Zapáchající moč

S močí odchází z těla voda s metabolityodbourávání bílkovin, ale i další důležité látky jako ionty a soli. Změna složení moči se může projevit na její barvě, hustotě nebo zápachu. Zvláštní zápach moči může být způsoben změnou složení stravy a neznačit žádný závažný problém. Na zápachu se projeví aromatické potraviny jako česnek nebo tropické ovoce, silnější sladký zápach má moč po vitamínu B12.

onemocnění jater nebo ledvin se v moči mohou objevit metabolity, které by normálně vůbec vylučovány nebyly. Onemocnění jater vyvolá zápach způsobenými sirnými aminokyselinami. Na složení moči mají vliv i jiné metabolické poruchy jako cukrovka neboli diabetes. Při špatné kompenzaci je z moči cítit aceton.

Hnilobný zápach může mít moč při bakteriálních infekcích dolních močových cest, kdy zvláště po delším odstavení namnožené bakterie produkují zvýšené množství zapáchajících bakteriálních produktů.

Pro odstranění zápachu moči je nutné dodržovat pitný režim, protože koncentrovaná moč zapáchá intenzivněji. Amoniak a močovina jsou cítit silněji při nadměrné konzumaci masa. Ta by neměla překračovat normu, protože tyto metabolity bílkovin se mohou v těle usazovat a způsobit například dnu. Pokud je zápach moči spojen s řezáním a pálením znesnadňující močení, jedná se pravděpodobně o bakteriální zánět a je třeba co nejdříve zajít za obvodním lékařem, který pravděpodobně předepíše antibiotika. I ostatní změny zápachu moči, pokud přetrvávají i po úpravě jídelníčku a pitného režimu je vhodné konzultovat, kvůli metabolickým poruchám se svým lékařem.

Diskuse

Kojenci zapáchá moč
Zapáchající moč
Zápach moči po antibiotikách
Páchnoucí moč v těhotenství

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Covid a roznášení dnes v 09:21  Anonymní 1
Cestování do Německa. včera v 20:16  Anonymní 9
Kontakt s nakaženým - onemocněli jste? dnes v 08:13  Russet 56
Test covid sms 20.10.21 23:11  Krista 1 12
Email test na covid-19 včera v 20:49  Gábííí 16
Ošetřovné - koronavirus 19.10.21 08:39  Elishka1 88

Napište prosím svoji zkušenost s: zapáchající moč

Váš příspěvek
Adelamolinova
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.1.20 13:19

Nemusíte ho vytahovat když jdete na záchod, normálně ho mám celej den, a pak v pohodě doma si ho vytáhnu, dokonce k jeho zavedení je tam aplikátor, se kterým se to dělá velice jednoduše. Zkuste se podívat nebo zeptat v lékárně na inkontinenční pomůcku Diveen.

Karlaholkova
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 20.1.20 13:33

Takže ho máte celý den zavedený? musíte ho vytahovat, když chcete jít na záchod?

Adelamolinova
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.1.20 15:55

Může se to stávat i dřív to mi věřte, mě není ještě ani 55, a tento problém už řeším. Nechtěla jsem kvůli tomu ani moc nikam chodit. Nakonec jsem to vyřešila pomocí silikonového tampónku nebo nevím jak to přesně nazvat, který mi uvnitř tlačí na močák, a už se mi to nestává.

Karlaholkova
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.1.20 16:57

Je normální, že mi v 59 letech občas sama odteče moč? bez toho abych to mohla ovlivnit? máte některá zkušenosti?

osmašedesátka
4 příspěvky 25.1.16 08:50
Věra123

Mám velmi ráda maso a dopřávám si ho každý den. Děsí mě změna pachu moči a časté močení bez řezání a nachlazení. nejsem schopna si maso odpustit. Při bezmasém jídle je mě mdlo, snad slinivka špatně zpracovává. Ten zápach moči něco signalizuje.Jak moc je to závažné? :dance:

mamoslávek
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.9.15 07:20
cítím aceton v moči

Při močení je cítit z moči aceton, beru léky na štitnou žlázu a celkem vypiji během dne dost vody. Je možné že mi chybí minerálka? Piji totiž jen filtrovanou vodu :,(, jestli to není tím
Nevím dost mě to znepokojuje, protože moje maminka měla cukrovku. Aby se také u mě neobjevila.

Vložit nový komentář
 

Nemoci s tímto příznakem: