Ztráta čichu

Další názvy: anosmie

Úplná ztráta čichu neboli anosmie má celou řadu příčin. Většinou se jedná o banální postižení v oblasti dutiny nosní, které mohou na různě dlouhou dobu alterovat funkci čichového epitelu.

Jedná se o nejrůznější rýmy, hypertrofie sliznice či deviace nosního septa. U rýmy se ztráta čichu postupně obnoví. U deviace septa může býti problém, proto je dobré navštívit lékaře – ORL specialistu. Větší problém je, pokud je anosmie způsobená problémem nervové soustavy, či poškozením čichového nervu.

Většinou je příčina trauma, které postihuje spodinu přední jámy lební. Zde jsou potrhaná jemná vlákna čichové nervu člověk přestane cítit. Jedná se o frontobazálních poranění, poraněna je především čelní kost, někdy i mozek apod.

Jednostranná porucha čichu je vždy podezřelá z nádorového onemocnění, proto je vhodné navštívit lékaře.

Diskuse


Poškozený čichový nerv po antibiotikách

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Pozitivní antigen, jak teď postupovat? 24.6.22 18:57  sobesin 29
Rýma po COVIDU 24.6.22 09:03  Benda5 6
EUC PCR test - kde najdu výsledky? 7.6.22 18:54  PhereNicae 3
Záznam o PCR testu 1.6.22 06:45  adamcoka 19
Prodělaný covid a menstruace 22.5.22 17:30  TinaAn 20
Jsem pozitivní a máme se stěhovat 18.5.22 07:07  Anonymní 35

Napište prosím svoji zkušenost s: ztráta čichu

Váš příspěvek
Fantuška
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.12.21 13:09
Ztráta čichu

Já sem ztratil čich v pondělí večer nějak tak přesně nevím v kolik hodin se to stalo po očkování třetí dávky na covid 19. Postupně v pondělí 13. 12. 2021 v ten den když sem dostal tu třetí dávku začala večer postupně nastupovat rýma v noci s toho dne kdy sem dostal tu třetí dávku mě bylo teplo a v pondělí ještě začala bolet ruka v místě vpichu nějak tak. Do té doby jsem cítil i když sem měl rýmu třeba. Takže nevím čím to je. Předem díky za rady.

Fantuška
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.12.21 13:06
Ztráta čichu

Já sem ztratil čich v pondělí večer nějak tak přesně nevím v kolik hodin se to stalo po očkování třetí dávky na covid 19. Postupně v pondělí 13. 12. 2021 v ten den když sem dostal tu třetí dávku začala večer postupně nastupovat rýma v noci s toho dne kdy sem dostal tu třetí dávku mě bylo teplo a v pondělí ještě začala bolet ruka v místě vpichu nějak tak. Do té doby jsem cítil i když sem měl rýmu třeba. Takže nevím čím to je. Předem díky za rady.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.12.18 19:58
Anosmie

Dobrý den,
nevím, jestli jsem se bez čichu narodila, anebo jestli došlo k nějakému poškození při trhání mandlí, když mi byly asi 4 roky. Necítím smrad, vůně, spálené jídlo, anebo když uniká třeba plyn, prostě nic… Naučila jsem se s tím žít, nijak mi to nevadí, akorát, že to má ty své nevýhody, když třeba unikají zdraví nebezpečné látky… A proto jsem se chtěla zeptat, jestli je možnost nechat si vystavit nějakou kartu, nebo papír, kterým bych se prokazovala, že tímto hendikepem trpím. Jak jsem psala výše, nijak mi to nevadilo a neřešila jsem to, ale teď už mám malé dítko, tak situace se mění. Předem děkuji za vaše odpovědi :-)

cekora
1 příspěvek 16.12.18 05:12
Ztráta čichu

Dobrý den, ztrátou čichu a tím pádem aji chuti jsem trpěl deset let příčinu mě nedokázal nikdo objasnit, operace polypů dvakrát ani to nepomohlo. Navštívil jsem ORL a doktor mě poradil a předepsal nosní sprej TINKAIR a světe div se ono to asi po dvou dnech začalo pomalu fungovat a dnes asi po půlročním užívání mám čich a chuť na 80 procentech tah že když se chce tak to jde.

Nanynka 75
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 1.8.18 20:03
Moje zkušenost

Dobrý den, mi se ztrátou čichu pomohl pan doktor na ORL. Nějakou laserovou terapii. Zkuste se na to poptat. Snad by to mohlo pomoci i Vám.

Michal223
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.7.18 13:38
anosmie

Vidím, že diskuze je stále aktivní, tak taky přispěju. Asi 4 měsíce dozadu jsem měl slabou horečku následovanou rýmou a obrovskými bolestmi hlavy. Rýma za týden přešla, hlava bolela ještě další týden. Člověk je zvyklý, že když má rýmu, tak cítí hůř, ale já jsem poprvé v životě zjistil, že necítím absolutně nic. Doktoři mi říkali, že se to vyjmečně stává a do třech týdnů se mi čich vrátí zpátky. Rýma odezněla a já se cítl zdarvý jako rybyčka, ale ani po měsící se čich nevrátil. Pak jsem to dokonce zkoušel a čichal k různým věcem jako česneková pasta a podobně. Asi největší extrém byl, když jsem držel hlavu nad hrncem s vařícím octem a necílit jsem absolutně nic. Zavolal jsem manželku, ať jde ke mně, jeslti to je cítit a ona mi řekla, že je to takový smrad, že ani nemůže vejít do kuchyně, než to vypnu a vyvětrám a že i v obýváku přes chodbu se jí z toho dělá špatně. To už jsem tušil, že to začíná fakt být problém a začal jsem propadat panice.
Ono se vám řekne, že bez čichu se člověk ještě obejde a je to lepší než přijít o zrak (a to je určitě pravda), ale dokud se vám to nestane, tak si to nedokážete vůbec představit, jak moc vás to omezuje a jak vám čich chybí. Vytáhnu z ledničky maso od řezníka, které jsem koupil před čtyřmi dny - jelikož pršelo, grilování se nekonalo a já je musím nějak spotřebovat, ale co když už je cítít? Nikdo není doma. Až se vrátí manželka večer uhnaná z práce, bude mít hlad. Mám to maso použít nebo ne? Nebo ve sklepě hledám ředidlo - lahve nejsou popsané, vždycky jsem k nim čichnul a věděl jsem. Je v ní snad benzín, něco jiného nebo jsem tam omylem položil lahev s kořalkou? Na žádném jídle si už nepochutnám tak, jako dřív. Čich má na chuť jídla opravdu ohromý vliv. Člověk s fungujícím nosem si to neuvědomuje, ale já jsem začal každý den narážet na několik situací, kdy představovala absence čichu problém.
Každopádně po dvou a půl měsících jsem začal cítit slabé náznaky pachů. Sice jsem nepoznal, jestli čichám k fialkám nebo ke psímu bobku, ale nos mi říkal, že „tam něco je“.
Teď je to 4 měsíce a já cítím tak na 50% a jsem za ně moc rád. Doufám, že se mi čich vrátí úplně, ale i kdyby ne, tak jsem rád za to co mám, protože absolutně bez čichu je to peklo. Všem diskutujícím přeju, ať se jim čich vrátí a těm co ho mají v pořádku vzkazuju, ať si toho váží.

Bára9173628393639w
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.2.18 22:37
Síla psychiky

A co když se mi čich ztratil na základě psychologie, tedy vsugerováním? :/ jak to vyřešit? Dá se to? :D

Ruda66
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 1.2.18 23:46

Dobrý den
zcela Vás chápu jsem na tom zcela stejně a zatím jsem na nic léčivého nenarazil. Pokud byste měl nějaké info k léčbě prosím o radu.
Děkuji

Ruda66
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 1.2.18 23:27
Ztráta čichu - poraďte

Dobrý den
Asi před třemi lety jsem po operaci krčních mandlí ztratil asi na tři měsíce zcela čich, poté se mi vrátil. Ten samý rok jsem na podzim prodělal virózu ( silně mě pálilo v nose) a od té doby jsem téměř zcela ztratil čich. Vzhledem k tomu jsem si nechal provést kontrolu na ORL (CT hlavy) poté operaci nosu. Přesto, že mi operatér sdělil, že už není důvod ke ztrátě čichu z hlediska ORL čich se mi doposud nevrátil. Respektive maximálně na 10 procent. Necítím vlastně téměř nic - někdy kouř z cigaret kuřáků - velmi slabě. Tímto je samozřejmě velmi omezena i chuť. Žádám o radu - mohu s tím ještě něco dělat? - ztrácím už naději na uzdravení.
Předem děkuji

Květa Panoškova
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 23.12.17 15:27
ztráta čichu

Nevím z jakého důvodu jsem ztratila čich---necítím ani čerstvě zalitou kávu. Co mám užívat než navštívím lékaře? Jinak jsem zdravá.

Jiri Vaca
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 4.12.17 03:04
Mozna jsou to jatra

Ahoj vsichni. Taky jsem prisel o chut i cich z niceho nic. Citim neustale jen pachy saponatu nebo spaleneho asfaltu etc.Nevi nekdo jestli pomaha aromatherapy? Taky to pry muze byt problem s jatrama coz je u me pravdepodobne nebot jsem delal 20 let cisnika.

sharick
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 1.1.16 22:25
dotaz - Líba Dvůr

Dobrý den, paní Líbo - mohla byste mi prosím poslat kontakt na Vaši paní homeopatku? Mám úplně stejné příznaky jako Vy. Ráda vyzkouším i lék, který popisujete, ale přeci jen u homeopatik by to mělo být více „na míru“. Předem Vám moc děkuji ( ***@centrum.cz)

Editace adminem 4.1.2015 - odstranění kontaktu

Davos007
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.4.15 11:57
Ztráta čichu

Dobrý den,
rád bych se s Vámi podělil o mou zkušenost s tímto problémem. Před dvěma lety jsem z ničeho nic ztratil čich a chuť. Stalo se to po jednom večírku (alkohol v hojném množství). Prostě jsem se ráno probudil a zjistil, že nic necítím. Pak se mi začal neustále ucpávat nos. Někdy se na pár minut uvolnil, ale defakto jsem měl neustále jednu nosní dirku ucpanou. Dotoho jsem prodělal ještě zápal plic, po kterém mi zůstalo silné astma (několikrát za noc jsem se začal dusit, až jsem někdy myslel, že je to má poslední minuta života). Prodělal jsem vyšetření plic, alergologie, ORL. Po 2 měsících léčby u ORL lékaře, kdy nepomohly žádné nosní spreje s kortikoidy, zabral pouze lék Prednison, který jsem bral týden 5 tablet denně, jsem se rozhodl s klasickou medicínou zkoncovat. (Je to jenom biznis). Po pul roce jsem si z ničeho nic uvědomil, že problém zřejmě nebude v nose, ale úplně jinde. Proto jsem začal experimentovat s homeopatií a zakoupil čajové směsi pro detoxikaci organismu, další určený na dutiny a k tomu ještě Třapatku nachovou, která slouží k obnovení imunitního systému. Po měsíci a půl užívání bylinek, jsem ze dne na den dostal silnou akutní rýmu, kdy mi asi 3 dny v kuse tekla z nosu „voda“. Pár dní na to se nos uklidnil. Můj momentální stav je takový, že jsem se zbavil nepřijemných blokád v nosu, kdy nebylo možné nosem vůbec vydechnout (fungoval jako jednocestný ventil :D ). Déla pak se mi vrátila chuť a z 80% procent čich. Všiml jsem si že mi hodně pomáhá i fizická zátěž, hlavně chození do kopců. Stači mi hodina ztrávená v přírodě a mám čich jako malé dítě. Moje rada na závěr je, že člověk to musí brát pozitivně. Hlavně nad tím furt nepřemýšlet. Prostě se řídit heslem - Věř a víra tvá tě uzdraví. :) Přeji všem hezký den a brzké uzdravení.

Fiffy
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 3.4.15 10:18

Npavlo…OMG

npavla
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.1.15 23:29
má rada, za vše si můžeme samy ...

Změnte životní styl, myslete na sebe, masáž celeho těla, pravidelnou životosprávu, jezte ryby dušené se zeleninou nebo porkem, nejezte nic smažené, procházky, relax, pohodu, vypněte TV, nepřecházet nemoce, odpočívat, ale být i aktivní, hodně doma větrat, poplněk stravy magnesium v lekárně 60 kč, vitamíny denní dop. dávka. Mě pomohl pobyt 10 dní na Kanárských ostrovech Musíte pohladit svoji duši :hug: :*

npavla
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.1.15 23:24
nic necítit a nebo cítit jen spáleninu

Změnte životní styl, myslete na sebe, masáž celeho těla, pravidelnou životosprávu, jezte ryby dušené se zeleninou nebo porkem, nejezte nic smažené, procházky, relax, pohodu, vypněte TV, nepřecházet nemoce, odpočívat, ale být i aktivní, hodně doma větrat, poplněk stravy magnesium v lekárně 60 kč, vitamíny denní dop. dávka. Mě pomohl pobyt 10 dní na Kanárských ostrovech :-) Musíte pohladit svoji duši :mavam: :hug:

ferinka1983
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.1.15 11:49

Mohu poprosil paní Leduna o info na ferinka@seznam.cz nebo zda se někomu ozvala???Kolik toho zinku, už jsem ze ztráty čichu zoufalá :(

arda
1 příspěvek 9.1.15 13:44
dotaz

Zdravim, taky me postihla ztrata cichu, tak nejak postupne to odeznivalo..bylo hodne prace a splaceni hypoteky tak nebyl cas to resit no a ted jsem v situaci kdy asi tak 7 let necitim nic, prosel jsem klasicky koleckem lekaru…ORL (vse ok)..neurologie(pan doktor hledal info na internetu)…nejake leky jsem dostal ale k nicemu…nasledovalo CT kuli mozne pricině-nadorove…take ok…no a verdikt ze nezbyva nez se stim smířit a to se mi nechce nebot krome cichu(chut tak nejak mam)odchazi i pocity resp. prozitky…jdu do prirody..sem na rozvetle louce vse je krasne ale ten prozitek kdy vam chybi ta vune vseho kvetouciho vam ten zazitek cini polovicni proste neuplny takovy o nicem…moc mi to chybi…cezl jsem zde ze pomaha zinek, poradi nikdo v jakych davkach a zda je volne v lekarne? budu rad za jakoukoli radu, diky jarda pripadne i na email tencouzvi@seznam.cz diky moc

Mnichov
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 6.1.15 19:57
Prednison

Přidávám se k diskuzi, necítím od začátku listopadu, 2× po 2 dny jsem neěo zacítila. Protože jsem měla opakované rýmy a záněty průdušek myslela jsem, že to přejde. Ucpané dutiny, bolesti hlavy, dutiny se zázračně uvolnily, ale čich se ztratil úplně. Nyní mi na oRL řekli, že mám všechno v pořádku a předepsali Prednison. Po přečtení vedlejších účinků jsem na vážkách, zda ho užívat. Máte někdo zkušenosti s léčbou tímto lékem? :?: Děkuji za odpovědi.

pietrs
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 4.1.15 18:47
zinek

Zdravím, chtěl jsem se zeptat, co znamená vysoké dávky zinku, jak často a kolik miligramů? :nevim:

Betyna111
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.12.14 04:16
asi rýma bez smrkani

Prosím Vas Dagmarko111 jak jste dopadla? Trápí me uplne to stejne a už nevím co se sebou. Začátkem prosince pálení dýchací trubice, tři týdny ukrutneho kašle, pak nastydnuti v čekárně u doktora, antibiotika na který mám alergii jsem si nevzala, přidala se rýma, ta odeznela rychle, ale čich a chuť pryc. Hlava mi tresti, v uších i nose mi praská, jak kdybych tam mela sumak. A do toho člověk musí doma fungovat. Co s tim? Beru čínský tablety, homeo, zinek, piju čaje na dýchací cesty a nic nezabírá. Díky za odpověď.

dagmarka111
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 2.12.14 20:49
asi rýma, bez smrkání

D. večer, díky všem za tyto příspěvky. osobně zápasím s neustálými angínami nebo zánětem dutin, ted naposledy, opakovaně potvrzen ve výtěru betahemolytiký streptokok E. dvoje antibiotika po sobě. naposled v pátek dobraný clarythromycin, od neděle opět na hromadě, jakoby ucpaný nos naprostá ztráta čichu, přesně jak opisujete, pouze slané a sladké a konec. vůně smrady apod. nula, naprosto nic. po rtg dutin, nos je čistý, nic tam se netvoří, asi prý alergická reakce…nic moc nevysmrkám, hlavu mám jak kýbl, palice mě bolí. na ORL mi řekli že už neví co se mnou a m strepokokm.EU zakázaly užívaní pendeponu vCR, hlavně že na slovensku, kde se vyrábí ve slovakofarmě, je to v pohodě, ale pro Č nevyhovující.. a jiná alternativa injekčního podání penicilinu není, t sem furt nachcípaná dokla a a necítím nic… je to mazec. zkusím zítra koupit zinek

Mike42
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 22.10.14 10:24
Mám podobné zkušenosti

Přidávám info o svém případu. Necítím prakticky více než 15 let a kdo zažil ví o čem je řeč. Chuť je ze 70% čich. Sportuji, nekouřím. S alkoholem mám podobné zkušenosti jako Líba, především po červeném vínu nastává dost prudká reakce - rýma a kýchání. Občas se mi čich vrací, ale čím dál měně často. Mám pocit, že zabírá zinek (poradila léčitelka) ve větčích dávkách a acylpyrin. Zkusil jsem dost věcí. Např. resekci nosní přepážky, laserovou operaci sliznice nosu. Diagnoza na alergologii - nespecifická alergie, vazomotorická rýma. V současné době jsem na tom dost špatně, protože k dvouměsíčnímu zánětu dutin (2× antibiotika) se přidala i bronchitida. Prosím neznáte specialistu, který se touto problematikou zabývá alespoň s nějakými výsledky? Všem přeji alespoň nějaký čich!

Líba Dvůr
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 13.7.14 21:37
zkuste homeopatický lék

Ahoj všichni, moc s Vámi cítím (to je paradox, že), protože občas také nemám čich. Já mám období, kdy nemohu pít alkohol, protože právě po něm a to stačí malé množství čích ztratím a vy mi určitě budete věřit, že se mu v té době opravdu vyhýbám, protože nic necítit je fakt fialový hnus. Chodila jsem nějakou dobu k homeopatce a ta mi na to dala homeopatický lék - Natrium muriaticum 9ch a ten mi většinou, jako jediný, opravdu pomůže. Měla jsem však po chřipce období asi 14 dnů, kdy mi ani ten nezabral, můžete zkusit také Kalium bichromicum 9 ch. Beru si 2 kuličky třeba 5× denně. V každém případě za vyzkoušení zaplatíte myslím kolem 80 Kč a v žádném případě neryskujete žádné nežádoucí vedlejší účinky, jako u přípravků s kortikoidy. Kamarádka měla obdobný problém po chřipce a také jí to pomohlo. Všem Vám moc přeju uzdravení!!! :mavam:

eak
1 příspěvek 27.4.14 14:32
příspěvek

Ahoj, přidávám info, ať ti co budou hledat „cokoli“ s touto tématikou, jako já, mají co číst. Necítím 4 měsíce po viróze, v krvi, moči ani výtěrech nic nebylo, což je sice divné, protože jsem měla napuchlé mandle a čepy na mandlích, ale ani po uzdravení jsem nic necítila a necítím. Myslela jsem, že se to nějak hlouběji zkoumá, třeba do jaké míry je čich poškozen, ale na ORL mi řekli, že jsem v pořádku, odeslali na neurologii, tam mě prohlédli a řekli, že to se po virovém onemocnění (které jsem vlastně neměla, protože v testech naprosto nic nebylo) stává a je to věc nevratná :(.Pak mi teda paní doktorka řekla, že mě může odeslat pro můj klid ještě na mag.rez. mozku, ale že tam stejně asi nic nebude. Tam teprve půjdu. Dočetla jsem se o zvýšeném užívání zinku a B, zarazilo mě, proč mi to nikdo z doktorů neřekli :x, jestli by to mohlo aspoň trochu pomoci. Pachy a chutě se u mě dělí buď na něco spáleného, většinou teplá jídla, nebo něco jako saponát, většinou studené a nápoje občas cítím trochu kokos. Vtipné mi přišlo, že se doktoři ptají, jestli chuť mám, odpovídám na to, že rozeznám sladké a slané, ale nepoznám co jím, diví se, kdo zažil, ví, ale jim to asi ještě nido neřekl, že tím pádem není ani chuť. No ale hlavně mi ještě nikdo nevysvětlil, co se vlastně stane, jesli nerv odumře? nebo se někde přeruší cesta, než dojde impuls o chuti do mozku? nebo co se tam vlastně děje? Tak všem hodně štěstí, naděje umírá poslední. :mavam: ivana

Příspěvek upraven 27.04.14 v 14:33

linado Lípa
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.2.14 21:28
Medrol

Ahoj, necítím už asi 5 let a ani chuť-šílené. Nemoci jsem nikdy nepřecházela. Mám stále neznámou alergickou rýmu a s tím se mi přidalo i astma. Krevní testy mi dělali už podruhé a nic. Zkoušela jsem snad všechno. Lákař mi doporučil Medrol-kortikoid (smlouva s ďáblem :evil: :cert: ). Beru ho pouze 2× do roka po dobu 3 týdnů. První týden celý prášek, druhý týden půlku a třetí týden jen čtvrtku. Začnu cítit vše tak po 3 prášku. Trvá to tak měsíc a potom se to vše opět ztratí. Jediná věc co zabere, ALE…

honza klatovy
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 4.9.13 22:25
hotovo???

Ahoj přátelé.
Já už nic necítím asi 17 let skupina s tímto postižením je hodne a hodně početná. Občas jsem ještě tak na 10 sek cítil ale nyní už 3 roky nic. Přechozené chřipky normal :nevim: a sanorinu hektolitr. Naposledy mi zabraly kapky vironal-bylo to krásné. Cítil jsem opět na 50%
Můžete mi napsat na benda. jbr@seznam.cz

Vacoš
1 příspěvek 21.8.13 18:27
Prosba o pomoc

Leduno, prosím, ozvěte se mi na 4k5l@spoluzaci.cz. Moc bych uvítala Vaše rady ohledně ztráty čichu. Jsem naprosto zoufalá, nic nepomáhá. Díky Klara

helos
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.3.13 18:20
reakce na příspěvek Leduna

S potěšením jsem si přečetla reaci pani Leduna" bylo by možné se s Vámi spojit emailem a prodiskutovat léčbu anosmie??Jsem ze ztráty čichu velmi nešťastná a rozhovor s Vámi by mi jistě pomohl. Děkuji Helena

vverynka
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 20.6.12 00:57

Ahoj, chtela jsem se zeptat, ten zinek pomohl natolik ze se cich vrati?
ja po rýme necitim trictvrte roku, doktori nepomohly, obcas neco ucitim ale je to otazka chvilicky a jeste je to zkreslene.. :zed:

Leduna
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 8.5.12 10:49
Léčba ztráty čichu

Všem,kteří tento problém mají doporučuji užívat vysoké dávky zinku a podotýkám,že léky a vitamíny doporučené na ORL nefungují! Měla jsem po chřipce ztrátu čichu rok a nic od pánů doktorů z ORL nezabíralo včetně vit E.Nechápu, že tito nevědí, že zinek je jediná léčba.Všem přeji brzské uzdravení.L.

Vložit nový komentář
 

Nemoci s tímto příznakem: