Zarudnutí spojivek

Další názvy: rudé spojivky, injekce spojivek, začervenání spojivek

Začervenání spojivek je typickým příznakem zánětu spojivky, neboli konjunktivitidy.

Zánětů spojivek je celá řada, mohou být jednostranné či oboustranné. Podle příčiny vzniku rozdělujeme tyto záněty na infekční(bakteriální, virové, parazitární a plísňové) a neinfekční (například z trvalého dráždění spojivky) dále alergické, toxické apod.

Přes celou řadu možných příčin vzniku zánětu existuje několik typických symptomů pro toto onemocnění. Prvním z nich je otok víčka na postižené straně, který může imitovat pokles víčka neboli pseudoptózu. Dalším typickým symptomem je začervenání spojivek a pocit cizího tělesa a tlaku v oku, dále světloplachost, zvýšené slzení a v neposlední řadě také zvětšení příušních uzlin.

Bakteriální záněty se vyskytují především v zimě a na jaře, jsou doprovázeny hnisavou sekrecí, spojivkovým překrvením a otokem víček. Při prudkém průběhu a hnisavé sekreci je dobré navštívit očního lékaře, neboť hyperakutní a akutní bakteriální zánět spojivky může být komplikován vznikem zánětu rohovky nebo vznikem rohovkového vředu, který má za následek poškození zrakových funkcí. Lékař na zánět bakteriálního původu předepisuje antibiotika.

Virové záněty spojivek patří k nejčastějším typům zánětu jsou doprovázeny pocitem písku v očích, spíše hlenovou než hnisavou sekrecí a podobně. Nejčastější příčinou tohoto zánětu je adenovirus. Adenovirový zánět je vysoko infekční onemocnění, hlavně v prvních deseti dnech nemoci. Účinná terapie virových zánětů neexistuje. V akutní fázi nemoci se podávají chladné obklady, vazokonstrikční léky a steroidy. Na délku zánětu a jeho výsledek nemají tyto léky vliv.

Faryngokonjuktivální horečka vzniká u dětí v souvislosti s infekcí horních cest dýchacích. Dalším důležitým faktorem je přítomnost horečky. Onemocnění se mimo jiné projevuje právě zarudnutím spojivek.

V zemích třetího světa je další příčinou zarudnutí spojivek a následného těžkého poškození zrakových funkcí (až slepoty) trachom. Na světě je tímto onemocněním postiženo 400 milionů lidí. U nás se zatím nevyskytuje, ale díky zvýšené migraci obyvatelstva lze jeho výskyt v brzké budoucnosti očekávat.

Na závěr je nutné říci, že začervenání spojivek může mít řadu příčin, důležitý je čas (jak dlouho zarudnutí trvá) a klinický průběh nemoci. Při velkých bolestech oka, hnisání a podobně je třeba navštívit lékaře. Lehké a přechodné zarudnutí spojivek může vzniknout z celé řady příčin např. podráždění cigaretovým kouřem, hygienickými prostředky, které se dostanou do oka apod. Taková zarudnutí nevyžadují návštěvu lékaře.

Diskuse

Co na zánět spojivek?
Jak doléčit zánět spojivek?
Jak vypadá oko při zánětu spojivek?
Zánět spojivek

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Prodělaný covid a menstruace 22.5.22 17:30  TinaAn 20
Jsem pozitivní a máme se stěhovat 18.5.22 07:07  Anonymní 35
Úzkost a deprese po Covidu 17.5.22 07:31  wiwiOL 31
Vypadávání vlasů po covidu 13.5.22 18:03  aiwwa 21
Zkušenosti s Covid testem 3.5.22 07:40  Uslava 6
Očkování covid 2 dávky 1.5.22 18:36  ugluk 24

Napište prosím svoji zkušenost s: zarudnutí spojivek

Váš příspěvek