Zmatenost

Další názvy: amence, dezorientace

Zmatenost je příznakem celé řady onemocnění a stavů. Zmatenost může vyvolat intoxikace alkoholem či dalšími návykovými látkami.

Dále je to příznak demence,ať už demence Alzheimerova typu, demence u Parkinsonovy nemoci, vaskulární demence, alkoholová demence apod.

Zmatenost je důsledkem kognitivní poruchy. Mozek není schopen se s řešením určitého problému vyrovnat. Zmatenost se může vyskytnout po cévních mozkových příčinách či během deliria, které se vyskytuje především u starších pacientů po setmění.

Jedná se o kvalitativní poruchu vědomí, kdy si pacient na svou zmatenost a činy, které během zmatenosti provedl, nepamatuje.

Zmatenost může být způsobena celou řadou nemocí, v případě podezření na vážnější stav, je nutné k pacientovi přivolat lékaře. Člověk může být zmatený i v situaci, se kterou nemá zkušenosti, a ve které se jednoduše nevyzná – toto nepovažujeme za nemoc.

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Platnost pcr testu - na kurz plavání dnes v 08:32  Lenka76 2
Lékař během karantény dnes v 08:05  Anonymní 25
Covid pozitivní i po karanténě včera v 22:16  Borrealis 16
Strach z covidu v těhotenství dnes v 06:21  Chiquinquirá 41
Očkování covid 19 v těhotenství dnes v 07:32  Ivusska777 20
Jak se lecit doma s covidem? 25.10.21 18:38  Anonymní 21

Napište prosím svoji zkušenost s: zmatenost

Váš příspěvek
xHans
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.3.10 15:56

Vazena pani Bajerova, nejde o personal ani lecbu v nemocnici. Vas tatinek je po cevni mozkove prihode a vyse popsane problemy k tomu samozrejme patri.

Bajerová T.
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 1.2.10 11:20

Dobrý den paní Ludmilo,
i když nemám přímo zkušenosti domnívám se, že je to důsledek narkózy, kterou zřejmě maminka podstoupila.
S přibývajícím věkem se riziko zvyšuje. Mám v současné době podobný problém, tchán je 3 roky po mozkové příhodě,byl hospitalizován na interně, a i bez narkózy se nám vrátil změněný. Než šel do nemocnice, byl to jen větší popleta, za 3 dny pobytu v nemocnici se projevila demence - často mluví z cesty, neví kde je atp.,což i mne přivedlo na tyto stránky. Jak je vidět, i změna osob a prostředí, dokáže vyvolat změny a já sama hledám cestu, co s tím.

Ludmila
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 14.12.09 17:14
zmatenost

Před týdnem jsme odvezli matku do nemocnice /85 let/v dobrém duševním stavu.Prodělala těžkou operaci a za několik dnů se popletla. Nemá někdo s tím zkušenosti? Děkuji

Vložit nový komentář