Zvětšené mízní uzliny na krku

Další názvy: zvětšení lymfatických uzlin na krku

Mízní (lymfatické) uzliny jsou v podstatě filtry, přes které protéká míza (lymfa). Jsou v nich koncentrované bílé krvinky, které protékající tekutinu kontrolují. Když jsou v míze přítomny nějaké cizorodé částice, například bakterie, uzliny zareagují tím, že se zvětší, protože bílé krvinky bojující s infekcí se začnou množit.

Jako zvětšené uzliny se označují takové, které mají v průměru víc než 1 cm, pod bradou a v tříslech jsou uzliny normální do 1,5 cm. U štíhlého jedince tak můžeme hmatat i normální uzliny na krku, v podpaží a v třísle.

Zvětšení uzlin může být reakcí na zánět nebo nádor v dané oblasti, na infekční onemocnění, či může být projevem leukémie nebo lymfomu. Různé skupiny uzlin vždy drénují určitou oblast těla.

Krční uzliny drénují oblast hlavy a krku. Nejčastěji jsou zvětšené podčelistní uzliny, do kterých přichází lymfa z dutiny ústní a z jazyka a ze slinných žláz, jsou zvětšené například při angíně.

Onemocněním, pro které je typické zvětšení krčních uzlin je také infekční mononukleóza, která má také příznaky jako angína.

Toxoplazmóza je parazitární onemocnění, které může proběhnout bez jakýchkoli příznaků, ale může se také projevit například zvětšením všech krčních uzlin. Toxoplazmózou se můžeme nakazit po požití nedostatečně tepelně upraveného masa, nebezpečné je pro těhotné ženy a pro lidi s poruchou imunity.

Zvětšenými krčními uzlinami na krku se může ale také projevovat závažná celková onemocnění, proto by měly být vyšetřeny lékařem.

Diskuse

Zvětšené uzliny na krku
Zvětšená uzlina na krku
Extrémně zvětšená uzlina na krku


Reklama


Reklama

Napište prosím svoji zkušenost s: zvětšené mízní uzliny na krku

 Váš příspěvek
 
Fisk  23.10.17 07:00
Nápad..

Zkus zajít na endokrinologii..

 
Barbura
4 příspěvky 14.10.17 16:40
Zvětšení uzlin na krku

Dobrý den. Mám menší dotaz. Můj přítel se nudil a udělal mi cucflek na krku, bohužel na místě kde jsou uzliny, na pravé straně kde se cuflek nachází mám zvetsene uzliny.Den před tím jsem ale byla na lymfatickych drenazich na nohy a břicho. Nevím co by toto mohlo zzpůsobit zda lym. masáž nebo pritelova práce na mém krku.Do té doby jsem žádné změny nezaznamenal.

 
ivus.m  02.12.15 16:09
re: Zvětšené uzliny

První co mě napadlo je, změnit doktora. Nebo alespoň pro tenhle případ. Také by Vám mohla pomoct očista organizmu. Objevila jsem u sebe na krku zvětšenou uzlinu, tak jsem zkoumala co by to mohlo být a pokud doktor nenašel žádné závažné onemocnění, pak by to mohlo být zanešené tělo vším možným. Často to přirovnávají k odpadu (vodovodnímu), když se zanese tak nefunguje a musí se vyčistit. Na téhle stránce jsem našla docela pěkný popis jak to vše funguje http://www.fit-life.cz/cz/odkyseleni/ snad to pomůže. :)

 
keding  01.10.15 20:21
Zvětšené uzliny

Dobrý den je mi 21 let a pul roku mám zvětšené uzliny na krku nemužu ani mluvit ani polykat výsledky z krve jsou dobrý a tím to končí doktor to dál řešit nebude, ale já nedokážu takhle žít stím že nemužu ani do práce ani dělat svoje oblíbené koničky a každej týden mám novou krabičku antibiotik a pořád dokola Klacid a cotrymoxazol žaludek už antibiotika nesnese a doktora a nikoho to nezajmá já fakt nevim co mám dělat zaplatila bych cokoliv za to abych byla zdravá

 
tynka41  28.04.14 23:27

Dobrý den. Je mi 15let a docela dlouho me trapi bolesti v krku a mam zvetsene krcni uzliny. Docela se bojim co to je.

 
tynka41  28.04.14 23:27

Dobrý den. Je mi 15let a docela dlouho me trapi bolesti v krku a mam zvetsene krcni uzliny. Docela se bojim co to je.

 
Michaela  19.02.10 23:42
dotaz

Dobrý den, můj syn (8) má od narození zvětšené uzliny na krku, v tříslech a jednu ve tváři v dolní čelisti, ve tvaru ,kuličky,. Doktorka řekla, že to nevadí, pokud nebolí. Co s tím máme dělat? Nebo to opravdu nevadí? Děkuji.

 
marco  13.11.09 23:12

Dobrý den prosím vás moje 17 leta dcera byla na vyšetření štítné žlázi a doktorka našla na sonu 3 ložiska a řekla že to může bít rakovana,prosím vás na kolik je to pavděpodobné čeká navýsledky které má dostat 20.11. a má strašný strach aby to nebylo tzo nejhorší.Děkuji za odpověď

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama


Reklama