Zrohovatělá kůže

Další názvy: drsná kůže

Svrchní vrstva kůže je přirozeně zrohovatělá, a její buňky se neustále odlupují a obnovují buňkami spodnějších vrstev. Na místech mechanické námahy, jako například chodila, dlaně nebo lokty je zrohovatělá vrstva několikanásobně širší a funguje jako mechanická ochrana před poškozením soudržnosti kůže.

Na základě vysoké přizpůsobivosti kůže se tak mohou tvořit zrohovatělé polštáře na více namáhaných místech. Takto vznikají například mozoly. Pokud je vrstva zrohovatělé kůže nápadně silnější například na straně paty nebo palce u nohy, může to poukázat na nesprávný tvar boty, který nohu soustavně utlačuje.

Okrsky zrohovatělé kůže se mohou vyskytnout i na nenamáhaných, normálně hladkých místech. Tady vznikají spíše na základě nějakého kožního onemocnění. Tím je například lupénka neboli psoriáza, kdy se kůže nadměrně obnovuje a odlupuje, působí tedy stálým dojmem suché a zarudlé kůže.

Dalším kožním onemocněním je i geneticky podmíněná ichtiosa, tedy šupinatost kůže. Tady opět suchý povrch kůže podmiňuje šupinatý vzhled.

Částečně lze problémy se zrohovatělou kůží řešit mastnými krémy, které kůži dostatečně zvlhčí a zjemní. Pokud však máme podezření na onemocnění kůže, je třeba zajít za dermatologem, který navrhne jak o kůži správně pečovat.

Diskuse

Popraskaná a zrohovatělá kůže na patách
Zrohovatělá kůže u dítěte

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Prodělaný covid a menstruace 22.5.22 17:30  TinaAn 20
Jsem pozitivní a máme se stěhovat 18.5.22 07:07  Anonymní 35
Úzkost a deprese po Covidu 17.5.22 07:31  wiwiOL 31
Vypadávání vlasů po covidu 13.5.22 18:03  aiwwa 21
Zkušenosti s Covid testem 3.5.22 07:40  Uslava 6
Očkování covid 2 dávky 1.5.22 18:36  ugluk 24

Napište prosím svoji zkušenost s: zrohovatělá kůže

Váš příspěvek
0123kamila
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 13.3.15 10:07

Dobrý den Prosím vás mela bych dotaz když ne svedi noha tak si to rozskrabu as do krve a pak mi tam zůstanou strupy a hodně to pali a když se jdu koupat tak ani tu nohu nemůžu dát pod vodu Děkuji za oodpověď

Vložit nový komentář
 

Nemoci s tímto příznakem: