Žlutá kůže

Další názvy: ikterus, žloutenka, žloutnutí kůže

Barva kůže je normálně určena kombinací tří barviv, a to melaninu, hemoglobinu a karotenoidů. Karotenoidy jsou přírodní žlutooranžová barviva a při jejich extrémně vysokém přísunu v potravě mohou způsobit žluté zbarvení kůže. Tento stav však není nijak nebezpečný.

Chorobné žluté zbarvení kůže, bělma a případně sliznic nazýváme žloutenkou (ikterem). Má ji na svědomí zvýšené množství bilirubinu, což je odpadní produkt vznikající při rozpadu červeného krevního barviva. Bilirubin je normálně zpracováván játry a ve změněných formách vylučován stolicí a močí. K abnormalitám ve zpracování bilirubinu může dojít ve třech fázích, tedy před játry, v játrech a za nimi.

Při zvýšené nabídce bilirubinu způsobené masivním rozpadem červených krvinek (hemolýza) se bilirubin hromadí před játry a ta ho nestíhají zpracovat. Normálně je tomu tak u novorozenců, kdy cca 3. den po narození dochází k rozpadu nefunkčních krvinek. Žluté zabarvení pak přetrvává několik dní, maximálně týdnů a poté spontánně nebo po terapii modrým světlem mizí.

Poškození jaterních buněk má za následek sníženou schopnost zpracování bilirubinu. Žloutenka je doprovázena světlejší stolicí a tmavou močí. Na vině je obvykle některá z virových hepatitid (infekčních žloutenek) a dále široká plejáda onemocnění, např. cirhóza či steatóza jater.

Poslední etapou, na které může dojít k chybě ve vylučování bilirubinu, je jeho vedení žlučovými cestami z jater do střeva. Jsou-li např. při cirhóze utlačovány nitrojaterní žlučovody nebo je ucpán velký žlučovod (kamenem, vzácně nádorem), upravený bilirubin nemůže být odstraňován z těla. Stolice je světlá a moč tmavěji zbarvená.

Žloutenku budou nejspíše doprovázet i jiné příznaky (např. bolesti břicha), kvůli nimž nemocný vyhledá praktického lékaře.

Diskuse


Žlutá kůže v 11 měsících
Žlutá kůže pod nehty

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Prodělaný covid a menstruace 22.5.22 17:30  TinaAn 20
Jsem pozitivní a máme se stěhovat 18.5.22 07:07  Anonymní 35
Úzkost a deprese po Covidu 17.5.22 07:31  wiwiOL 31
Vypadávání vlasů po covidu 13.5.22 18:03  aiwwa 21
Zkušenosti s Covid testem 3.5.22 07:40  Uslava 6
Očkování covid 2 dávky 1.5.22 18:36  ugluk 24

Napište prosím svoji zkušenost s: žlutá kůže

Váš příspěvek