Závratě

Další názvy: točení hlavy, závrať, vertigo

Informace o poloze těla přicházejí z tzv. statokinetického ústrojí umístěného v lebce a informace z něj vede do mozku osmý hlavový nerv. Vedlejší, ale i tak velmi důležitou úlohu hraje zrak a informace z různých čidel ve svalech, šlachách a kostech.

Závrať čili vertigo je stav, kdy postižený vnímá zdánlivý pohyb okolí vůči sobě v různých směrech. Dochází ke ztrátě přesného rozeznání polohy těla či jeho částí v prostoru, což může vést k vrávoravé chůzi, tápání po opoře nebo pádu. Závrať může být doprovázena nevolností (pocitem na zvracení) a zvracením.

Možných příčin je celá řada. Jako první se nabízí zánětlivé poškození statokinetického ústrojí a osmého hlavového nervu, dále nedostatečnost mozkových tepen, roztroušená skleróza, nádory a poruchy cirkulace tekutiny (endolymfy) v lebečních prostorech. Dále se může závrať objevovat při předávkování některými drogami (také nikotinem!), po úrazech hlavy, nebo při selhávání krevního oběhu a při rozvratu vnitřního prostředí organismu.

Závrať neznámého původu by měla být co nejdříve vyšetřena neurologem. Je-li provázena silnými přidruženými příznaky (zvracením, bolestí hlavy), může si vyžádat i transport záchrannou službou na neurologické oddělení. Při závrati po tupém úraze hlavy bychom postiženého měli vždy transportovat na chirurgické oddělení či traumatologii k řádnému vyšetření.

Diskuse

Závratě a nevolnost
Bolesti hlavy, závratě a rozmazané vidění
Závratě v těhotenství
Závratě
Návaly na zvracení x krční páteř
Závratě už rok

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Bulka v podpaží po očkování Covid dnes v 05:44  Pudloslava 81
Covid test pcr vs antigen včera v 19:03  Anonymní 10
Pfizer - vedlejší účinek dnes v 12:01  kbrz 65
Očkování proti kovidu 19 a otěhotnění včera v 02:13  Ghaia 12
Může moje očkování souviset s horečkou u kojence? 24.7.21 20:18  Jana525 27
Testování z okraje nosu I. P. Pavlova 22.7.21 13:40  FialovaZizala 4

Napište prosím svoji zkušenost s: závratě

Váš příspěvek
karel Holzel
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.5.13 13:42
náhlé zvýšení nízkého tlaku krve

Dobrý den,
prosím o osvětlení možných příčin kolísavého nízkého tlaku krve, kdy dochází k závratím, ztrátě stability a nutnosti ulehnout. Je mi 75 let a mám fibrilaci síní. Beru jen warfarin a digoxi. K tomuto faktu jsem se náhodně dostal po koupi tonometru. Při náhlém ataku závratí a šumu v oších jsemsi naměřil tlak 162/142 a 199/168. Pochopitelně jsem nebyl pro měření v klidovém stavu, ale to měření, které uvádím jako prvé 162/142 již bylo naměřeno po odeznění hlavního ataku. Od té doby se měřím pravidelně ve stejnou dobu a konstatuji značné kolísání diasolického tlaku. Lze to nějak léčit, nebo preventivně udržovat?
Děkuji za odpověď a zůstávám s pozdravem

Karel Holzel

luky18
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 14.4.13 11:45

Mám úplně ten stejný problém už 4 dny

luky18
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 14.4.13 11:44

Mám úplně ten stejný problém už 4 dny

Žofinka3500
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 3.9.12 12:43

To Pavel 3000: Mám podobné problémy + bolest vpravo pod žebry, už jsi zjistil čím to je?? Nebo bylo?

helena hola
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 9.8.12 23:39
točeni hlavy

Zažila jsem stejny problém, velke motáni hlavy a vždy to začalo v noci, byla jsem na dně nic nepomáhalo. Pak jsem skusila švedske kapky, dávala jsem si na krční pateř obklady sž uplně nahoru a začalo to zabírat a ted to pokaždé udělam když nastané ten problém a pokaždé to funguje.

agikuku
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 9.7.12 11:44
točenie hlavy

S točením hlavy mám dlhodobé skúsenosti. do práce idem ako poitá, pritom nepijem, občas sa mi tak zatočí, že sa musím zastaviť a čakať či neodpadnem, a idem ´dlej. teraz mám prázdniny, ale točenie je neskutočné, viac preležím ako prechodím. mám strach ísť aj o kostola, či do mesta, lebo je to veľmi nepríjemné.

brenddy
2 příspěvky 29.6.12 16:17

Ještě sem chtěla dodat že cítím zvláštní tlaky v hlavě a mám zvětšené mandle připadám si jak kdybych měla v krku knedlík někdy je to lepší někdy horší jestli to muže mít vliv.

brenddy
2 příspěvky 29.6.12 15:58

Zdravím, mám 25 let a trpím už 4roky závratěmi a točením hlavy, chodila jsem k neurologovi a ten mě nic nezjistil pořád to sváděl na psychiku a to mě nic moc nevyšetřil. tak sem už bezradná, mám syna 4 roky, je možné že to mužu mít i s něj, ale moc se mě tomu nechce věřit. někdy vidím rozmazaně někdy mám klid i měsíc a stoho se mě točení hlavy vrátí i na tři měsíce v kuse, chodila sem i na masáže, ale vubec se mě neulevilo. chci se jen poradit jak mám dál pokračovat a co by to mohlo byt, děkuji…

kraloupek
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 29.5.12 16:30
:-)

jé já to popletla,dr. nenabídla atb,jak jsem psala,ale analgetika :-)

kraloupek
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 29.5.12 16:29
:-)

u mě bolesti hlavy,časem se přidaly závratě-nijak velké a jen občas,dle dr od páteře,rhb bez efektu,dr. v klidu,k tomu časem neuralgie,dr. stále v klidu -nabídla atb,nyní po 4 letech to vypadá-po výměně lékaře /dr..co je u něj vše od páteře nemusí studovat medicínu/ :-))) na RS nebo nějaký zánět v mozku-chronický samožřejmě,no uvidíme.někdy je mi dobře,někdy bolí klouby a hlava šíííleně,k tomu parestezie,neuralgie v obličeji atd :mavam:

jurajroman
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 29.5.12 11:22

Pavel3000 - ako si dopadol?

Pavel3000
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.5.12 12:23

Dnes dopoledne se můj stav o mnoho zhoršil, cítím brnění konečků prstu, mám průjem a pocit na zvracení, teplotu mám už od včerejška 35.5. Chvílema uplně přestávám vnímat. Mám dost problém tenhle text napsat. Ráno jdu k obvodní, pokud to se mnou někde nesekne do té doby.
Začínám mít vážné podezření na RS. :(

PetrKo
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.5.12 11:37

Taky je mi 26 let, náhoda :-)
Myslím, že problémy s krční páteří můžeš mít v jakémkoliv věku a pokud už pracuješ těch 6 let za počítačem a máš málo pohybu a hodně stresu, myslím, že příčinna je jasná. Hodně udělají nervy a stres. Většina lidí má hned obavu z nádoru na mozku, ale v drtivé většině se fakt jedná o blokaci páteře nebo namožení šíjových svalů, které dostávají zabrat při stresu nejvíc. Já uvažoval i o akupunktuře. Mělo by to uvolnit svalové napětí. Toho pohybu taky bohužel nemám moc. Největší průšvih je ,že za komplem sedím i doma a to tomu fakt moc nepomůžu. Taky se musím dokopat k obvodní lékařce, ať mě někam pošle. Kdyžtak napiš, jak jsi dopadl.
Měj se.

Pavel3000
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.5.12 10:27

Ahoj Petře, díky za reakci, o krční páteři jsem si také už neco četl, ta v tom také může sehrát svoji roli. Pravda je, že toho pohybu až tolik nemám. Na druhou sranu je mi 26 let, v takhle útlém věku nebývají problémy tohoto typu až tak obyklé, pracuji 6 let.

Problém s vnímáním a ostatní symptomy už tomu ale tolik neopovídají. Pokud bude nález na mozku,míše, krční páteři atd. negativní, začnu zkoumat neurochemii. Rozhodně si nechám udělat toxikolologické vyštření, mohla by to být i třeba otrava nějakou látkou, člověk nikdy neví, možná třeba alergická reakce. Symptomy jsou opravdu ruznorodé.

PetrKo
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.5.12 22:22

To stejné pociťuji v posledním cca měsíci. Tuším, že to bude od krční páteře (pravděpodobně ztuhlá šíje). Pracují na počítači a taky se často stresuji. Chce to cvičit, plavat, masáže a tak. Neuškodí zelený čaj, který roztáhne cévy a zlepší se prokrvení mozku.

Pavel3000
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.5.12 09:31
Podivná zavrat..

Dobrý den,
už asi 10 dní pozoruji podobné příznaky. „Závrať“ - u mě je to ještě v kombinaci s jakoby zastřeným vědomím a myslí, cítím se mimo, nejsem schopný se plně soustředit, přemýšlet a dělat svoji práci, pracuji na počítači.
Problém mám taky s motorikou, už nejsem tak zručný, narážím do věcí, upouštím věci, „motají se mi ruce“. Také pozoruji disastrii ( problém s výslovností )

Závrat se vystupňuje při namáhavějsí fyzické činnosti, například jízdě na kole. Mám tlak na spáncích, ten se postupně přenáší do celé hlavy, poslední tři dny mám tlak v celé hlavě. Tlak není nesnesitelný, ale dost zřejmý. Často mě pálí oči. Vadí mi ostré světlo, občas mám mžitky před očima.

Před dvěma dny mi bylo opravdu až moc „divně“, vzhledem k tomu, že to bylo o víkendu, tak jsem šel na naurologickou ambulanci, byl jsem odmítnut, dostal jsem nějaký lék na uklidnění a doporučení, že mám tyto problémy sdělit svému obvdonímu lékaři, že řeší pouze akutní případy, můj stav se od té doby nezlepšil, je mi ještě hůř. Necítím se vůbec dobře.

Na žádném vyšetření jsem tedy zatím nebyl, 28.5. začínám na neurologii, zdá se mi to za dlouho. Zajímalo by mě mě, co by tyto symptomy mohli signalizovat, a zda se nevystavuji riziku, že budu mít doživotní problémy, pokud to okamžitě nezačnu řešit :)

A jestli tedy toto můžu považovat za akutní případ, abych byl okamžitě vyšetřen.

Prosím o odpověď, předem moc děkuji..

Mikk
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 22.3.12 16:50

Ahoj,tak sem píši zas. Mám zasebou neurologii,oční vyšetření a krevní testy a pořád nic. Doktorka mi doporučila vysadit antikoncepci,protože už fakt neví z čeho by to mohlo být. Hlava mě pořád slabě pobolívá a vidím tak trochu rozmazaně,nevíte co by to mohlo být? … Doktoři si asi myslí že si vymýšlím,dokonce mi neurolog napsal nějaké prášky na úzkost a uklidnění… :zed:

vera skaloudova
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 14.3.12 18:29
zavrate

Před 3roky jsem mela uraz v autě,škubla jsem hlavou. Druhy den mi začaly závratě,hrůza ani chodit jsem nemohla.Sla jsem k lékařce a ta mi řekla,milá paní smiřte se s tím,jiné to nebude. Motala jsem se celý měsíc,zvracela,chtěla jsem vyskočit z okna,nikomu bych ten stav bezmoci nepřála. Pak se to trochu zklidnilo,ale 3 roky jsem hledala pomoc u lékařů,přišla jsem o práci,protože závratě mi neumožnovali pracovat,nejde sportovat,nemohla jsem spát na pravém boku,předklonit, Zkrátim to, na internetu jsem si našla Docenta Jeřábka a ten mě nejen vyšetřil,ale i pomohl. Je kapacita a velice ochotný lékař. U nás v Sokolově mě jako pacienta odepsali, Držím palce a nedejte se.Pokud chcete kontakt na pana Doc. můžu Vam jej dát. U mě zjistil poruchu rovnováhy a je to bud od ucha nebo páteře,ortoped to nezjistí. Muj mail vasaska@seznam.cz :)

Mikk
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 14.3.12 15:10

Ahoj,tak včera jsem navštívila ortopeda všechno Ok, bolesti hlavy už trochu ustoupili,ale pořát se mi vrací tak 3× deně takové návaly horka a motání hlavy. Pořád se necítím dobře. Dnes jsem byla s výsledkama u své lékařky a ta mi opět řekla že musíme týden počkat než se to uleží a pak až mě možná pošle na oční a na neurologii. Takže já už skoro měsíc trpím a pořád nic....................Neudělala mi ani rozbor krve a připadá mi jako bych jí byla uplně ukradená,když sem se měla objednávat na tu ortopedii tak mi s úsměvem řekla že mě to stejně do tý doby přejde než mě tam vezmou. Tak já už nevím.

Mikk
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 9.3.12 11:14

Ahoj, už týden mám takový divný tlak v hlavě,nejdříve jsem ho cejtila jen na čele, teď už v celé hlavě. Někdy se trochu zmírní někdy zesílí,ale nikdy nezmizí. Mám závratě a připadám si jako by to semnou mělo každou chvíli seknout. Doktoři nevědi,může to být prej cokoli,byla jsem s dutinami - bez nálezu. Teď si musím týden počkat a půjdu na ortopedii. Zkoušela sem si na to vzít alespoň ibalgin, ale ten nezabírá. A týden čekat? Když vás to pořád tak divně bolí,je to k nevydržení a to ještě nevím jestli mi na ortopedii pomůžou. A mam čekat další týden,nebo měsíc? =(

Atari
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 9.3.12 00:56

Nirah -

Ahoj, dělali vám vyšetření ENG (elektronystagmografie)? Podle příznaků to vypadá na nějakou poruchu v oblasti vestibulárního ústrojí - zánět, spojený s například s od narození jinak tvarovaným labyrintem.

Určitě apelujte na svého neurorologa aby vás na toto vyšetření poslal.

keles
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 5.3.12 12:56

Dobrý den,dejte si do vyhledávače -panická porucha a porovnejte.Já ji mám také,chce to psychiatra.Držím palce aby jste se uzdravila. :)

Nirah
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 28.2.12 11:36
zavrat

Ahoj,
mam 29 rokov, som bezdetna a v terajsom zamestnani pracujem od septembra 2010.
moje problem pretrvavaju uz dlhsiu dobu - cca od konca roku 2009, ale v slabsom zneni sa objavili uz aj predtym asi od roku 2002-2003.
Mavam zavrate, tocenie hlavy, niekedy pocitujem busenie srdca, zahmli sa mi pred ocami, ako by som mala odpadnut. Dost casto ma bolieva hlava, v roznych bodoch. Raz na jednom mieste, potom zase na druhom. Niekedy ( aj dnes ) sa citim ako po opici, pritom alkohol vobec nepijem. Mam sucho v ustach, hlava sa mi zatoci aj ked sedim, vadia mi hlasne zvuky, mam problem so zaostrenim zraku . A mam zvysenu teplotu, 37,2 °C. Niekedy chytim triasku ako pri zimnici.

A z tychto problemov sa uz pomaly vyvynula aj fobia… bojim sa ist niekam sama, lebo neviem kedy tieto zavrate pridu…niekedy som viac dni , aj 1-2 tyzdne v poriadku, tesim sa ze uz bude dobre a potom to udrie znova.

Problem som uz riesila aj u lekarov…CT v poriadku, EKG v poriadku, krv v poriadku ( aj cukor ), ziadna chudokrvnost…vysledky som mala skoro dokonale. Mam vyskocene 2 krcne stavce, ale to nepovazovali za pricinu tychto stavov. Nakoniec som dostala tabletky proti bolesti a migrene ( cca pred rokom - neuzivam ich) .

Jediny zdravotny problem ktory momentalne mam je cysta na vajecniku, 4 cm, bez bolesti a problemov s menstruaciou.
Mam nizky tlak… da sa povedat ze odjakziva. Bezne mam tlak 105-110 / 70-65, tento tlak zvladam v poriadku, praveze tlak 120/80, ktory je pre mnohych ludi idealny, pocitujem ako zvyseny tlak.
A chrapem… niekedy zevraj dost silno.

Prosim poradte mi, co by som mala vyskusat.....

Naozaj Vas prosim o radu, aspon ktoreho lekara mam navstivit…neurologicka to zjavne ukoncila po svojom.

iridias1
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.1.12 19:49
záhadná závrať

Jsem s toho na nervy,před vánocemi jsem byl doma na dovolené,začal jsem doma s většími stavebními úpravami v podkroví.Po dvou dnech práce a lezení po žebříku zjišťuji,že si nejsem jistý rovnováhou,ale nepřikládám tomu význam.Pokračuju dál a práce po 14 dnech dokončuji.
Dnes 17,01,2012 je to již měsíc co tento problém trvá,ale příčina neznámá.Byl jsem u ortopeda,neurologa,půjdu na oční.Jinak jsem dle mých pocitů zcela zdráv-je mi 34 let,90 kg.Příležitostně sportuji,v práci mám pohyb.Mám zvýšený tlak 160/95,ale několik let a bez potíží.CT mozku ok,cukr 4,2.Reflexy ok.Závrať se dostavuje rúzně-během dne.Někdy ráno,jindy večer,ještě někdy pociťuji tlak na spáncích.Když mi bylo nejhůř-měl jsem pocit,že se sesypu (min .týden).Energie mám dost,netrpím depresí.Mohla by to být snad dehydratace,někdo poradil,ale nevím.Zkuste poradit-děkuji.

Vložit nový komentář
Stránka:  « Předchozí 1 2