Zubní kaz

Další názvy: karies, zvýšená kazivost zubů

Zubní kaz je nejrozšířenější nemocí lidstva, postihuje většinu populace.

Je to narušení tvrdé tkáně zubu reakcí s kyselinami. Příčinou jsou bakterie, které ulpívají na povrchu zubu a tvoří na něm tenoučkou vrstvičku – plak. Bakterie se živí cukry ze zbytků potravy v ústní dutině a rozkládají je na kyseliny, které zub poškozují. Na vině jsou zejména streptokoky.

Kaz vypadá nejprve jako křídově bílá skvrna na sklovině, později může zhnědnout. Jak se kaz šíří do hloubky, zub se stává citlivý na teplo, chlad, či některé potraviny. Když infekce postoupí až do zubní dřeně, bolí již zub trvale a nemocný by měl bezodkladně jít k zubnímu lékaři, infekce se totiž může bez léčby šířit dál a způsobit nebezpečné komplikace.

Základní obranou proti zubnímu kazu je prevence, která spočívá zejména v pravidelném a správném čištění zubů a používáním zubní pasty s fluorem. Každých šest měsíců by měl být chrup zkontrolován zubním lékařem, aby tak mohl být případný zubní kaz odhalen v počátečním stadiu a ihned léčen.

Zvýšená kazivost zubů provází onemocnění se sníženou produkcí slin, časté zvracení, záleží také na dědičných vlohách a na hormonální rovnováze organismu.

Diskuze o zubním kazu

Jak rychle se prohlubuje zubní kaz
Kazivost zubů v 7 letech

Napište prosím svoji zkušenost s: zubní kaz

 Váš příspěvek
 

Nemoci s tímto příznakem: