Záškuby ve svalech

Další názvy: myoklonie, fascikulace, fibrilace, myoklonus

Záškuby ve svalech jsou dvojího typu : fascikulace a fibrilace.

Fascikulace jsou bezděčné mimovolné záškuby skupinky svalových vláken – pacient je vidí jako lehké záškuby svalu.

Fibrilace je záškub jednoho svalového vlákna - není pouhým okem patrná. Fibrilace jde vidět pouze při elektromyografickém vyšetření. Jsou známkou postižení reflexního oblouku. Opět je vhodné navštívit lékaře, neboť po 40.roku života může být příčina těchto poruch velmi závažné onemocnění – jedná se o amyotrofickou laterální sklerózu. Onemocnění způsobuje poškození všech typů motoneuronů - pacient do pěti let umírá.

Při přítomnosti fascikulací, které jsou patrné především na jazyku ( hlavně u amyotroficé laterální sklérozy, není na místě panika. Nemusí se jednat o toto onemocnění, ale o syndrom benigních fascikulací. Je to nemoc neznámého původu. Může trvat i několik let, ale k lékaři je stejné dobré zajít pro vyloučení závažných příčin. Závažné příčiny jsou : amyotrofická laterální skleróza, lymeská borelióza, nedostatek hořčíku.

Diskuse


Cukání ve svalech
Brnění končetin, záškuby svalů
Při uvolnění - záškuby v ruce
Nervové záškuby
Pohyby vs. záškuby svalů

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Pozitivní antigen, jak teď postupovat? 24.6.22 18:57  sobesin 29
Rýma po COVIDU 24.6.22 09:03  Benda5 6
EUC PCR test - kde najdu výsledky? 7.6.22 18:54  PhereNicae 3
Záznam o PCR testu 1.6.22 06:45  adamcoka 19
Prodělaný covid a menstruace 22.5.22 17:30  TinaAn 20
Jsem pozitivní a máme se stěhovat 18.5.22 07:07  Anonymní 35

Napište prosím svoji zkušenost s: záškuby ve svalech

Váš příspěvek
Pavlína398
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 3.6.18 12:26
Silné bolestivé záškuby v noze

Dobrý den, po úraze s poškozením míchy a následným ochrnutím DK se zbytky čití mívám tak jednou za 1-2 měsíce tak týden trvající silně bolestivé pravidelné záškuby v PDK. To trvá ve dne v noci, jen ležím, samozřejmě nespím, ani nevstanu. První tři dny jsou bolesti při záškubu, které se objevují v intervalech asi jedné minuty, ale bolest dlouze doznívá, tak silné, že ač jinak vydržím hodně, stane se že vykřiknu. Křičím.
Chodím na Centrum bolesti, i na neuologii, ale asi asi po deseti letech těchto atak se nikomu nepodařilo najít účinnou léčbu, ač se o to obě oddělení opravdu snaží. Jediné, co se našlo, jsou tlumivé kapičky s myorelaxačním účinkem, které mi poskytnou výjimečně třeba půl hodiny potřebného spánku. V bdělém stavu však žádný úlevný preparát, včetně opiátů, nezabere. Zkoušely se i obstřiky, bezvýsledně.
Je naděje, že se toho lze někdy zbavit? Nikdy nevím, kdy se to spustí, jestli ve dne, v noci, někde venku cestou (na vozíku), musím odřeknout vše, co bylo v plánu, po těch pár dní se neobstarám se ani co do jídla a hygieny.
Existuje nějaká léčba těchto nesnesitelným způsobem bolestivých záškubů? Děkuji.

Pavel 273
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.1.18 20:14

Dobrý večer chtěl jsem se zeptat co znamená když mi po práci když si sednu začnou mi cukat svaly na levém a právem rameni a to i večer a je mi to nepříjemné dělám pracovního jezdce dostihovych koní takže fyzická námaha tam je děkuji za odpověď

Pavel 273
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.1.18 20:12
Cukání svalů levé a pravé rameno

Dobrý večer chtěl jsem se zeptat co znamená když mi po práci když si sednu začnou mi cukat svaly na levém a právem rameni a to i večer a je mi to nepříjemné dělám pracovního jezdce dostihovych koní takže fyzická námaha tam je děkuji za odpověď :-)

Marie Pavlíčková
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 6.7.14 20:07
záškuby ve svalech levé ruky

Dobrý den dlouhodobě se léčím se svalstvem, mám těžkou ideopatickou distonii páteře, lékaři, kteří mě léčí si neví rady, podívají se na mě, dají mi léky a to je vše. před lety mi dali dobíjecí stimulátor a od té doby mám větší problémy než dříve. Po kontrole stimulátoru mi nefunguje levá ruka a mám v ní takové škubání svalu, že to je k nevydržení. Léky nepomáhají, inekce také ne, RHB také nepomáhá, už nevím jak dál, co dělat. S pozdravem Marie

Njorun1988
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 22.5.14 15:55

Dobry den,
Obcas mivam zaskuby svalu (mezi palcem a ukazovackem prave ruky; spodni ocni vicko a v prehybu nad nosni dirkou. Trve to v intervalech v prubehu celeho dne. Doufam, ze je to jen nedostatek magnesia :-) prosim o pdpoved.Mam to, co si pamatuji. DEKUJI

Vijana
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.8.13 21:49
Myoklonická dystonie

Příčinou může být i genetické onemocnění málo známé, nazvané myoklonická dystonie, viz wikipedie.

palus
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 20.7.13 08:21

Dobrý den, můj syn (10 let) začal ze spaní třepat nohou, velmi intenzivně, rychle a trvalo to asi 20 sekund. Pokoušeli jsme se ho vzbudit, ale nereagoval. Nemůže se jednat o záchvat?
Děkuji, P.

kmotra
115 příspěvků 9.1.12 19:47
špatně formulovaný dotaz,

Epililepsii má přítelkyně, asi, ne vy. V čem je je problém? vy jste přepracován, ale co vlastně potřebujete? Odpočinout? něco nezvládáte, Třeba epilepsii přítelkyně? Netuším.

fanass
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 9.1.12 17:06

Dobry den uz asi rok mam zaskuby tela,noha.ci ruka,ci jen svalu mam pritelkyni s tezkou epilepsii psychofarmorezistnneni.muze zdravy clovek ktery 2 roky zije s epileptickou? Ty me stavy jsou jen z prepracovani

Vložit nový komentář