Zástava odcházení plynů

Zástava odchodu plynů je známkou poruchy trávicího systému (zejména střev) a je vnímána jako nepříjemné nadýmání břicha někdy až s křečovitými bolestmi a s nemožností se vyprázdnit (se zástavou plynů vzniká také zácpa). Břicho je zvenčí nafouklé, vzedmuté.

K zástavě odchodu plynů může dojít po požití většího množství jídla, kdy má kratší a nezávažný charakter (zaražené větry).

Jindy je však zástava plynů závažným příznakem. Může se jednat o tzv. ileus (akutní střevní neprůchodnost v důsledku „ucpání střeva“ zánětlivým zúžením, nádorem, žlučovým kamenem, zbytky potravy apod. nebo v důsledku spasmů či ochablosti v souvislosti s poruchou nervového systému střeva). Ileus se zároveň projevuje pocitem plnosti břicha, říháním a pocitem na zvracení.

Jde o náhlou příhodou břišní, která vyžaduje okamžitý převoz do nemocnice (na chirurgii) a většinou i operační řešení. Nepodceňte proto situaci, nemocný je ohrožený na životě prasknutím střeva!

Často dochází k zástavě plynů po operacích, kdy se několik dní toleruje, než se obnoví činnost střeva. Při delším trvání je však varující. Ileus vzniká také jako komplikace některých závažných onemocnění – u Crohnovy nemoci a kolorektálního karcinomu (tedy zánětlivé nebo nádorové ucpání střeva). I zánět slinivky břišní (pankreatitida) se vyznačuje ileem.

Léčba

Vždy je lepší nadměrná tvorba plynů než žádná! Obraťte se proto raději na svého lékaře. K usnadnění odchodu plynů nezávažného charakteru lze použít rostlinné silice (z heřmánku, anýzu, fenyklu, kmínu apod.) ve formě aromatických vod (aqua carminativa) nebo čajů.

Diskuse

Zaražené větry po porodu
Zaražené větry v těhotenství
Zaražené větry u novorozence

Napište prosím svoji zkušenost s: zástava odcházení plynů

Váš příspěvek
mi360
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 29.11.12 17:54

Promiňte, jmenuji se Michal 38 let Praha.

mi360
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 29.11.12 17:53
zástava odcházení plynů

Dobrý den, asi mám něco podobného. Jsem už tři měsíce nafouklej jak balon a nejde za mě nic. Řeším to po doktorech a stále nic. Nemohla by jste mi prozradit co to je ze bylinku? :,( Je mi opravdu hrozně, dříve jsem prděl jak jsem chtěl. Dnes to nejde a je to opravdu hrozné.

marika cichonova
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.10.12 17:13
zástava odcházení plynů

No já o tom vím svoje byla jsem s tím v nemocnici 5 týdnů je to hrozné, nepomohlo mi nic ani fenikl ani zázvor ani kmín. Mám doma bylinku která mi fakt pomáhá tj. co krok to prd a je mi skvěle ale ta bylinka se bohužel neprodává.
:zed:

Vložit nový komentář
 

Nemoci s tímto příznakem: