Zvýšená tvorba slin

Další názvy: hypersalivace, nadměrné slinění

Ke zvýšené produkci slin slinnými žlázami v ústech dochází při podráždění sliznice ostrou a kořeněnou potravou, mechanickým drážděním a při zánětlivém procesu (angíny, abscesy, …). Sekreci řídkých slin řídí parasympatikus v čele se svým bludným nervem (vegetativní nervový systém), při jehož převládající činnosti (např. v noci nebo při pohledu na lákavé jídlo) se také přirozeně zvyšuje tvorba slin. Stejně tak je tomu u některých léků (parasympatomimetik – léků napodobujících parasympatikus), kde je zvýšená tvorba slin jen vedlejším účinkem.

Při zvýšené tenzi sympatiku (také vegetativní nervový systém) se naopak tvoří slin málo, ale jsou na druhou stranu hustší konzistence. Převládnutí sympatiku může mít řadu příčin (např. při stresu, strachu apod.).

Zvláštní pozornost si však vedle bezvýznamného slinění zasluhují i život ohrožující stavy provázené nadměrnou tvorbou slin jako je vzteklina a některé otravy. Vzteklinu způsobuje virus přenášený slinami. Po pokousání zvířetem (nejčastěji psem, liškou, netopýrem, kočkou, ale vzácněji i člověkem!) se nemoc projevuje sliněním, záchvaty bolestivých křečí polykacích svalů, horečkou, nechutenstvím, aerofobií (zafoukání na kůži působí bolest) a hydrofobií (pohled na vodu nebo zvuk tekoucí vody vyvolává křeče). Nemocné zvíře je buď agresivní nebo apatické, stejně tak to bývá i u lidí. Vzteklina je smrtelně nebezpečná a při odůvodněném podezření nebo průkazu pokousání infikovaným zvířetem vyžaduje zdlouhavé podávání vakcín ještě než se projeví první příznaky. Šance na vyléčení je totiž jen v inkubační době (cca do 10 dnů po pokousání, někdy trochu déle).

Proto se raději vyvarujte kontaktu s toulavými cizími zvířaty, obzvláště pak pokud na vás jejich chování působí podivným dojmem!

Slinění může být jedním z příznaků otrav insekticidy (organofosfáty, karbamáty) a houbami, nejčastěji muchomůrkou červenou. Nastupuje 0,5-2 hodiny po pozření muchomůrky spolu se slzením, zúženými zorničkami, bolestmi břicha a později jej vystřídá naopak výrazné sucho v ústech, střídají se stavy deprese a euforie. Nemocný může upadnout do komatu.

Krátce po požití muchomůrky (např. u dětí) se pokuste vyvolat zvracení. Pomáhá také živočišné uhlí nebo výplach žaludku a léky (např. diazepam) při křečích.

Otrava chemickými pesticidy (látky proti škůdcům) má příznaky značně rozmanité. Slinění je zde opět známkou aktivace parasympatiku. Při otravách se podává atropin, který tento systém zablokuje. V prvé řadě je však důležitá terapie kyslíkem. Jak u otrav houbami, tak i insekticidy, je nutné člověka přivést co nejdříve do nemocnice!

Diskuse

Nadměrné slinění - rýma či těhotenství?
Slintám jak bernardýn, prosím o radu
Slinění u dospělých

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Vaše příznaky u Koronaviru? dnes v 09:24  Anonymní 58
Platnost pcr testu - na kurz plavání dnes v 09:23  kavenka 9
Lékař během karantény dnes v 09:34  Šmoulice 26
Covid pozitivní i po karanténě včera v 22:16  Borrealis 16
Strach z covidu v těhotenství dnes v 08:54  Ivusska777 44
Očkování covid 19 v těhotenství dnes v 07:32  Ivusska777 20

Napište prosím svoji zkušenost s: zvýšená tvorba slin

Váš příspěvek
kocka21
1 příspěvek 7.12.14 15:57
nadmerne slineni

Dobrý den, mám problém s vetsi tvorbou slin, trvá to asi 5 týdnů, šla jsem na orl tam mi našli kvasinky z výtěru z jazyka, ale kvasinky už prý v pořádku, ale sliny mám stále, musim častěji polykat nebo plivat, je to velice obtěžující, jsem z toho už zoufalá, prosím poraďte mi kam se obrátit. Děkuji I. K. :,(

Becková Libuše
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 11.6.13 09:54
Zvýšená tvorba slin

Becková LibušeJiž asi půl roku trpím zvýšenou tvorbou slin. Nejprve se mi udělala afta na jazyku, nyní i druhá, na což jsem dostala propolisové kapky.Byla jsem na ORL, kde mi předepsali antibiotika a Aescin-Teva, který dosud užívám. Mám velké bolesti jazyka a čeká mě také trhání zubu, které se nemohlo vzhledem k antobiotikúm provést Zároveň mám 2 afty na jazyku. Prosím, poradte mi, na koho se obrátit. Děkuji moc. Becková

Vložit nový komentář