Zvětšené uzliny

Další názvy: zvětšené lymfatické uzliny, zvětšené mízní uzliny. lymfadenopatie

Mízní uzliny jsou v těle umístěny v počtu několika set, povětšinou ve skupinkách. Nacházejí se v průběhu lymfatických cév a jejich funkcí je „filtrovat“ mízu a zachycovat škodliviny, které jsou hned zpracovávány přítomnými buňkami imunitního systému. Mnohé nemoci, především zánětlivé a nádorové, se proto projevují mimo jiné zvětšením, změnou konzistence a případně bolestivostí uzlin.

V diagnostice některých onemocnění mají zvláštní význam tzv. sentinelové uzliny, které se v těle vyskytují konstantě a jejich změna časně informuje o onemocnění konkrétního orgánu (např. tzv. Sorgiusova uzlina na vnější straně hrudi se vztahem k prsu).

K posouzení charakteru změn uzlin jsou třeba určité zkušenosti, proto je následující přehled uveden jen pro hrubou orientaci. Je třeba mít na paměti, že to, co laik může ve strachu z rakoviny považovat za nádorově zvětšenou uzlinu, je následně lékařem často identifikováno jako normální či zanícená uzlina.

Vzhledem k šíři problematiky taktéž není možné vyjmenovat všechny skupiny uzlin a přiřadit jim pravděpodobné choroby.

Především u dětí se zánětlivá onemocnění projevují zduřením skupin mízních uzlin, charakteristicky na krku při zánětech dýchacích cest, mononukleóze apod. Uzliny jsou bolestivé, spíše měkčí, patrný může být elastický přelévající se odpor uvnitř zachycené tekutiny. K jejich zduření dochází rychle a přítomny jsou obvyklé další příznaky jako horečka, schvácenost, bolesti zasažených orgánů, změny na sliznicích apod.

Obavám by měla zavdávat naopak osamocená zvětšená uzlina, která je na pohmat tvrdá a nebolestivá, zvláště nejsou-li přítomny žádné jiné příznaky onemocnění.

Všeobecně bychom se s podezřením na zvětšené uzliny měli v příštích dnech vydat k praktickému lékaři, pouze přítomnost jiných závažných příznaků nás donutí vyrazit na pohotovost ihned.

Diskuze o zvětšených uzlinách

Zvětšené uzliny
Zvětšené uzliny při nachlazení
Teplota a zvětšené uzliny

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Pozitivni test ve školce dnes v 16:01  Marki1985 54
COVID očkování. dnes v 07:09  Alyss1 3
Isoprinosine - kde, nebo podobný lék, bylina? včera v 22:37  Lucka1111 14
Testování na Covid-19 před návštěvou kadeřnice, nebo restaurace. včera v 19:56  j.a.n.i1 146
Otázka ke covid 19 :) 10.4.21 18:04  Anonymní 3
Reakce na vakcínu Moderna 10.4.21 13:43  stock 2

Napište prosím svoji zkušenost s: zvětšené uzliny

Váš příspěvek