Zhoršení zraku

Další názvy: zhoršení vízu, zhoršení zrakové ostrosti, porucha vidění, poruchy zraku

Zhoršení zraku může být samostatnou oční vadou, ale také projevem některých závažných nemocí jiných orgánů a systémů. Docházet může k poruše zrakové ostrosti, omezení zorného pole, zhoršené adaptaci na tmu (šerosleposti), k poruše vnímání nebo vidění barev, dvojitému vidění nebo jiným jevům.

Porucha zrakové ostrosti

Nejčastější zrakovou vadou je změna zrakové ostrosti ve smyslu krátkozrakosti (myopie), která může být geneticky podmíněná (dědičná), kdy dítě začne obvykle v prvních školních letech nosit brýle na dálku, nebo získaná v průběhu let v souvislosti „s namáháním“ očí například ve škole, při práci, u počítače apod. Naproti tomu dalekozrakost (hypermetropie) nebo spíše vetchozrakost (presbyopie) je typická pro starší věk, kdy skoro každý člověk nosí brýle na čtení.

Krátkozrakost se koriguje rozptylkou, dalekozrakost spojkou. K oběma vadám se může přidat astigmatismus (cylindrická oční vada).

Zrak se může v průběhu let vždy o stupínek zhoršovat (většinou do puberty u krátkozrakosti), ale někdy i zlepšovat (v dospělosti) vlivem hormonálních změn. Ve stáří už se zrak nelepší. Důležité jsou pravidelné kontroly u lidí nosících brýle nebo kontaktní čočky v intervalu několika let, přestože se jim zrak nezhoršil (lidé bohužel často chodí k lékaři, až když je něco trápí), zvláště u těžších vad (více dioptrií) se musí sledovat určité parametry, aby nedošlo k některým komplikacím.

Jiná onemocnění

Zhoršení zraku u jinak dobře vidícího člověka může být i jiným očním onemocněním (např. glaukom při zvýšeném nitroočním tlaku) nebo, jak již bylo řečeno, může se vyskytnout i u zcela jiných chorob. Příkladem je nádor hypofýzy (podvěsku mozkového, který je součástí mozku), který pokud dosahuje větších rozměrů, utlačuje v mozku zrakovou dráhu v oblasti tzv. chiasmatu (zkřížení). To se projeví trubicovitým viděním, tedy zmenšením zorného pole, takto nemocný člověk nemá periferní vidění, tj. nevidí do stran.

Nádor menších rozměrů je snadno operabilní, proto je třeba na něj včas přijít. Léčba může být i medikamentózní.

Dalším příkladem může být zhoršení zraku při cukrovce nebo vysokém krevním tlaku, kdy jde již o velmi závažný stav sítnice, proto co nejdříve vyhledejte svého lékaře a dbejte pokynům, které vám dá!

Rozostřené vidění provází někdy i různá infekční a horečnatá onemocnění, při nichž jde většinou o přechodný stav, který po ústupu akutního stádia ustoupí.

Diskuse

Zhoršení zraku po porodu
Náhlé zhoršení zraku
Zhoršení zraku

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Pozitivní antigen, jak teď postupovat? 24.6.22 18:57  sobesin 29
Rýma po COVIDU 24.6.22 09:03  Benda5 6
EUC PCR test - kde najdu výsledky? 7.6.22 18:54  PhereNicae 3
Záznam o PCR testu 1.6.22 06:45  adamcoka 19
Prodělaný covid a menstruace 22.5.22 17:30  TinaAn 20
Jsem pozitivní a máme se stěhovat 18.5.22 07:07  Anonymní 35

Napište prosím svoji zkušenost s: zhoršení zraku

Váš příspěvek
Nick7452
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 14.8.14 11:04
Zrak

Pro lepší a kvalitnější zrak jsem si koupila výživu Ocutein Brillant, beru jí asi půl roku a kvalita zraku je o něco lepší, lépe zaostřuji a dokonce mi na kontrole ubrala o půl dioptrie brýle..:)

Anton79
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.4.12 16:48
Oční cvičení

Mně se zlepšil zrak pomocí cvičení, každému vřele doporučuji děrované brýle na zlepšení ostrosti zraku. Upozorňuji však, že cvičit je třeba dlouho, řadu měsíců a býti trpěliví. :!

Vložit nový komentář