Zvětšené mízní uzliny v nadklíčku

Další názvy: zvětšení lymfatických uzlin nad kliční kosti

Mízní (lymfatické) uzliny jsou vpodstatě filtry, přes které protéká míza (lymfa). Jsou v nich koncentrované bílé krvinky, které protékající tekutinu kontrolují. Když jsou v míze přítomny nějaké cizorodé částice, například bakterie, uzliny zareagují tím, že se zvětší, protože bílé krvinky bojující s infekcí se začnou množit.

Různé skupiny uzlin vždy drénují určitou oblast těla. Jako zvětšené uzliny se označují takové, které mají v průměru víc než 1 cm, pod bradou a v tříslech jsou uzliny normální do 1,5 cm. U štíhlého jedince tak můžeme hmatat i normální uzliny na krku, v podpaží a v třísle.

Zvětšení uzlin může být reakcí na zánět nebo nádor v dané oblasti, na infekční onemocnění, či může být projevem leukémie nebo lymfomu.

Uzlina nad klíční kostí normálně nemá být hmatná, nahmatat ji můžeme až když je zvětšená a může být projevem některých nádorových onemocnění, proto by její zvětšení mělo být vyšetřeno lékařem.

Nadklíčkovou uzlinou prochází míza z hrudníku a břicha. Může být zvětšená například při zánětu či nádoru štítné žlázy, nádorech hrudníku či zažívacího traktu.

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Může očkování proti Covidu způsobit rakovinu? včera v 11:38  My Melody 160
Pozitivní antigen, jak teď postupovat? 24.6.22 18:57  sobesin 29
Rýma po COVIDU 24.6.22 09:03  Benda5 6
EUC PCR test - kde najdu výsledky? 7.6.22 18:54  PhereNicae 3
Záznam o PCR testu 1.6.22 06:45  adamcoka 19
Prodělaný covid a menstruace 22.5.22 17:30  TinaAn 20

Napište prosím svoji zkušenost s: zvětšené mízní uzliny v nadklíčku

Váš příspěvek
Oli123
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 20.4.17 22:06

Dobrý den Eviku1311, doufám, že touhle dobou už jste svůj problém začla řešit s lékařem, ale pokud ne, silně doporučuji vám za ním zajít. Zdraví Oli

evik1311
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.11.16 21:59
zvětšené uzliny v nadkl.oblasti

Mám zvětšeny uzliny v obou jamkách nadkličkové oblasti. Nebolí mě, mám to už měkolik let a mám dojem, že se stále zvětšují. Byla jsem na sonu se žlučníkem, kde mi zjistili, že mám žlučník v pořádku, ale mám onemocnění jater-steatozu (ztučnělá játra).Nepiji alkohol, nemám cukrovku a ve svých 62 letech vážmí při výšce 161 cm-60 kg. Cukrovku nemám. Žloutenku jsem neměla. To jsou prý podněty které způsobují steatozu. Hepatolog mi nechal udělat krevní vyšetření, zvětšeným uzlinám nevěnoval vůbec pozornost a že je vše v pořádku. Kontrolu mi napsal za 7 měsíců. Necítím se dobře, jsem často velmi unavená a stále mám stejné potíže, se kterými jsem úplně na začátku k lékaři šla- bolet v oblasti žlučníku vystřelující do předního i zadního požebří. Podotýkám, že jsem nedostala žádné léky, jen doporučení, že mám držet dietuč.4. A to držím celou dobu a ani před tím jsem se nestravovala nezdravě. Mám už takový zdravý životní styl…Tak opravdu nevím. Mám jít k jinému lékaři, nebo je vše v pořádku?

venusek
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 8.10.15 11:32
šok!!!

Dobrý den,
ráda bych našla více názorů na můj problém.
Z ničeho nic se mi udělala veliká boule v nadklíčku na levé straně. Jsem zdravá ničím jsem nikdy netrpěla ale tohle mě dosti děsí. Během dne jsem od své známé uslyšela úúúvaa co to tady máš?!!
A měla jsem tam otok velikosti tenisáku. Okamžitě jsem jela do nemocnice. kapačky atd., po kterém to hned zmizelo. Druhý den vyšetření krev, Ct, ultrazvuk, rentgen. U ORL mne vyděsil Doktor že by to mohla být rakovina…
Takže podstoupím veškerá vyšetření orgánů týkajících se kličních uzlin.
Nemáte někdo zkušenost s takto výraznou rychlou reakcí???
Díky V.

Vložit nový komentář
 

Nemoci s tímto příznakem: