Zakalená moč

Další názvy: kalná moč

Čerstvá moč zdravého člověka je normálně čirá tekutina zbarvená do zlatožluta díky barvivu urochromu. Má specifický lehce aromatický zápach, který se teprve při delším styku se vzduchem mění v zápach čpavkový v důsledku amoniakálního kvašení vyloučené močoviny. Protože močí se vylučuje celá řada různých látek (obsažených v krvi a přefiltrovaných přes systém ledvinných váčků – glomerulů), moč má i vyšší hustotu. Výsledné pH moči je kyselé.

Při změnách barvy, hustoty (která ovšem kolísá podle toho, kolik během dne vypijeme tekutin), průhlednosti, zápachu, pH a dalších ukazatelů se může jednat o onemocnění ledvin, vývodných močových cest (močovody, močový měchýř, močová trubice), ale i o nemoci jiných orgánů.

Některé parametry lze měřit i doma – např. pH, cukr, bílkovinu apod. při zakoupení textačních proužků v lékárně. Při zjištění nestandardních hodnot navštivte svého lékaře!

Bílkoviny v moči

Mléčně zakalená moč obsahuje nejčastěji bílkoviny, které nemají do moči u zdravého člověka v takovém množství procházet. Příčin bílkoviny v moči je celá řada, mohou znamenat různé záněty ledvin, zaklíněné ledvinové kameny, otravy (aminoglykosidová antibiotika, rtuť, kadmium), nádor ledvin (Grawitzův tumor), nadměrný rozpad červených krvinek (uvolňuje se hemoglobin a z něho globin, což je bílkovina), rozpad svalové tkáně při úrazech (uvolňuje se myoglobin, který je opět bílkovinou), myelom (nádor krvetvorné tkáně vycházející z plazmatických buněk, které produkují protilátky, což jsou bílkoviny) a další onemocnění.

Někdy se moč zakalí jen přechodně po velké námaze, při horečce, přehřátí nebo naopak podchlazení. Bílkovina v moči může být i u rychle rostoucích dětí při pohybu (v noci mizí), v dospělosti se stav normalizuje.

Hnis v moči

Zákal moči může být způsoben také přítomností hnisu, který je tvořen bílými krvinkami (leukocyty). Při masivním množství hnisu v moči je pak moč již od pohledu podezřelá – není průsvitná, ale mléčně nebo dožluta zakalená a někdy nápadně zapáchá. Vždy se jedná o zánětlivé onemocnění ledvin.
Pokud máte společně se zakalenou močí ještě jiné příznaky nebo máte zakalenou moč opakovaně, raději navštivte svého lékaře! Zakalená moč se současným pálením při močení bývá nejčastěji příznakem zánětu močového měchýře, naproti tomu zakalená moč s horečkou a celkovou schváceností bývá u těžších chorob postihující ledviny a jiné orgány.

Krev v moči

Moč může být zbarvená také krví (pak má narůžovělou až červenou barvu či hnědou barvu) při některých zánětech ledvin, nádoru ledviny, chudokrevnosti (anémii), popáleninách tuberkulóze ledvin, při poraněních a nemocech močových cest, nebo může být také celkově tmavší (díky barvivu zvanému bilirubin) při onemocněních jater či žlučových cest. Někdy je moč zbarvena (např. do růžova) díky užívání určitých léků. Lékař, který vám je předepisuje, nebo lékárník by vás měli upozornit, aby jste se zbytečně nepolekali, nejedná se v tomto případě o žádnou nemoc.

Diskuse

Něco mi plave v moči
Zakalená moč v těhotenství

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Prodělaný covid a menstruace 22.5.22 17:30  TinaAn 20
Jsem pozitivní a máme se stěhovat 18.5.22 07:07  Anonymní 35
Úzkost a deprese po Covidu 17.5.22 07:31  wiwiOL 31
Vypadávání vlasů po covidu 13.5.22 18:03  aiwwa 21
Zkušenosti s Covid testem 3.5.22 07:40  Uslava 6
Očkování covid 2 dávky 1.5.22 18:36  ugluk 24

Napište prosím svoji zkušenost s: zakalená moč

Váš příspěvek
Jirka N.
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 1.8.17 20:23
Pro MMate

Při pití urologického čaje (Species Urologicae Planta) se ledviny a močové cesty čistí od usazenin. Proto ta kalná moč. Tento čaj také rozpouští močové a ledvinové kameny. To může být také příčina zakalení.

Donathanka86
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 22.2.17 14:19
zakalená moč v těhotenství

Dobrý den,
prosím o radu, posledních pár dní mi příjde, že má moč trochu více zapáchá, než normálně. Piji cca 2-2,5 l tekutin denně (více do sebe nedostanu). Jsem v 17 týdnu těhotenství. Ráno jsem měla moč tmavší, jako každý den (přes noc moc tekutiny nepiji). Ale dopoledne byla moč (norm. žlutá) trochu zakalená, snažila jsem se tedy vypít více tekutin. Následně byla moč (bezbarvá) stále trochu zakalená. Vypadá to, že jiné obtíže zatím nemám. Ale mám docela strach o miminko, co by to prosím mohlo být. Děkuji

MMate
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 8.1.13 22:20
Zakalená moč

Dobrý den,
už 14dnů mam vždy po ránu tmavší zakalenou moč. nejprve jsem měla trochu nucení..piju urologický čaj nucení už nemám, ale po ránu mam zakalenou moč pak když přes den dost piju moč zesvětlá, někdy je trošku, no jen maloučko zakalená,,ale úplně čistá není,,spraví se to, když budu pít nadále urologický čaj? Děkuji

Mejsa94
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 14.11.12 13:00

Dobry den,
pred nekolika mesici jsem se rano vzbudila a citila jsem priserne rezavou bolest v klitorysu smerem nahoru mocovymi cestami. Hodne jsem pila, predevsim brusinkovy caj a prilozila si mezi nohy ohrijivaci postarek. Bolest se po hodine zacala zmirnovat. Nasledujici dva dny jsem citila paleni a rezani pri moceni. Od te doby me moceni boli pouze kdyz nedostatecne piju, nebo mam studene nohy. Moc je taky bile zakalena, ale pouze rano. Zanet mocoveho mechyre jsem mela dvakrat. Myslite si, ze ted prochazim nejakym prechodnym zanetem mocoveho ustroji? Nekdy me moceni boli, nekdy ne, jak rikam. Taky pocituji lehkou bolest nebo neprijemny pocit na vajecnikach, kdyz mam studene nohy.
Moc vam dekuji za vasi odpoved, pokus se nejake dockam :)
Preji hezky den.

Vložit nový komentář
 

Nemoci s tímto příznakem: