Zvětšené uzliny

Další názvy: zvětšené lymfatické uzliny, zvětšené mízní uzliny. lymfadenopatie

Mízní uzliny jsou v těle umístěny v počtu několika set, povětšinou ve skupinkách. Nacházejí se v průběhu lymfatických cév a jejich funkcí je „filtrovat“ mízu a zachycovat škodliviny, které jsou hned zpracovávány přítomnými buňkami imunitního systému. Mnohé nemoci, především zánětlivé a nádorové, se proto projevují mimo jiné zvětšením, změnou konzistence a případně bolestivostí uzlin.

V diagnostice některých onemocnění mají zvláštní význam tzv. sentinelové uzliny, které se v těle vyskytují konstantě a jejich změna časně informuje o onemocnění konkrétního orgánu (např. tzv. Sorgiusova uzlina na vnější straně hrudi se vztahem k prsu).

K posouzení charakteru změn uzlin jsou třeba určité zkušenosti, proto je následující přehled uveden jen pro hrubou orientaci. Je třeba mít na paměti, že to, co laik může ve strachu z rakoviny považovat za nádorově zvětšenou uzlinu, je následně lékařem často identifikováno jako normální či zanícená uzlina.

Vzhledem k šíři problematiky taktéž není možné vyjmenovat všechny skupiny uzlin a přiřadit jim pravděpodobné choroby.

Především u dětí se zánětlivá onemocnění projevují zduřením skupin mízních uzlin, charakteristicky na krku při zánětech dýchacích cest, mononukleóze apod. Uzliny jsou bolestivé, spíše měkčí, patrný může být elastický přelévající se odpor uvnitř zachycené tekutiny. K jejich zduření dochází rychle a přítomny jsou obvyklé další příznaky jako horečka, schvácenost, bolesti zasažených orgánů, změny na sliznicích apod.

Obavám by měla zavdávat naopak osamocená zvětšená uzlina, která je na pohmat tvrdá a nebolestivá, zvláště nejsou-li přítomny žádné jiné příznaky onemocnění.

Všeobecně bychom se s podezřením na zvětšené uzliny měli v příštích dnech vydat k praktickému lékaři, pouze přítomnost jiných závažných příznaků nás donutí vyrazit na pohotovost ihned.

Diskuze o zvětšených uzlinách

Zvětšené uzliny
Zvětšené uzliny při nachlazení
Teplota a zvětšené uzliny

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Pozitivní antigen, jak teď postupovat? 24.6.22 18:57  sobesin 29
Rýma po COVIDU 24.6.22 09:03  Benda5 6
EUC PCR test - kde najdu výsledky? 7.6.22 18:54  PhereNicae 3
Záznam o PCR testu 1.6.22 06:45  adamcoka 19
Prodělaný covid a menstruace 22.5.22 17:30  TinaAn 20
Jsem pozitivní a máme se stěhovat 18.5.22 07:07  Anonymní 35

Napište prosím svoji zkušenost s: zvětšené uzliny

Váš příspěvek