Změny chování

Další názvy: poruchy chování

Co to znamená?

Změna chování je velmi široký pojem a hlavně v průběhu osobního vývoje si tím projde každý jedinec hned několikrát. Jako patologickou změnu chování lze označit takovou situaci, kdy se chování jedince změní náhle, výrazně a též třeba nečekaně. Změna chování může být taktéž dlouhodobý proces.

Záleží na tom, co si pod pojmem chování představíme konkrétního – může docházet ke změnám nálad (nejčastěji), nebo ke změnám v jednání člověka. **
Poruchy nálad** jsou závažné psychické poruchy, do kterých spadají stavy od hlubokých depresí po stavy manické. Deprese se projevuje celkovou sklíčeností člověka, duševním útlumem, ztrátou zájmu o své okolí a mnohdy i o sebe samého a je to stav, který působí člověku velikou psychickou trýzeň. Může se dále projevovat zvýšenou únavností, snížením nebo ztrátou sebevědomí, sebeobviňováním, pocity viny, sebevražednými sklony. Je to porucha, kterou vůlí člověk neovlivní, takže rady typu: „Seber se, bude zase dobře, vždyť …“ tady moc nepomohou, spíš napáchají více škody, než užitku. Opakem deprese je mánie – člověk je excitovaný (působí dojmem nekonečného množství energie a entuziasmu), jeho nálada je buď povznesená (nic neřeším, dnes je vše možné, nic mi nevadí, nic se mi nemůže stát), může být ale i podrážděná. Člověk, který se nachází ve stavu mánie, je schopný například během jediného dne utratit desítky tisíc za naprosto nepotřebné věci, je schopný prodat rodinný dům, chovat se jako malé dítě apod. Podob je mnoho, ale společné mají to, že jsou nebezpečné. Choroba, kde se manické a depresivní výkyvy střídají, se nazývá maniodepresivní porucha, jiným názvem bipolární porucha. Depresi prodělá v životě každý člověk alespoň jedenkrát. Její síla je závislá na okolnostech, které ji spustily a na vnímavosti člověka. Častěji se vyskytuje u žen. Depresivní porucha je dlouhodobé onemocnění, které i po léčení má tendence se vracet a stávat se tak chronickým onemocněním.

Náhlou změnu v chování člověka lze zaznamenat u schizofrenie. Vzhledem k tomu, že schizofrenie je nemoc, která má tři možné varianty, jsou příznaky, které zde shrneme jen orientační. Patří sem nesmyslná pohybová aktivita, bezcílné chování, negativismus, možná je snížená aktivita, ztráta zájmu o sebe a okolí (neplést s depresí), zmatená řeč, která často nemusí dávat dějově žádný smysl – člověk zdůrazňuje věci pro něj podstatné, které dějově vůbec nedávají smysl.

Co s tím dělat?

Při déle trvajících příznacích, které nelze rozumně odůvodnit (například tím, že je dítě v pubertě, rozchod s partnerem, ztráta zaměstnání, úmrtí v rodině apod.) Proč se člověk tak chová, je nutné vyhledat lékařskou pomoc. Všechny výše vyjmenované nemoci jsou extrémním stavem, kam až to může dojít, ale psychické poruchy přicházejí často také plíživě, proto včasné odhalení může pomoci úspěšné léčbě.

Ve zkratce na závěr

Změny chování jsou velmi složitá problematika a řešení takového problému spadá výhradně do rukou psychiatra nebo psychologa. Každý z nás má v životě období, kdy se chová jinak – pod vlivem stresu, velkého emočního napětí a podobně. Pokud máte jeden dva ze zde vyjmenovaných příznaků – třeba sníženou aktivitu a ztrátu zájmu o okolní dění a projevuje se to u vás týden a víte, proč se tak děje (stres, neštěstí v rodině, změna ročního období), není třeba se hned znepokojovat. Důvod k vyhledání lékařské pomoci je vždy tehdy, trvají-li změny dlouho a máte pocit, že vy nebo člověk ve vašem okolí není tím, co býval a projevuje se u něj hned několik výše popsaných příznaků.

Diskuse

Hormony a změny chování v těhotenství
Změna chování po mrtvici
Změna chování po očkování

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Prodělaný covid a menstruace 22.5.22 17:30  TinaAn 20
Jsem pozitivní a máme se stěhovat 18.5.22 07:07  Anonymní 35
Úzkost a deprese po Covidu 17.5.22 07:31  wiwiOL 31
Vypadávání vlasů po covidu 13.5.22 18:03  aiwwa 21
Zkušenosti s Covid testem 3.5.22 07:40  Uslava 6
Očkování covid 2 dávky 1.5.22 18:36  ugluk 24

Napište prosím svoji zkušenost s: změny chování

Váš příspěvek
Lenka Psvelkova
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 8.3.17 18:32
Chovani partnera

Pekny den,,,chci se zeptat zacla sem zit s partnerem a pomalu zjistuju ze je moc zzenstelej, o mne jako zenu nema vubec zajem,,,nic ho nezajima nebvavi chova se jsk dite ze skolky nedba o sebe, za pul roku co sme spolu me nepomenoval jmenem ocni kontakt zadny, to uhejba,,,porad spi,,,kdyz chci resit problem tak nevnima nevi co pi nem chci a kdyz uz je bejhur tak utece do postele,,,a to je jen malinko co pipusuju,,,tohle neni zadne ziti jako partneri,,,on to bere tak ze je to normalni a spravny,,,pred tim nez se bastehoval a navstevovala ja jeho byl jiny,,,sama na tohle asi mit nebudu trpeliuvost.

bývalý závislák
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.11.13 14:03
Reakce na EndrewAlex28

Dle toho, co popisujete, mám u Vaší kamarádky bohužel vážné podezření na užívání pervitinu… Sám jsem s tím dlouho žil, tajil to před okolím a věřil, že to zvládám… Ony časté návštěvy wc (které se ovšem vylučování opravdu netýkají), rozšířené zornice a zmatenost v tom, co si myslí, že Vám před časem řekla, svědčí již o dlouhodobějším užívání. Člověku z nedostatku spánku a přílišné aktivity splývají dny, plete si co kdy řekl a co udělal, díky stimulaci mozku začíná být i přecitlivělý a paranoidní… Bez své pravidelné dávky je pak netečný, unavený a lhostejný a po jejím užití naopak neuvěřitelně komunikativní, nadšený pro cokoliv a plný energie. Možná se mýlím… ovšem pokud ne, tak jen silné odhodlání a terapie skutečně pomohou. Dokud sama nebude chtít a mít důvod přestat, neudělá to. Držím Vám pěsti.

Zujizaja
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 1.6.12 14:08

Já bych jí doporučila psychiatra a Vy se od ní držte dál.

EndrewAlex28
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 9.4.12 14:26

Dobrý den potřebuji nutně poradit! :| jak se mám dál chovat k člověku?a jestli má smysl v tom dál pokračovat…před 6 měsíci jsem se seznámila s jednou slečnou na který Mě moc záleží!,ale před 1,6roky prodělala rakovinu děložního čípku,rozvod s přítelkyní a zrovna její práce je taková,že tam je údajně pořád…a do toho ještě má údajně další nemoc o který mě nechci říct!a když to chci s ní rozebírat,tak se vždy na něco vymluví a že to probereme příště.Do toho bere prášky na spaní a proti bolestem a údajně chodí do nemocnice na odběr krve či co…Mě vadí to,že je hodně náladová!když mi něco říká,tak po chvíli řekne úplně něco jiného,že to nemá hlavu ani patu!a nebo něco napíše a to taky nemá hlavu ani patu.Když jsme spolu,tak se chová ignorancky a po chvíli je zase hodná a pořád dokola,až to ve Mě vyvolává strach.Já už nevím jestli Jí mám vůbec věřit co ona řekne…Hlavně ohledně jídla,tak moc toho nesní,že prý když má chut a vidí to,tak se Jí chce zvracet.A hlavně potřebuju zjistit tohle!,když někde jsme,tak vždicky jde 2/3 na wc a když se vrátí,tak je hrozně bledá!a oči se Jí blýskají a zvětší se Jí zorničky a hlavně má velké bolesti…Já se bojím toho,že bere drogy pač když mě kolikrát něco napsala,tak to bylo takové,že leží v koupelně skrčená a teče Jí hodně krve a to i ve sprše…Já mám dítě!a nerada bych,aby mě tím jejím chováním ubližovala dále…proto potřebuju odborně poradit jestli dál pokračovat nebo né???Mě už nebaví číst její lživé zprávy!a když mi lže do očí a jenom slibuje a slibuje a když jsme spolu se chová úplně jinak! a snaží se mi podle ní Mě neublížit aspoń to,tak cítím…Já chci jenom vědět čím ona trpí!a jestli je pro Mě nebezpečná?děkuji za odpověd´

Vložit nový komentář