Zpomalený tep

Další názvy: bradykardie, spomalení srdeční činnosti, snížení tepové frekvence

Normální tepová frekvence je značně individuální, u dospělého člověka v klidu by se měla pohybovat asi mezi 60-80 tepy za minutu. Nižší tepová frekvence, zejména ve stavu duševní a fyzické relaxace a při spánku, je obvyklá u trénovaných sportovců.

zpomalené srdeční činnosti (bradykardii) mluvíme, jestliže je její frekvence nižší než 60/min. Může být příznakem postižení centrální nervové soustavy: nitrolebního krvácení, zvýšeného nitrolebního tlaku či cévní mozkové příhody; dále je příznakem poruchy převodního systému srdečního (rytmus je špatně převáděn ze síní na komory nebo je srdce řízeno signály vznikajícími v komorách místo v síních).

Zpomalený tep je taktéž příznakem otrav některými léky (digitalisem či zklidňujícími léčivy), bojovými látkami a některými zvířecími a rostlinnými jedy. Na vině může být i snížená funkce štítné žlázy.

Nejsou-li přítomny jiné příznaky, není nutné navštěvovat lékaře. K návštěvě praktika se rozhodneme, trpíme-li navíc únavou, zadýcháváním, otoky a sníženou fyzickou zdatností obecně.

Při závažném poklesu srdeční akce uvedeném mdlobou vyzveme postiženému ke kašli a přivoláme záchrannou službu.

Diskuse

Nízký tep, bolest hlavy, co s tím?


Reklama


Reklama

Napište prosím svoji zkušenost s: zpomalený tep

 Váš příspěvek
 

Nemoci s tímto příznakem:


Reklama


Reklama