Zvětšení částí těla

Zvětšení některé části těla jen v určitém místě znamená většinou otok spojený s probíhajícím zánětem nebo nádor. Zánětem postižené místo je zarudlé, teplé a může být i bolestivé, což záleží samozřejmě i na dané lokalizaci zánětu. U povrchových zánětů je vhodné přikládání studených obkladů, u hlubších Priessnitz (vlažný vyždímaný obklad překrytý suchým textilem – plenou, dekou).

Oteklé břicho

Zvláštní formou otoku je ascites, který se projevuje velikým břichem naplněným několika litry tekutin (takže je nafouknuté jako balón). Ascites většinou znamená, že má pacient cirhózu jater.

Oteklé nohy

Oteklé mohou být kromě břicha i nohy, potom se může jednat o selhávání srdce z různých příčin (např. plicní choroby, srdeční vady apod.) nebo také o nemoci ledvin. Nohy bývají samostatně oteklé u cukrovky, cévních onemocněních a tzv. elefantiázy (postižení lymfatických cév např. tropickými parazity – filárie).

Nádory

Zvětšení části těla tumorem (nádorem) se vyznačuje spíše ohraničeným hrbolkem nebo bouličkou, která může být tužší nebo měkčí konzistence. Většinou se jedná o benigní (méně závažnou) záležitost, zvláště pak když nádor roste velmi pomalu. Při rychlém zvětšování jde však zpravidla o zhoubný nádor! Proto raději vždycky vyhledejte svého lékaře.

Boulička může znamenat i zvětšenou uzlinu, nebo více uzlin, potom to nemusí být nádor (i když může), ale zánět v přilehlé lokalizaci (např. u angíny jsou zvětšené uzliny pod čelistí a na krku).

Uzliny, které by jste mohli vidět zvětšené, jsou kromě krku lokalizovány především v podpaždí a v tříslech (viz. příznak bolestivé/nebolestivé uzliny).

Akromegalie

Mnohem výraznější zvětšení některé nebo více částí těla oproti zánětům a nádorům je u akromegalie. Akromegalie je hormonálně podmíněné onemocnění způsobené nejčastěji nádorem hypofýzy, který je však snadno léčitelný. U této nemoci se zvětšují proporce v obličeji – hlavně nos, čelist a jazyk. Jsou více patrné rýhy, které vedou od nosu ke koutkům rtů. Dále se zvětšují nohy (chodidla) a dlaně do šířky, nikoliv do délky. Lidé si musí kupovat větší boty, protože jim jsou příliš úzké (nikoliv krátké).

Uvedené změny se však vyvíjejí pomalu, takže nemocný i jeho okolí je zpočátku jen těžko registruje. První známkou, kterou si člověk uvědomí, mohou být až bolesti kloubů při artróze nebo nepříjemné mravenčení v prstech na rukou (syndrom karpálního tunelu).

Nemoc vyžaduje operativní léčbu, nové metody již dnes umožňují snadný přístup do nádoru přes nosní dutinu. Také je možné nádor ozářit bez poškození okolní zdravé tkáně (Leksellův gama nůž). Součástí léčby je i hormonální terapie (tablety).

Další choroby

Zmohutnění některých tělesných partií se vyskytuje i u jiných metabolických poruch – např. u Cushingovy choroby (také hormonálně podmíněná nemoc, zmohutnění břicha a zakulacení obličeje se děje následkem změněného rozložení tělesného tuku), ale i u dnes čím dál častější obezity!

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Pozitivní antigen, jak teď postupovat? 24.6.22 18:57  sobesin 29
Rýma po COVIDU 24.6.22 09:03  Benda5 6
EUC PCR test - kde najdu výsledky? 7.6.22 18:54  PhereNicae 3
Záznam o PCR testu 1.6.22 06:45  adamcoka 19
Prodělaný covid a menstruace 22.5.22 17:30  TinaAn 20
Jsem pozitivní a máme se stěhovat 18.5.22 07:07  Anonymní 35

Napište prosím svoji zkušenost s: zvětšení částí těla

Váš příspěvek
 

Nemoci s tímto příznakem: