Zvracení

Další názvy: vomitus, emeze

Odborně je nazýváno vomitus nebo emeze a často mu předchází pocit na zvracení (nausea čili nevolnost). Jedná se o vyvržení obsahu žaludku nebo střev pomocí opačné peristaltiky (pohybu trávicí trubice), podpořené prudkým stahem břišních svalů a bránice. Normálně se též uzavírají hlasivky jako prevence před zatečením zvratků do dýchacích cest. K němu někdy dochází v bezvědomí (bezvědomá osoba musí být okamžitě otočena na bok, aby zvratky mohly z úst volně vytékat!) a může mít závažné následky (dušení, zánět plicní tkáně z naleptání žaludeční kyselinou atd.)

Bez vztahu k onemocnění je zvracení přítomno při zachycení nevhodných smyslových vjemů (pachy a scenérie), či při jejich představách. Též může být součástí projevů vegetativního nervstva při trémě. Časté je zvracení v těhotenství.

Zamýšlíme-li se nad zvracením jako nad příznakem nemoci, pak je vhodné jeho příčiny rozdělit na centrální a periferní. Mezi centrální příčiny lze zařadit např. úrazy a jejich následky (otřes mozku, zhmoždění, nitrolební krvácení), cévní mozkové příhody, závratě (nejčastěji jako příznak zánětlivého postižení statokinetického ústrojí a osmého hlavového nervu), migrény, otravy léky a drogami, zvýšený nitrolební tlak aj.

Periferní příčiny jsou příčiny nacházející se v žaludku (např. podráždění sliznice po pozření nevhodné potraviny či tekutiny) či střevech (neprůchodnost střevní, infekce, otrava potravinami aj.).

Při zvracení je třeba myslet především na dostatečný příjem tekutin, pokoušet se přijmout zpět tolik tekutin (ideálně čistou vodu – nedráždí sliznice), kolik zvracením ztratíme. Zvracení obvykle ustane samo. Zvláště známe-li vyvolávající příčinu (např. alkohol) je zbytečné k lékaři chodit.

Jedná-li se o nezadržitelné zvracení s velkými ztrátami tekutin, nebo jsou-li přítomny další příznaky, jako poruchy vědomí, poruchy dýchání, známky úrazu, pak okamžitě přivoláme záchrannou službu.

Diskuze o zvracení


Reklama


Reklama

Napište prosím svoji zkušenost s: zvracení

 Váš příspěvek
 
hajek lubomir  31.01.18 17:05

Ostrava nemoc 2005 uz. ja vubec ale spat 9-10 hod 23,00 hod bmi 22 74/183 kg/cm jist dobre spat az sam www //djbohumin. cz

 
Frankweb  04.08.15 10:50

Zubařka mi poradila sůl na jazyk nebo čistit slanou vodou nebo slanou zubní pastou, ale nepomohlo to…

 
markoparty  15.07.15 17:35

Doporučuju buď extrémě pomalu čistit zoubky nebo ještě lepší kupte si elektrický kartáček budete mít stopro.klid!

 
markoparty  15.07.15 17:21
alkoholismus

Dobry den taky nekdy piji alkohol na oslavach nebo party ale zajima me co muze zapricinit kazdoranni zvraceni u tech co piji stale kazdy den tvrdy alkohol whisky atd. neco jako ve filmu VIVA LAS VEGAS.znam lidi kteri opravdu vypiji i litr alkoholu denne.moc dekuji za Vas nazor

 
Hawy  27.12.14 22:24

RadkaPoděbrad - Vítejte v klubu. Mně to zůstalo z prvního těhotenství (16 let), stačí zajet kartáčkem na stoličky a je po žížalkách. Každopádně na to neexistuje rada, kterou bych nevyzkoušela. Říká se, že je to prostě silnější dávící reflex. Já opravdu zkusila každou věc, která by mohla pomoci, ani menší kartáček, ani jiná pasta, bez pasty, myslet u toho na kytičky, vyplachovat ledovou vodou, čištění se sprchou…prostě nic. Zubař mi řekl, ať si zvyknu…hnus, vyvrhla bych si pajšl…pokud na něco přijdete, co funguje, dejte vědět. Určitě se nebudu zlobit :-)

 
radkaPoděbrady  27.10.14 17:50
Ranní zvracení

Dobrý večer, co myslíte o mém problému? Každé ráno při čištění zubů je mi na zvracení. Je jedno zda jsem po snídani nebo před. Mohu si vyčistit pouze rychle přední zuby, pokud zajedu s kartáčkem na stoličky, skoro okamžitě zvracím. Nezáleží ani na zubní pastě nebo bez pasty. Problém ustoupí po cca 2hodinách. Těhotná rozhodně nejsem. Trvá to už určitě několik měsíců.

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama


Reklama