Zvětšené mízní uzliny na krku

Další názvy: zvětšení lymfatických uzlin na krku

Mízní (lymfatické) uzliny jsou v podstatě filtry, přes které protéká míza (lymfa). Jsou v nich koncentrované bílé krvinky, které protékající tekutinu kontrolují. Když jsou v míze přítomny nějaké cizorodé částice, například bakterie, uzliny zareagují tím, že se zvětší, protože bílé krvinky bojující s infekcí se začnou množit.

Jako zvětšené uzliny se označují takové, které mají v průměru víc než 1 cm, pod bradou a v tříslech jsou uzliny normální do 1,5 cm. U štíhlého jedince tak můžeme hmatat i normální uzliny na krku, v podpaží a v třísle.

Zvětšení uzlin může být reakcí na zánět nebo nádor v dané oblasti, na infekční onemocnění, či může být projevem leukémie nebo lymfomu. Různé skupiny uzlin vždy drénují určitou oblast těla.

Krční uzliny drénují oblast hlavy a krku. Nejčastěji jsou zvětšené podčelistní uzliny, do kterých přichází lymfa z dutiny ústní a z jazyka a ze slinných žláz, jsou zvětšené například při angíně.

Onemocněním, pro které je typické zvětšení krčních uzlin je také infekční mononukleóza, která má také příznaky jako angína.

Toxoplazmóza je parazitární onemocnění, které může proběhnout bez jakýchkoli příznaků, ale může se také projevit například zvětšením všech krčních uzlin. Toxoplazmózou se můžeme nakazit po požití nedostatečně tepelně upraveného masa, nebezpečné je pro těhotné ženy a pro lidi s poruchou imunity.

Zvětšenými krčními uzlinami na krku se může ale také projevovat závažná celková onemocnění, proto by měly být vyšetřeny lékařem.

Diskuse

Zvětšené uzliny na krku
Zvětšená uzlina na krku
Extrémně zvětšená uzlina na krku

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Pozitivní antigen, jak teď postupovat? 24.6.22 18:57  sobesin 29
Rýma po COVIDU 24.6.22 09:03  Benda5 6
EUC PCR test - kde najdu výsledky? 7.6.22 18:54  PhereNicae 3
Záznam o PCR testu 1.6.22 06:45  adamcoka 19
Prodělaný covid a menstruace 22.5.22 17:30  TinaAn 20
Jsem pozitivní a máme se stěhovat 18.5.22 07:07  Anonymní 35

Napište prosím svoji zkušenost s: zvětšené mízní uzliny na krku

Váš příspěvek
among1
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 6.5.22 10:23

This is a fascinating topic. I'm delighted you shared this fantastic article post with us. This insightful material will undoubtedly be shared with my friends and on other social media platforms.
infected days

Markaret
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.8.20 17:54
Mízní uzliny jako hádanka

Dobrý den, asi v lednu se mi zvětšila na pravé straně krku mízní uzlina, stává se, že chvilkami je ještě větší, pak se opět stáhne. Na levé straně se mi vyskočila jen 2×, nedávno jsem měla pocit, že mám angínu, i když už od 22 let nemám mandle. Před dvěma dny jsem měla jakoby ztuhlý kořen jazyka a to už jsem dostala strach. Podivné je že vždy, když vypiju něco horkého ( např. kávu ), tak se stáhne. Včera u OL, když mi vyšetřovala krk a musela vypláznout jazyk, najednou mi obě vyskočily a dostala jsem u kořene jazyka pořádnou křeč, ale za chvilku to přešlo. Už předtím jsem byla na velkých krevních testech a vše bylo v pořádku. Večer jsem se tedy podívala na internet a zjistila jsem, že důvodem může být také toxoplasmoza. Dnes jsem byla opět na odběru krve a tak jsem se v labolatoři zeptala, pokud by to ta toxoplasmoza byla, zda by to ukázal krevní test a bylo mi řečeno, že nikoli - pokud by nebyl udělán přímo a specielně na toxoplasmozu. Takže pokud bude i ten dnešní negativní, určitě si o test na toxoplasmzu požádám. Mám také objednané SONO mízních uzlin na krku, ale až na polovinu září. To je největší problém dnešního zdravotnictví, že když potřebujete nějaké odborné vyšetření, objednají vás i při potížích za velmi dlouhou dobu a pokud by bylo onemocnění opravdu vážné, každým dnem se zhoršuje. Přeji všem brzké uzdravení a nic neodkládejte. Marie : :mavam:

Onda0412
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 14.2.19 23:39
Trvale zvětšená levá mízní uzlina na krku

Dobrý den,
před pár lety (asi v 10-11) jsem prodělal streptokoka a zvětšily se mi uzliny (Nejsem si jist jestli všechny a zda jenom na krku.. Byl jsem malý a neměl z toho rozum).. Nemoc jsem vyléčil a zvětšených uzlin si nevšímal s tím že časem zmizí.. Ale levá uzlina se nezmenšila. Jelikož mě nebolela a nezpůsobovala žádné potíže, nechal jsem to být. Teď jsem se o to ale zase začal zajímat a váhám zda s tím zajít na vyšetření..

Uzlina je snadno hmatatelná, tvrdá a nebolí

Ondřej - 14 let

Andy7654
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.6.18 07:00

Dobrý den chcibse zeptat, plně kojim mám 14dni starou dcerku..a vcera se mi zvetsily uzliny na levé straně krku..nemůžu polykat, lezet na levé straně.. nevíte zda je to nějak vážné? Nebo co to. mohlo způsobit??..dekuji za odpověď

Natálie94
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 13.3.18 23:09

Aničko, určitě jděte. Nechci strašit, ale může se jednat i o něco závažnějšího - to člověk nikdy neví. Co zkusit třeba ORL? Většinou se neobjednává a nechtějí žádanku (předem si na pracoviště zavolejte) a budete mít klid.

Anička2000
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.3.18 23:10
Zvětšené uzliny

Dobrý den,
jsem žena, 17 let. Asi v listopadu 2017 jsem si pod pravým uchem nahmatala malou bouličku, zvětšenou uzlinu. Měla jsem strach a proto jsem si zašla za paní doktorkou. Ta mě se slovy:,,To je uzlina, to máme všichni” asi měla uklidnit, že to není vážné. Bohůžel po nějaké době jsem si nahmatala uzlinu i pod levým uchem a teď i ze přední strany krku a v obou podpažních jamkách. Nejsem nijak nemocná, akorát se často cítím unavená. Třeba to nic není, ale chodím na Zdravotní školu, takže něco málo o svém těle vím a nechci nic podcenit. Bojím se jít zpět k mé dětské doktorce, že mě zase arogantně pošle domů. Proto se ptám jestli bych to měla začít řešit, popř. k jakému lékaři zajít. Hlavně bez žádanky, abych nemusela navštívit mou neoblíbenou paní doktorku.
Děkuji za odpověď

EvaSkipi
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 7.2.18 13:09
Zvětš.miz.uzlin

Mému tatínkovi se zvětšila mizní uzlina na krku nalevo, nebyla tvrdá, byla taková polotuhá kulička. Příznaky byly únava a diagnóza zněla chřipka, po měsíci nemizela, lékařka neřešila, teploty se vracely jen jako zvýšené, 37,5 a 37,8 a tak. únava se neztrácela, zhruba po půl roce obvodní poslala taťku uzlinu vyoperovat, to již byla diagnostikována jako maligní, pak se objevila další v třísle a další na opačné straně krku. a další rok na to zemřel, kdy hubnul, bylo mu čím dál hůře a většina pracovišť v ČR odmítne v jisté fázi poskytovat léčbu jako zbytečnou a drahou a přejde do fáze hospicové, což mě dost šokovalo. Po neléčení taťka žil ješět asi 6 až 7 měsíců, kdy první čtyři měsíce byly dost kvalitní a tak jsem tento postoj Olomoucké fakultky nikdy nevydýchala. Někteří lékaři by za své vzdávání situace a neléčení měli vrátit titul. Mají bojovat, i když se naděje snižují. Diagnóza byla Hodkinsova nemoc. Objevení zvětš. uzliny krk-tříslo-krk bylo mezi sebou několik měsíců 2-3měsíce. Tělo něco filtrovalo pryč. Co, nevím. Jediným příznakem před nemocí byla předchozí plíseň nohou, kterou pár měs. předtím na podzim chytil, snad z bot a která co jsem četla se přisuzuje vstupu do těla viru Ebstein Baarové, která způsobuje právě rak.lymf.uzlin. Zda to má spojitost nevím, ale kdo máte tyto problémy a obvodní vás nikam nepošle, navštivte imunologa, nebo nejbližší fak. nemocnici, či onkolog. centrum, někde vám poradí, ať něco nezanedbáte, jako nám milá obvodní a milí lékaři v nemocnici.

Fisk
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 23.10.17 07:00
Nápad..

Zkus zajít na endokrinologii..

Barbura
4 příspěvky 14.10.17 16:40
Zvětšení uzlin na krku

Dobrý den. Mám menší dotaz. Můj přítel se nudil a udělal mi cucflek na krku, bohužel na místě kde jsou uzliny, na pravé straně kde se cuflek nachází mám zvetsene uzliny.Den před tím jsem ale byla na lymfatickych drenazich na nohy a břicho. Nevím co by toto mohlo zzpůsobit zda lym. masáž nebo pritelova práce na mém krku.Do té doby jsem žádné změny nezaznamenal.

ivus.m
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 2.12.15 16:09
re: Zvětšené uzliny

První co mě napadlo je, změnit doktora. Nebo alespoň pro tenhle případ. Také by Vám mohla pomoct očista organizmu. Objevila jsem u sebe na krku zvětšenou uzlinu, tak jsem zkoumala co by to mohlo být a pokud doktor nenašel žádné závažné onemocnění, pak by to mohlo být zanešené tělo vším možným. Často to přirovnávají k odpadu (vodovodnímu), když se zanese tak nefunguje a musí se vyčistit. Na téhle stránce jsem našla docela pěkný popis jak to vše funguje http://www.fit-life.cz/cz/odkyseleni/ snad to pomůže. :)

keding
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 1.10.15 20:21
Zvětšené uzliny

Dobrý den je mi 21 let a pul roku mám zvětšené uzliny na krku nemužu ani mluvit ani polykat výsledky z krve jsou dobrý a tím to končí doktor to dál řešit nebude, ale já nedokážu takhle žít stím že nemužu ani do práce ani dělat svoje oblíbené koničky a každej týden mám novou krabičku antibiotik a pořád dokola Klacid a cotrymoxazol žaludek už antibiotika nesnese a doktora a nikoho to nezajmá já fakt nevim co mám dělat zaplatila bych cokoliv za to abych byla zdravá

tynka41
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 28.4.14 23:27

Dobrý den. Je mi 15let a docela dlouho me trapi bolesti v krku a mam zvetsene krcni uzliny. Docela se bojim co to je.

tynka41
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 28.4.14 23:27

Dobrý den. Je mi 15let a docela dlouho me trapi bolesti v krku a mam zvetsene krcni uzliny. Docela se bojim co to je.

Michaela
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.2.10 23:42
dotaz

Dobrý den, můj syn (8) má od narození zvětšené uzliny na krku, v tříslech a jednu ve tváři v dolní čelisti, ve tvaru ,kuličky,. Doktorka řekla, že to nevadí, pokud nebolí. Co s tím máme dělat? Nebo to opravdu nevadí? Děkuji.

marco
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 13.11.09 23:12

Dobrý den prosím vás moje 17 leta dcera byla na vyšetření štítné žlázi a doktorka našla na sonu 3 ložiska a řekla že to může bít rakovana,prosím vás na kolik je to pavděpodobné čeká navýsledky které má dostat 20.11. a má strašný strach aby to nebylo tzo nejhorší.Děkuji za odpověď

Vložit nový komentář