Zrychlený tep

Další názvy: tachykardie, zrychlení srdeční činnosti, zvýšení tepové frekvence

Zrychlení tepu je normální reakcí organismu na zvýšenou fyzickou nebo emocionální zátěž. Tato reakce je méně výrazná u trénovaných sportovců a u lidí často vystavovaných stresovým situacím.

Normální tepová frekvence u dospělého člověka by se měla pohybovat mezi 60-80 tepy za minutu. Zrychlení nad 100 tepů/min nazýváme tachykardií. Je typická pro horečky, choroby plic, anémii, náhlé příhody břišní, dekompenzovanou cukrovku, či např. pro zvýšenou činnost štítné žlázy.

Odpovídá též stavu při masivní ztrátě tekutin, onemocněním srdce (infarkt myokardu, akutní poruchy rytmu a selhávání čerpací schopnosti srdce).

Méně obvyklými příčinami mohou být: nádor nadledviny (feochromocytom), Addisonova choroba; a široké spektrum otrav: oxidem uhelnatým, etylenglykolem, některými rostlinami, léky (především antidepresivy a atropinem) a drogami (marihuanou, amfetaminy, lysohlávkami, LSD, heroinem).

Někteří lidé (především mladší) mohou trpět záchvaty tzv. paroxysmální tachykardie. Ta se projevuje až několik desítek vteřin trvajícími záchvaty zrychlení srdeční akce (ke zrychlení dojde náhle a stejně tak náhle odezní). Záchvat je způsoben krátkodobou chybou v regulaci nadpočetných signálů, které stimulují srdce ke stahům. Nejedná se o nebezpečný příznak, a pokud jsou záchvaty sporadické a neprodlužují se, není ani nutné navštěvovat lékaře.

Jak vidno, zrychlený tep je příznakem velmi nespecifickým a závažnost situace lze posuzovat pouze dle případných doprovodných příznaků. Zrychlený tep při horečce zvládneme léčbou základního onemocnění a horečky doma. Není-li příčina zrychleného tepu známá a celkový momentální stav osoby není vážný, lze doporučit návštěvu praktického lékaře. Při stavech ohrožujících život přivoláme záchrannou službu.

Diskuze o zrychleném tepu

Zrychlený tep v těhotenství

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Prodělaný covid a menstruace 22.5.22 17:30  TinaAn 20
Jsem pozitivní a máme se stěhovat 18.5.22 07:07  Anonymní 35
Úzkost a deprese po Covidu 17.5.22 07:31  wiwiOL 31
Vypadávání vlasů po covidu 13.5.22 18:03  aiwwa 21
Zkušenosti s Covid testem 3.5.22 07:40  Uslava 6
Očkování covid 2 dávky 1.5.22 18:36  ugluk 24

Napište prosím svoji zkušenost s: zrychlený tep

Váš příspěvek
Klaranovakk
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 11.4.18 23:12

Dobry den, mam ten samý problém, tep nema problém vysplhat na 120 za minutu :) je to opravdu nepříjemný pocit a lékařka mi tvrdí, ze je to tetanii.. tak nevim :)

MaartinaKaeee
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.3.18 16:55
Tachykardie v klidu

Dobrý den, tlak normální a tep 104 za minutu v klidu, to není normální

spravedlivá
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 8.4.17 07:12
ODP

Skoro netušíš o co mu jde, co to je za odpověď?! Buď nerozumím, neboť jsem sám pitomec a nebo skoro nerozumím a nějakou odpověď mohu podat. :mavam:

Bůh
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 27.1.14 18:25
ODP

Mluvíš jako pitomec. Skoro netu'sïm o co ti jde.

zrychleni tep
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 22.6.13 17:47

Zrychleny tep,,,uz asi tri roku trpim touto nemoci doktor mi predepsal leky rivokol mam je brat jen pri potizich,,,ano kdyz se mi tento problem vyskitne tak si ho dam ale to je strasne rychli zviseny srdecni pokazde se bojim a tak ani nevim kolik tepu za mimutu v te dobe mam,,,pokazde mam ohromny strach protoze rovokol zabyra az po 5 az desrti minutac je to prome pokazde hrozny zazite nikdy nevim co se za tu dobu muze stat a tak di porat kontroluji srdecny tep dnes sem si ho vzal protoze jsem mel delsi dobu prez sto tepu za minutu neposkpdi meto nejak? protpze vetsimou si ho beru jen kdyz mam velice zrychleny tep

Vložit nový komentář