Zvýšená tělesná teplota

Další názvy: subfebrilie, subferilní teplota

Člověk si na rozdíl od některých živočichů udržuje tělesnou teplotu v úzkém rozmezí, které je fyziologicky mezi 36°C a 37°C, ale mnozí lidé mají teplotu o něco vyšší a jsou přitom zdraví a naopak především starší lidé a malé děti mohou mít teplotu nižší.

Za zvýšenou teplotu je považována teplota od 37°C do 37, 8°C. Mezi lékaři se jí říká subfebrilie nebo subfebrilní teplota. Další zvýšení teploty už znamená horečku (febrilii), která bývá projevem těžšího průběhu onemocnění, ne vždy však závažnějšího. Zvýšená teplota se obvykle vyskytuje u nemocí probíhajících pozvolna, může to být obyčejné nachlazení, chřipka, ale i řada vážnějších infekčních, chronických nebo nádorových chorob.

Člověk je unavený, někdy ho bolí svaly, klouby, necítí se dobře. Pacientův stav ale není natolik schvácený, jako kdyby měl horečku.

Tělesná teplota je ve zdravém těle regulována hormony jako je adrenalin, noradrenalin a hormony štítné žlázy. U žen má vliv na teplotu progestreon, jehož hladina se zvyšuje ve druhé fázi ovulačního cyklu, proto mají ženy zhruba od poloviny cyklu až po začátek menstruace tělesnou teplotu zvýšenou asi o 0,5°C.

Teplota může být řízena také kontrakcí kosterních svalů během sportovního výkonu. Vrcholoví sportovci dosahují při běžeckých závodech dokonce teploty 40°C (tedy už horečky).

Zvýšená teplota tudíž nemusí být vždy projevem onemocnění, ale pokud máte i jiné příznaky (rýma, kašel, bolest v krku, bolesti břicha, průjem, zácpa, bolesti hlavy, vyrážka…), pak je zvýšená teplota zajisté projevem nějaké choroby. Tentokrát je spuštěna imunitním systémem, který zajišťuje obrannou reakci – zánět. Ten má za úkol zbavit organismus škodlivého činitele, zvyšuje se metabolismus a tím i stoupne teplota. Někdy se stane, že se buňkám imunitního systému nepodaří původce nemoci zlikvidovat a zánět pak přetrvává dlouhou dobu, pacient má často zvýšené teploty a cítí se unavený. Jindy jsou reakce imunitního systému naopak přemrštěné a mohou být i škodlivější než sám původní činitel (bakterie, virus,…). Nemocný má v tomto případě ale spíše horečnaté stavy.

Prudký nárůst nebo snížení teploty

Když se zvyšuje teplota moc rychle, nemocný může mít i zimnici – pocit zimy s třesavkou. Obvykle je tomu u akutních onemocněních s horečkami. A i obráceně pokud člověku teplota rychle klesne (například po lécích snižujících teplotu – paralen apod., po zábalech, léčivých koupelích,…), projevuje se to pocením.

Léky na snížení teploty

Ne vždy je dobré brát si léky na snižování teploty. Pokud máte opravdu jen zvýšenou teplotu mezi 37°C a 37,8°C, nechte vaše tělo bojovat s nemocí a neoslabujte váš imunitní systém tím, že si vezmete prášek. Teplota je přirozenou reakcí, jak už bylo řečeno, a vaše uzdravení by se tak mohlo oddálit. Paralen nebo brufen si berte jen na noc, aby se vám lépe usínalo. To platí samozřejmě u běžných nemocí jako je nachlazení. Pokud trpíte dlouhodobě teplotami, poraďte se o tom se svým lékařem.

Kontrola tělesné teploty

Pacientům ležícím v nemocnici se teplota měří často (většinou každé 3 nebo 4 hodiny), aby se zjistilo, jak teploty probíhají – zda kolísají během dne v řádu stupňů, nebo jsou zhruba stejné, zda trvají několik dní za sebou, nebo střídavě mizí a zase se objevují. Pro některé nemoci je průběh teploty či horečky totiž specifický a dají se tak snadněji určit.

Teplota je ale také ukazatelem pacientova stavu, zda zánět už ustoupil a člověk už může například vstát z postele a věnovat se běžným denním činnostem. Se sportováním a namáhavou prací by jste měli ale přeci jen ještě pár dní počkat.

Pokud trvá zvýšená teplota déle než půl roku a je spojena jen s únavou a neurčitými příznaky jako škrábání v krku, bolesti hlavy, svalů a kloubů, deprese, podrážděnost a pacient špatně spí, potom bývá tento stav nazýván „chronický únavový syndrom“. Není to nic závažného, ale pacienta to obtěžuje spíše psychicky.

Diskuze o zvýšené tělesné teplotě

Dlouhodobě zvýšená tělesná teplota u batolete
Zvýšená tělesná teplota v těhotenství

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Prodělaný covid a menstruace 22.5.22 17:30  TinaAn 20
Jsem pozitivní a máme se stěhovat 18.5.22 07:07  Anonymní 35
Úzkost a deprese po Covidu 17.5.22 07:31  wiwiOL 31
Vypadávání vlasů po covidu 13.5.22 18:03  aiwwa 21
Zkušenosti s Covid testem 3.5.22 07:40  Uslava 6
Očkování covid 2 dávky 1.5.22 18:36  ugluk 24

Napište prosím svoji zkušenost s: zvýšená tělesná teplota

Váš příspěvek
FeliciaN
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 7.4.22 13:11

What are the best Things to do in Prague in summer? The beautiful ancient capital of Czech is one of the most visited city in Europe.

jábychřekl
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 11.2.20 15:12

„chronický únavový syndrom“. Není to nic závažného, ale pacienta to obtěžuje spíše psychicky. - tak toto bych si už v dnešní době napsat nedovolil

Lenkamr
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.8.14 00:06
Už tři týdny zvýšená teplota (37 - 40°)

Dobrý den, nevím na koho se obrátit. Můj manžel má už třetí týden zvýšenou teplotu. Začalo to s teplotou kolem 38° asi 4 dny, pak asi 4 dny klid a pak to znovu stoupnulo až na 40°, po 5¨6 dnech klesla na 37° a opět po dvou dnech má kolem 38°. Pokud leží, tak teplota se celkem drží kolem těch 37°,ale stačí ňáká zátěž a teplota stoupá. Dr. udělala krevní testy a vše ok. Mám strach, že se něco děje. Děkuji za každou radu. Nemá žádnou rýmu, kašel, průjem, nic, ani to nikdo jiný nechytnul….

Věrka30
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 31.3.14 14:13
vyvětrat a tekutiny

Pokud mají děti teplotu, nejdříve zkouším vyvětrat ložnici, dávat hodně tekutin a při horečce nad 38 omývám tělo vlažnou houbou… Jinak hlavně na noc dávám Nurofen sirup - ten vždy zatím zabral dobře a děti ho dobře snáší ;)

Vložit nový komentář