Změna velikosti červených krvinek

Další názvy: změna velikosti erytrocytů, mikrocyty, makrocyty

Změna velikosti červených krvinek může signalizovat určité typy onemocnění. Změna velikosti může probíhat ve smyslu jejich zvětšení či jejich zmenšení.

Zmenšené červené krvinky jsou časté u sideroblastických anemií. Jsou to stavy, při kterém chybí organismu železo – ať už díky jeho nedostatečnému příjmu či nadměrným ztrátám.

Nedostatečný příjem je především zaznamenáván u starých lidí, u kterých se jídelníček omezuje na kousek chleba s máslem a pití kávy.

Nadměrné ztráty jsou spojeny často s chronickým krvácením – ztrácí se červené krvinky, které ve svých molekulách hemoglobinu právě železo obsahují, tak i bílkovinné přenašeče železa. Chronické krvácení může být velmi obtížně poznatelné – krvácet může polyp v tlustém střevě, maligní nádor v močovém měchýři apod. Krvácet mohou nádory – benigní a maligní, záněty a celá řada dalších věcí.

Zvětšené krvinky a jejich prekurzory v dřeni se vyskytují především u nedostatku vitamíny B12. Jednak nedostatečným příjmem ( to je však v ČR vzácné), autoimunitní záněty žaludku, střevní anastomózy, infekce škulovcem širokým ( u nás také ne, možnost migrace lidí s tímto onemocněním).

Obecně lze říci, že člověk lékaře navštěvovat nemusí, neboť právě lékař mu změny v jeho krvi oznamuje - v rámci diagnostického procesu, preventivní prohlídky apod. Sám pacient na tento příznak jen velmi obtížně přijde – snad jen biologický nadšenec s mikroskopem apod.

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Prodělaný covid a menstruace 22.5.22 17:30  TinaAn 20
Jsem pozitivní a máme se stěhovat 18.5.22 07:07  Anonymní 35
Úzkost a deprese po Covidu 17.5.22 07:31  wiwiOL 31
Vypadávání vlasů po covidu 13.5.22 18:03  aiwwa 21
Zkušenosti s Covid testem 3.5.22 07:40  Uslava 6
Očkování covid 2 dávky 1.5.22 18:36  ugluk 24

Napište prosím svoji zkušenost s: změna velikosti červených krvinek

Váš příspěvek
jsmurah
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 11.10.21 17:38

Thank you so much for the explanation.
Regards, jasa https://jasaseoweb. net

Marie Fryšová
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.5.15 13:50
hustá krev - zvětšené červené krvinky

Mám prosbu, lékař mi sdělil, že mám hustou krev - zvětšené červené krvinky. Během půl roku, byly provedeny 3 odběry a stav je neměnný. Jsem dost unavená a svědí mě pokožka zejména na dlaních rukou. Musím se přiznat, že jsem kuřačka, max. do 20 cigaret. Dnes jsem absolvovala velkou lékařskou prohlídku. Sono břicha - v pořádku, rentgen plic - v pořádku, krevní plyny - v pořádku, spirometrie - hraniční, echo srdce - v pořádku a na ostatní výsledky krevního vyšetření musím počkat. Tekutin během dne vypiji :srdce: :srdce: 2 - 2,5 l zpravidla čisté vody. Prosím o Váš názor. Děkuji Fryšová, rok narození 1953 /výška 168 cm, váha 70 kg a léčím se na hypertenzi/.

Vložit nový komentář
 

Nemoci s tímto příznakem: