Zvracení

Další názvy: vomitus, emeze

Odborně je nazýváno vomitus nebo emeze a často mu předchází pocit na zvracení (nausea čili nevolnost). Jedná se o vyvržení obsahu žaludku nebo střev pomocí opačné peristaltiky (pohybu trávicí trubice), podpořené prudkým stahem břišních svalů a bránice. Normálně se též uzavírají hlasivky jako prevence před zatečením zvratků do dýchacích cest. K němu někdy dochází v bezvědomí (bezvědomá osoba musí být okamžitě otočena na bok, aby zvratky mohly z úst volně vytékat!) a může mít závažné následky (dušení, zánět plicní tkáně z naleptání žaludeční kyselinou atd.)

Bez vztahu k onemocnění je zvracení přítomno při zachycení nevhodných smyslových vjemů (pachy a scenérie), či při jejich představách. Též může být součástí projevů vegetativního nervstva při trémě. Časté je zvracení v těhotenství.

Zamýšlíme-li se nad zvracením jako nad příznakem nemoci, pak je vhodné jeho příčiny rozdělit na centrální a periferní. Mezi centrální příčiny lze zařadit např. úrazy a jejich následky (otřes mozku, zhmoždění, nitrolební krvácení), cévní mozkové příhody, závratě (nejčastěji jako příznak zánětlivého postižení statokinetického ústrojí a osmého hlavového nervu), migrény, otravy léky a drogami, zvýšený nitrolební tlak aj.

Periferní příčiny jsou příčiny nacházející se v žaludku (např. podráždění sliznice po pozření nevhodné potraviny či tekutiny) či střevech (neprůchodnost střevní, infekce, otrava potravinami aj.).

Při zvracení je třeba myslet především na dostatečný příjem tekutin, pokoušet se přijmout zpět tolik tekutin (ideálně čistou vodu – nedráždí sliznice), kolik zvracením ztratíme. Zvracení obvykle ustane samo. Zvláště známe-li vyvolávající příčinu (např. alkohol) je zbytečné k lékaři chodit.

Jedná-li se o nezadržitelné zvracení s velkými ztrátami tekutin, nebo jsou-li přítomny další příznaky, jako poruchy vědomí, poruchy dýchání, známky úrazu, pak okamžitě přivoláme záchrannou službu.

Diskuze o zvracení

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Jsem pozitivní a máme se stěhovat včera v 07:07  Anonymní 35
Úzkost a deprese po Covidu 17.5.22 07:31  wiwiOL 31
Vypadávání vlasů po covidu 13.5.22 18:03  aiwwa 21
Zkušenosti s Covid testem 3.5.22 07:40  Uslava 6
Očkování covid 2 dávky 1.5.22 18:36  ugluk 24
Záchvaty po covidu 27.4.22 14:45  Aletta80 3

Napište prosím svoji zkušenost s: zvracení

Váš příspěvek
majakulis
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 28.4.18 19:05

Vzbudim se a pobleju se…

hajek lubomir
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 8.3.18 19:39

Vaha ale naha 19,00 hod dneska 74,4 kg 183 cm 19,35 jist

hajek lubomir
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 3.3.18 01:33

Dobre lek sama umi spat moc :potlesk:

hajek lubomir
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 3.3.18 01:32

Já si myslím, že se spíše lékař „upsal“,
antibiotika je nutné brát v přesných intervalech,
jinak se snižuje koncentrace účinné látky v krvi.

Po vyzvednutí jste si měl první tabletu vzít hned,
druhou večer už v určitou hodinu a dále dodržovat
dvanáctihodinový interval.

hajek lubomir
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 3.3.18 01:32

No moc toho neznáš. Nevíš ani co je na lačno!!! Pochybování o pravidelnosti užívání antibiotik je dětinské. Je třeba zajistit koncentraci účinné látky v krvi rovnoměrně po celých 24 hodin a to zajistíš jedině pravidelnými intervaly v užívání. Ty rozumíš té latinské hatmatilce a zkratkám na receptu? Vsadím se že ne.

hajek lubomir
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 3.3.18 01:31

Podle mne jde spíš o možnost „bere to šmahem“. Nicméně faktem je, že lékárníci obvykle vědí o lécích VÍC než samotní doktoři (zejména o vzájemných kontraindikacích)!!! Už se mi dokonce stalo, že lékárník nad receptem kroutil hlavou, telefonoval k lékaři ohledně jím vydaného receptu a ve finále jsem nakonec dostal úplně jiné prášky. Je tedy i možné, že s ohledem na ostatní medikamenty zpřísnil podmínky na základě hlubší znalosti problematiky. Tohle si opravdu netroufám posuzovat.

hajek lubomir
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 3.3.18 01:30

Vědí lékárníci něco víc než lékař či výrobce léku?

Jakožto aktuálně nemocný jsem pozoroval věci, se kterými jsem se jako zdravý dosud nesetkal. Je mi jasné, že antibiotika se mají brát a dobrat přesně dle doporučení lékaře/lékárníka. Ale:
U prvních antibiotik mi lékař napsal recept s dávkováním 1-0-1 (což podle mně zhruba znamená k snídani a k večeři). V letáku je uvedené doporučené dávkování 2× denně 1 tableta (nic o nutnosti přesných intervalů, dokonce ani v odstavci co dělat když zapomenete). Nicméně lékárník napsal dávkování 1tbl á 12h (ne že by to vadilo, ale je to zpřísnění oproti lékařovu předpisu i letáku a v důsledku jsem o trochu zpozdil léčbu, protože podle původních podmínek bych první pilulku vzal ještě dopoledne, takhle jsem čekal až na večer abych se vyhnul šíleným variantám časování)

Druhá antibiotika: V letáku info: možno užívat bez jídla (na lačno) či s jídlem. Lékárníkův pokyn byl striktní: na lačno.

(Ani v jednom případě jsem neměl možnost se na rozpor zeptat, 1. vyzvedávala manželka, 2. leták jsem si přečetla až doma)

Tak pokud máte někdo zkušenosti či přesnější info proč lékárník podává podobné informace, zda to má skutečný smysl, nebo zda to lékárník bere tak trochu „šmahem“ (zkrátka jednou jsou to antibiotika a ta se berou pravidelně. Tečka.), rád se nechám poučit.

hajek lubomir
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 31.1.18 17:05

Ostrava nemoc 2005 uz. ja vubec ale spat 9-10 hod 23,00 hod bmi 22 74/183 kg/cm jist dobre spat az sam www //djbohumin. cz

Frankweb
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 4.8.15 10:50

Zubařka mi poradila sůl na jazyk nebo čistit slanou vodou nebo slanou zubní pastou, ale nepomohlo to…

markoparty
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.7.15 17:35

Doporučuju buď extrémě pomalu čistit zoubky nebo ještě lepší kupte si elektrický kartáček budete mít stopro.klid!

markoparty
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.7.15 17:21
alkoholismus

Dobry den taky nekdy piji alkohol na oslavach nebo party ale zajima me co muze zapricinit kazdoranni zvraceni u tech co piji stale kazdy den tvrdy alkohol whisky atd. neco jako ve filmu VIVA LAS VEGAS.znam lidi kteri opravdu vypiji i litr alkoholu denne.moc dekuji za Vas nazor

Hawy
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 27.12.14 22:24

RadkaPoděbrad - Vítejte v klubu. Mně to zůstalo z prvního těhotenství (16 let), stačí zajet kartáčkem na stoličky a je po žížalkách. Každopádně na to neexistuje rada, kterou bych nevyzkoušela. Říká se, že je to prostě silnější dávící reflex. Já opravdu zkusila každou věc, která by mohla pomoci, ani menší kartáček, ani jiná pasta, bez pasty, myslet u toho na kytičky, vyplachovat ledovou vodou, čištění se sprchou…prostě nic. Zubař mi řekl, ať si zvyknu…hnus, vyvrhla bych si pajšl…pokud na něco přijdete, co funguje, dejte vědět. Určitě se nebudu zlobit :-)

radkaPoděbrady
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 27.10.14 17:50
Ranní zvracení

Dobrý večer, co myslíte o mém problému? Každé ráno při čištění zubů je mi na zvracení. Je jedno zda jsem po snídani nebo před. Mohu si vyčistit pouze rychle přední zuby, pokud zajedu s kartáčkem na stoličky, skoro okamžitě zvracím. Nezáleží ani na zubní pastě nebo bez pasty. Problém ustoupí po cca 2hodinách. Těhotná rozhodně nejsem. Trvá to už určitě několik měsíců.

Vložit nový komentář