Zvětšení prsu

Co to znamená?

Pokud je tato změna jednostranná a nemluvíme zde o chirurgických zákrocích, je třeba zpozornět. Prsa se fyziologicky zvětšují v době těhotenství a následného kojení (laktace), menší změnu v jejich velikosti může žena zaznamenat v době před menstruací.

V případě, že se vás žádná z těchto netýká a zvětšení prsu je jednostranné, je to rozhodně důvodem k vyhledání lékaře.

Prs se může zvětšit jak celý, stejně tak se na jeho zvětšení může podílet vznik tak zvaných „bulek“. Tyto bulky mají různý původ. Velká většina jich je nenádorových (benigních) a takový stav se nazývá benigní mastopatie. To je nezánětlivé onemocnění, které je nejčastěji způsobeno hormonálně. Jeho podstatou jsou změny ve vazivu ženského prsu, které vedou k tvorbě bulek, cyst nebo zatvrdlin v prsu. Projevuje se bolestivostí, která v průběhu menstruačního cyklu často mění svou intenzitu. Mastopatie se může vyskytovat buď v jednom prsu nebo v obou najednou.

Druhou možností, proč dojde (nejen!) k velikostním změnám prsu, může být karcinom prsu. Toto onemocnění je maligní (zhoubné). Jeho výskyt je vázán ve velké části případů geneticky – existují rodiny s celými generacemi karcinomu prsu. Takové ženy ale bývají již od dětství sledovány, aby se v případě rozvíjejícího onemocnění mohlo sáhnout po radikálním řešení. Karcinom prsu je nebezpečný hlavně z důvodu časné tvorby metastáz. Bývá často jednostranný, ale nemusí to být 100% pravidlem.

Co s tím dělat?

Rozhodně na nic nečekat a vyhledat svého gynekologa. Zvlášť jednostranné zvětšení prsu většinou nevěstí nic dobrého. I přes dnešní všeobecnou informovanost přicházejí nemocné často pozdě. Lékař vás doporučí na sonografické vyšetření prsu nebo na mammografii (která pracuje na principu jako rentgen a proto je indikována až při vážném podezření!). Je také možnost vzít z bulky biopsii – vzorek živé tkáně, která se posílá na histologický (buněčný) rozbor. Odebírá se tenkou jehlou a odběr není tak bolestivý, jak by se na první pohled mohlo zdát. Pokud se potvrdí karcinom prsu, je nejčastějším řešením mastektomie (odstranění prsu). Samozřejmě jeho radikálnost závisí na stupni rozvoje karcinomu! Nemusí se vždy odstranit celý prs! Je to nejspolehlivější metoda, která dokáže zabránit šíření metastáz, ale pro její spolehlivost je nejdůležitější včasné odhalení nádorového bujení. Řešení benigní mastektomie je nejčastěji léčba ženskými hormony – gestageny.

Ve zkratce na závěr

Vyšetření prsu by mělo být pravidelnou součástí ročních gynekologických prohlídek. Pokud máte pocit, že váš lékař toto podceňuje, neváhejte se mu připomenout.

Prevence je nejlepší způsob jak se vyhnout nepříjemným komplikacím.

Diskuse

Zvětšená bolavá prsa a bradavky
Bolestivá a zvětšená prsa
Růst prsou po vysazení HA

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Jsem pozitivní a máme se stěhovat včera v 07:07  Anonymní 35
Úzkost a deprese po Covidu 17.5.22 07:31  wiwiOL 31
Vypadávání vlasů po covidu 13.5.22 18:03  aiwwa 21
Zkušenosti s Covid testem 3.5.22 07:40  Uslava 6
Očkování covid 2 dávky 1.5.22 18:36  ugluk 24
Záchvaty po covidu 27.4.22 14:45  Aletta80 3

Napište prosím svoji zkušenost s: zvětšení prsu

Váš příspěvek
Anett0
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 7.5.15 13:58

Tak holky!! po dvouměsiční kůře zvětšení jsem v konečné fázi i já :-D prsa se mě hlavně zpevnily, což jsem po malé potřebovala jako sůl a konečně je to fajn pocit byt zase žena :-D

Vložit nový komentář
 

Nemoci s tímto příznakem: