Žluté bělmo

Další názvy: ikterické skléry

Žlutavě zbarvená bělma, případně i sliznice a kůže znamenají vždycky tzv. ikterus - česky řečeno žloutenku. Nemusí se však jednat o žloutenku infekční, jak si možná hned představujete. Zežloutnutí je způsobeno bilirubinem – rozpadovým produktem hemoglobinu (krevního barviva). Zvýšení bilirubinu v krvi (a tím i v kůži , na sliznicích a v bělmu, kde je to nejlépe vidět) má řadu příčin od banálních až po ty nejzávažnější.

Infekční žloutence se říká hepatitida, zánět jater. Je to samostatné onemocnění, které má řadu variant označených písmeny. Nejčastější jsou typy A – C (ale existují i D, E, F, G). Hepatitidy obvykle začínají necharakteristickými příznaky – bolestmi břicha, nevolností, nechutenstvím nebo příznaky podobnými chřipce. Hepatitida A je tzv. „nemoc špinavých rukou“, protože k ní dochází při špatných hygienických podmínkách a přenáší se nejčastěji potravinami a vodou. Je ze všech hepatitid nejméně závažná. Hepatitida B a C jsou nemoci přenášené krevní cestou a pohlavním stykem (často u narkomanů, prostitutek, ale vzácně i po transfúzích). Jde o závažná onemocnění, protože se špatně léčí a poškozují játra i dlouhodobě (hlavně hepatitida C).

Proti hepatitidě A a B se dnes lze chránit očkováním!

Jak už bylo řečeno, žloutenka neznamená vždy zánět jater. Bilirubin se zvyšuje také při rozpadu červených krvinek (hemolýze – viz. rozpad červených krvinek), u rozsáhlých modřin (hematomů), genetických poruch jater (Gilbertův syndrom, Criglerův-Najjarův syndrom, Rotorův syndrom, Dubinův-Johnsonův syndrom), u žluté zimnice, toxického poškození jater (alkoholem, houbami, léky apod.), při poruchách krevního oběhu v játrech (u selhávání pravé části srdce), u jaterních nádorů nebo metastáz, po operacích, u nemocí žlučových cest (při jejich blokádě nádorem, kamenem ze žlučníku, pozánětlivým zúžením) a dalších stavech. Někdy se vyskytne žloutenka u těhotných žen, většinou pak sama ustoupí. Stejně tak zvláštní postavení má žloutenka novorozenců, která je považována za normální stav. Játra totiž nejsou ještě natolik zralá, aby zvládla metabolizovat bilirubin, který je v určitých mezích i v krvi zdravého člověka.

Pokud si všimnete žlutého bělma (nejlépe při pohledu do stran, vzhůru nebo nahoru), je vždycky dobré navštívit lékaře, který vás pošle na doplňující vyšetření, aby se vyjasnila příčina žloutenky. Samotné zežloutnutí bělma neznamená ještě nic určitého, proto ani nepodnikejte žádné kroky v samoléčbě!

Diskuze o žlutém bělmu

Žluté bělmo u malého dítěte
Mám žluté bělmo
Žluté bělmo - poradna
Pálivé oči a žluté bělmo

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Koronavirus - říct nebo neříct? dnes v 00:29  evulinda79 21
Plastová průhledná rouška - nemáte na prodej? včera v 19:22  Titty 24
Ukončení karantény bez testu včera v 12:53  Anonymní 26
Rouška pro astmatika 24.9.20 17:49  Jana206 21
Zadanka na koronavirus včera v 00:03  Borrealis 27
Sme v karanténe 24.9.20 20:23  vokishka 25

Napište prosím svoji zkušenost s: žluté bělmo

Váš příspěvek
 

Nemoci s tímto příznakem: