.

Příčiny zvýšení koncentrace železa

Buď je železa nadbytečný přísun (potravou) nebo naopak je organismem nedostatečně zpracováváno (špatná vazba na plazmatické bílkoviny) nebo může být ve zvýšené míře vstřebáváno ze zažívacího traktu. Jak je již uváděno výše, železo je součástí červeného krevního barviva, tudíž logicky, pokud dochází v organismu ve zvýšené míře k rozpadu červených krvinek, vyskytne se v krvi podstatně větší hodnota železa. Pokud nastane takový stav, užívají se léky jménem cheláty, které mají schopnost nadměrné volné železo v krvi vychytat a vyloučit ho mimo organismus.

Dalším z důvodů je dědičné onemocnění, které se jmenuje hereditární (dědičná) hemochromatóza, které má za vinu právě zvýšené vstřebávání železa ze střeva.

Co s tím dělat?

Určitě každý zná slovní obrat pouštět žilou. V odborné terminologii se tomu říká venepunkce a spočívá to v tom, že se pacientovi, který trpí nadměrnou koncentrací železa v krvi, odebírá žilní (venózní) krev. Podstatou tohoto procesu je kvantitativní odběr hemoglobinu, krevních bílkovin, vázajících nadměrné železo a přímo i sérové železo. Další možností, jak léčit nadměrnou koncentraci železa v krvi, je použití chalátů – jak je již uvedenou výše, jsou to sloučeniny, které mají schopnost volné železo vychytávat, pevně na sebe navázat a vyloučit ho mimo tělo buď močí, nebo stolicí.

Na závěr

Ať už je zvýšená hladina železa způsobena jakoukoliv výše uvedenou chorobou nebo nefunkčností tělesného systému, je nadbytek železa pro organismus velmi škodlivý. Železo se totiž ukládá do tkání, zejména do slinivky břišní, do jater, do srdce, kde působí nemalé problémy. Další možnost ukládání železa je i do kůže, které dává typické bronzové zabarvení a proto se hovoří v takovém případě o bronzovém diabetu.

Je opravdu důležité, aby tato porucha byla léčena, protože nejtěžší případy často končí smrtí.

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Pozitivní antigen, jak teď postupovat? 24.6.22 18:57  sobesin 29
Rýma po COVIDU 24.6.22 09:03  Benda5 6
EUC PCR test - kde najdu výsledky? 7.6.22 18:54  PhereNicae 3
Záznam o PCR testu 1.6.22 06:45  adamcoka 19
Prodělaný covid a menstruace 22.5.22 17:30  TinaAn 20
Jsem pozitivní a máme se stěhovat 18.5.22 07:07  Anonymní 35

Napište prosím svoji zkušenost s: zvýšení koncentrace železa v krvi

Váš příspěvek
Robert Gio
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 13.1.16 22:15
zvýšený feritin v seru

Dobrý večer,
Od října 3× vyšetření krve které ukazalo vysoké hodnoty feritinu v seru od 1400 do 1180mikro gramu na /l, železo v krvy od 25.1 do 15.2 micromol/l, transferin v seru 2.0 g/l, leukocyty 7.3, jaterní testy v pořadku, HGB 136 g/l, hemochromatoza vyloučena..
co dělat proč jsou tak vysoké hodnoty feritinu 4× vyšší než norma?
děkuji Robert

hamar
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 28.2.13 00:50
hereditární hemochromatoza dědíčná

Dobrý den, měla bych podstoupit venepunkce ke snížení hladiny feritinu. Moc prosím chtěla bych vědět kolik dní je pacient hospitalizován při provedení venepunkce a v jakých intervalech je nutná venepunkce opakovat?. Velmi děkuji za odpověď

jsfvsk
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 4.12.12 19:36
vysoká vaz. kapacita železa

Mám už dlouhodobé krvácení ze střeva, které je důsledkem ozařování po karcinomu prosta ty. Postradiační proktitida se u mne vyskytla po 15ti týdnech. Absolvoval jsem 2× sigmoideoskopické vyšetření s ošetřením argonovou plazmakoagulací. Užívám aktiferin 2× denně - ráno tabletu a vpoledne syrup, godasal obden/předtím Warfarin 3 mg/, 2× denně čípky Asacol a Laktulosu.
Výsledky vyšetření krevního obrazu:
z 5.11. - železo 20,3,vaz.kap. železa 87,4, hemoglobin 104,hematokrit 0,32, erytrocyty pr. 3,8, ostatní ukazatelé jsou v normě.
z 4.12. - železo prakt. lékařka neurčila, hemoglobin 104,hematokrit 0,31,erytrocyty pr. 3,73.
Při návštěvě 5.11. mi na můj dotaz sdělila, že železo je v pořádku. Dnes manželka jako bývalá laborantka telefonicky vznesla dotaz na to železo a bylo jí sděleno, abych vysadil tablety Aktiferinu a bral jen syrup.
Mně se tento způsob vyšetření nějak nezamlouvá, protože nemám jistotu, že nemůže dojít k ohrožení mého života. Budu moc vděčný za odbornou pomoc zkušeného lékaře, který pomůže vyřešit můj problém. Děkuji předem a přeji hezký den. Zprávu prosím na mail. Vosyka

Veselá R
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.5.12 20:07
železo v krvi

Mému synovi je 28 roků,před týdnem se mu udělalo špatně,zatmělo se mu před očima a brnělo ho tělo.Přítelkyně ho odvezla do nemocnice,dělali mu odběry,CT,mag.renozanci a zaplať panbuh mu nic nezjistili ale z krve právě zjistili že má zvíšené železo.Syn měří 192 cm a váží 120 kg.Já mu stále říkám že by měl zhubnout a on se tomu brání.Chtěla bych se zeptat jestli to může být také tou tloušťkou.On mi tvrdí že ne a ještě se na mě zlobí,že mu to stále připomínám že je obézní.Děkuji za odpověď.R.Veselá

jitrenka
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 11.11.09 16:07
železo v krvi

Dobrý den,chtela bych se zeptat, zda by mohla vysoká hladina železa v krvi zpusobit potrat (10 tyden tehotenství).Dekuji za odpoved.

Vložit nový komentář
 

Nemoci s tímto příznakem: