Zvýšené slzení

Další názvy: hyperlakrimace, epifora

Zvýšené slzení neboli epifora či lakrimace je jedním ze základních příznaků v očním lékařství. Epiforou je doprovázena celá řada onemocnění oka a jeho okolí. V zásadě existují dva hlavní principy nadměrného slzení : nadměrné slzení a obstukce slzovodů.

nadměrnému slzení dochází při podráždění trojklanného nervu ( nervus trigeminus- pátý hlavový nerv). Podráždit jej lze především zánětem – proto je epifora základním příznakem zánětů rohovky a spojivky, ale i jiných struktur oka.

Při nadměrném slzení může být oko postiženo konjunktivitidou – zánětem spojivek – těchto zánětů je celá řada, ale symptomatologii mají společnou: epifora, edém víčka, prosáknutí a zarudnutí spojivky, bolest, u bakteriálních infekcí také bolestivé zduření příušních uzlin apod.

Hyperakutní bakteriální konjunktivitida : tato nemoc je způsobena bakteriemi Neisseria gonorrhoeae a Neisseria meningitis. Po styku bakterie se spojivkou dochází během hodin k rozvoji prknovitého edému víček, zarudnutí a prosáknutí spojivky a k produkci husté hnisavé tekutiny. Uzliny jsou zduřelé a velmi bolestivé. Tato nemoc vyžaduje lékařskou péči v podobě podání penicilinu, neboť může dojít ke vzniku rohovkového vředu a k těžké poruše zrakových funkcí.

Akutní bakteriální konjunktivitida : je způsobena celou řadou bakterií, příznaky má podobné jako předcházející jednotka, ovšem tyto příznaky jsou mírnější.

Dále existuje celá řada dalších spojivkových zánětů : virové – adenovirová konjunktivitida, epidemická keratokonjunktivitida, akutní hemoragická konjunktivitida, dále to jsou alergie atd.

Rohovkové záněty také tvoří významnou skupinu příčin nadměrného slzení. K němu se přidává pocit cizího tělesa v oku, velká bolestivost či jen pocit tlaku, zvýraznění cév, někdy reflexivní uzávěr oční štěrbiny – blefarospasmus. Rohovkové záněty mohou být provázeny celou řadou komplikací, proto by měl pacient navštívit lékaře.

Podobně tomu je i u zánětů bělimy – skleritidy a episkleritidy. Příznaky jsou pálení, zvýraznění cév, světloplachost- fotofobie, epifora apod.

Zvýšené slzení pozorujeme i u akutního glaukomu ( zelený zákal), který ohrožuje pacienta nevratným poškozením zrakového nervu. Příznaky jsou velmi výrazné : bolest jednoho oka, která zasahuje až polovinu hlavy – tyto bolesti jsou kruté, přistupuje výrazně zhoršené vidění atd.

Obstrukcí slzovodu dochází k hromadění slz před uzávěrem. Typické je silné slzení v chladu a větru, méně v teplé místnosti.

Oko je velice důležitý a také velmi citlivý orgán, proto by měl člověk při náznaku jeho postižení vyhledat očního lékaře, pokud se vyskytují další příznaky jako bolest, zarudnutí, otok, patrně se bude jednat o zánět, který je třeba ( zvláště u bakterií, chlamydií a u prvoků) dobře vyléčit, jinak mohou nastat komplikace- rohovkový vřed atd.

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Pozitivní antigen, jak teď postupovat? 24.6.22 18:57  sobesin 29
Rýma po COVIDU 24.6.22 09:03  Benda5 6
EUC PCR test - kde najdu výsledky? 7.6.22 18:54  PhereNicae 3
Záznam o PCR testu 1.6.22 06:45  adamcoka 19
Prodělaný covid a menstruace 22.5.22 17:30  TinaAn 20
Jsem pozitivní a máme se stěhovat 18.5.22 07:07  Anonymní 35

Napište prosím svoji zkušenost s: zvýšené slzení

Váš příspěvek
IRENA SOCHOROVA
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.6.15 13:57
slzeni oci

Dobry den, je mi 61 let a uz asi 2 roky me slzi nadmerne oci.Jsem z toho opravdu nestastna.Mam revmatoidni artritidu a jeste me byl zjisten glaukom na ktery beru kapky. U ocniho lekare me rekla pani doktorka, ze je to od toho revmatu a vice to neresila. Zajimalo by me jestli mam sanci se slzeni zbavit je to cim dal horsi. Dekuji Sochorova Irena

Jana Hellerová
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.5.15 21:02
B / A A

Dobrý den, je mi 53 let, asi před 10 lety jsem měla zánět rohovky a od té doby mám zvýšené slzení při větru, chladu, jak bych se mohla slzení zbavit nebo ho zmírnit?

ijwww
1 příspěvek 19.11.14 16:13
zapáchající slzy

Dobrý den!
Jsem sedmdesátiletý stařec a kromě stupňujích se srdečních arytmií a dlouho trvajícího léčení (tlumení) hypertenze (s nezjištěnou příčinou) trpím dlouho trvajícím slzením očí (musím si vymývat oči 5 až 10 krát za den) a přitom mi slzy divně páchnou, aniž jsem tento příznak na internetu našel.
Znáte prosím příčinu zápachu slz či dokonce souvislost s jiným onemocněním?
Děkuji předem za sdělení.
S pozdravem a přáním krásných dnů
Ing. Jiří Wasserbauer

ladkaa
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.12.12 12:52

Určitě při větších potížích je na prvním místě lékař. Jinak jako prevence jsou vhodné oční výživy a na okamžitou pomoc kapky. Vyzkoušela jsem jich více, ale nosím čočky a sedí mi od ocuteinu ty sensitive kapky, navíc stojí jen kolem 95kč.

Vložit nový komentář