Zpomalený tep

Další názvy: bradykardie, spomalení srdeční činnosti, snížení tepové frekvence

Normální tepová frekvence je značně individuální, u dospělého člověka v klidu by se měla pohybovat asi mezi 60-80 tepy za minutu. Nižší tepová frekvence, zejména ve stavu duševní a fyzické relaxace a při spánku, je obvyklá u trénovaných sportovců.

zpomalené srdeční činnosti (bradykardii) mluvíme, jestliže je její frekvence nižší než 60/min. Může být příznakem postižení centrální nervové soustavy: nitrolebního krvácení, zvýšeného nitrolebního tlaku či cévní mozkové příhody; dále je příznakem poruchy převodního systému srdečního (rytmus je špatně převáděn ze síní na komory nebo je srdce řízeno signály vznikajícími v komorách místo v síních).

Zpomalený tep je taktéž příznakem otrav některými léky (digitalisem či zklidňujícími léčivy), bojovými látkami a některými zvířecími a rostlinnými jedy. Na vině může být i snížená funkce štítné žlázy.

Nejsou-li přítomny jiné příznaky, není nutné navštěvovat lékaře. K návštěvě praktika se rozhodneme, trpíme-li navíc únavou, zadýcháváním, otoky a sníženou fyzickou zdatností obecně.

Při závažném poklesu srdeční akce uvedeném mdlobou vyzveme postiženému ke kašli a přivoláme záchrannou službu.

Diskuse

Nízký tep, bolest hlavy, co s tím?

Napište prosím svoji zkušenost s: zpomalený tep

 Váš příspěvek
 
Sonice30 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 13.07.18 20:50
neustálé usínání i během oblíbeného seriálu

Neustálé usínání na pár minut (i méně) a to dokonce během oblíbeného seriálu mne přivedlo do spánkové laboratoře. Zde byla zjištěná bradykardie a desaturační syndrom (50% saturace pod 90 % během spánku). Tepová frekvence 37 - 45 tepů komplikovaná s arytmií. Během dne nadměrná spavost. Čeká mne EKG holter a návštěva kardiologa - uvidíme jaký bude závěr a léčba. Jakmile budu mít výsledky napíšu více.

Vložit nový komentář
 

Nemoci s tímto příznakem: