Zvukové fenomeny při dýchání

Další názvy: bublání při dýchání, pískání při dýchání, chrčení při dýchání, vŕzání při dýchání

Jako zvukové fenomény lékaři označují veškeré zvuky, které jsou slyšitelné pomocí fonendoskopu (nesprávně stetoskopu), případně tzv. distančně, tedy bez jeho použití.

Rozlišují se fenomény fyziologické, tedy takové, které jsou slyšitelné nad zdravými orgány dýchací soustavy, a patologické, které znamenají odchylku od normy. Jejich postřehnutí a identifikace jsou uměním, ve kterém se lékař zdokonaluje po dlouhou část kariéry. Pouze velmi významné poruchy mohou být slyšitelné i nelékařem bez použití fonendoskopu.

Jedná se zejména o tzv. stridor, slyšitelný při nádechu či výdechu jako sípání či hvízdání. Je způsoben závažným zúžením hrtanu nebo průdušnice (cizím tělesem, útlakem těchto orgánů při poranění, nádorem).

Tlumenější vrzavé zvuky spolu s ostřejším pískáním patrné zejména při výdechu (méně při nádechu) mohou svědčit pro záchvat astmatu, zvláště pokud si nemocný stěžuje na obtíže s výdechem.

Nemocný může svou chorobu znát a být vybaven inhalačními léky k jejich zvládnutí. Nejsou-li léky k dispozici nebo jedná-li se o záchvat dosud nediagnostikovaného onemocnění, pak by měl být nemocný neprodleně dopraven k lékaři. Při závažné dechové nedostatečnosti je však na místě přivolat záchrannou službu.

Diskuse

Pískání při nádechu
Špatné dýchání a zajíkavé zvuky
Miminko chrochtá a mručí

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Rouška + brýle 21.9.21 21:40  negra 13
Jeden pozitivní v kroužku 20.9.21 21:26  Janli 5
Post-covid syndrom 20.9.21 10:27  bublinek 11
Strach z testu 18.9.21 20:38  shadowbabe 67
Smysluplnost opatření 21.9.21 11:16  Pudloslava 70
Covid Delta příznaky malé děti 18.9.21 16:17  stinga 9

Napište prosím svoji zkušenost s: zvukové fenomeny při dýchání

Váš příspěvek
Jiřina Plouharová
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.3.21 09:37

Dobry den kdyz si vecer lehnu pri vydech nahlas slysim jak ve me piska hrci bubla co to muze byt predem dekuji

Michaela Nežádalová
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 4.12.19 23:57
Pískání při dýchání

Dobrý večer když si lehnu, při dýchání nahlas slyším jak ve mě píská, je to nepříjemné, co to může být? Předem děkuji za odpověď Nežádalová

Daska16
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.8.16 00:19
Sípání

Manžel přestal kouřit, když měl jednoho dne záchvat kašle, že nemohl popadnout dech. Přestal ze dne na den, jsou to už 2 měsíce. Od sípání měl od té doby klid, ale teď se mu to začíná vracet. V noci se budí, nemůže spát, k tomu rýma a kašel. Nejspíš bude nutná návštěva na plicním.

sudama
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 29.2.16 00:25

Prestat kourit :)

Buchtulka
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 29.8.15 08:09
pískání

Dobrý den, tak 3 měsíce večer když si lehnu začne mi v krku pískat, chrčet prostě vydávám při výdechu zvuky, které slyší i manžel vedle mě. Byla jsem u doktora na ORL a ten mi dal flavamed a analergin, ale žádná změna. Párkrát se mi ještě stalo, že jsem měla problém se nadechnout i když jsem byla v klidu. Může mi někdo poradit co s tím.

robin stefka
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.8.15 13:42
dychani

Dobrý den občas když usinam pořad vykaslavam a nemuzu jakoby se nadechnout a slisim sipani trvá to vždy tak cca 2 hod a někdy se zbudim v noci a lapam po dechu můžete my poradit co se to děje jinak sem byl vždy zdravý nechapu proč to najednou zacalo

Vložit nový komentář