Zácpa

Další názvy: obstipace

Zácpou myslíme žádné nebo obtížné vyprazdňování. Je třeba pamatovat, že frekvence vyprazdňování může být značně rozdílná a přesto stále normální – za obvyklé se považuje vyprazdňování 3 x denně ale i pouze 3 x týdně. Po vymizení urputných průjmu může další stolice přijít až za několik dní.

Zácpa může být provázena bolestí v levém podbřišku. Nejsou-li patrné další příznaky, nemusí jít o závažný problém.

U dětí je zácpa nejčastěji původu psychického, např. ze strachu z pokálení v nezdravě přísné rodině. Často provází pobyt dětí na táborech či školách v přírodě, kde děti po dlouhou dobu potlačují nutkání na stolici (strach jít na latrínu v noci, nechtějí jít na špinavý záchod, nedostatek soukromí apod.).

U dorostu a mladých dospělých se často vyskytují tzv. střídavé stolice, průjmovité jsou střídány obtížnými.

Staří lidé trpí zácpou zejména z nedostatku pestré stravy, z dehydratace (snížená potřeba pít) a především z nedostatku (či nemožnosti) pohybu.

U akutní zácpy lze podat do konečníku glycerinový čípek (volně prodejný v lékárně), dospělým mohou být podávána jiná laxativa, tedy tablety či kapky změkčující stolici.

V prevenci a léčbě zácpy chronické pamatujeme na dostatečný příjem vlákniny (např. v ovocných kompotech) a tekutin. Je-li to možné, zajistíme dostatek pohybu. Pokud tyto metody pomáhají, není třeba navštěvovat lékaře.

Opatrnosti je zapotřebí u déletrvajícící zácpy nereagující na uvedenou léčbu, především u velmi malých dětí a dále u osob po 40 roce věku. Doporučuje se návštěva lékaře k vyloučení možných onemocnění trávicího traktu nebo celkových onemocnění, jakými jsou například snížená činnost štítné žlázy, cukrovka, porucha ledvin, zvýšená hladina vápníku a snížená hladina draslíku v krvi, částečné uzavření střev; u dětí Hirschprungova choroba, steatóza (ztukovatění) anu a anální fissura.

Diskuze o zácpě

Dětská zácpa
Co na zácpu?
Zácpa a cigarety
Zácpa v těhotenství

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Prodělaný covid a menstruace 22.5.22 17:30  TinaAn 20
Jsem pozitivní a máme se stěhovat 18.5.22 07:07  Anonymní 35
Úzkost a deprese po Covidu 17.5.22 07:31  wiwiOL 31
Vypadávání vlasů po covidu 13.5.22 18:03  aiwwa 21
Zkušenosti s Covid testem 3.5.22 07:40  Uslava 6
Očkování covid 2 dávky 1.5.22 18:36  ugluk 24

Napište prosím svoji zkušenost s: zácpa

Váš příspěvek
loeeusi
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 23.3.22 03:47

This is a great source of information, I will keep track of your posts and share them with everyone. I admire the person who wrote this post, you are so talented, hope you will promote them and become more successful the impossible quiz. online

dtuyu
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 11.3.22 02:16

The most loved basketball game Basket Random

larrynka
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.7.21 23:11

U nás se kupuje teda fruktolax, pro děti to mají i v sirupu https://www.naturevia.cz/…knina-sirup/ a když někam jedem nebo děti jedou na tábor není pak se zácpou problém.

paul13
7 příspěvků 24.5.20 16:21

Jak řešíte problémy se zácpou?
Mám už dost pokročilý věk, takže tyto potíže se u mne občas objeví.
Já jsem spíše na přírodní prostředky. Vyzkoušel jsem švestky (zavařené ve špetce soli - zajímavé je, že jsou sladké a chutné), potom Psyllium, pomleté lněné semeno, piju dostatek vody, většinou mám dost
pohybu, různé čaje z bylinek, změnil jsem stravu (vláknina) apod. Některé z uvedených prostředků po čase
pomohly.
Nedávno mne napadlo při sledování přímých přenosů v TV z předporodní přípravy a z porodů, vyzkoušet tam
doporučovaný „psí dech“, resp. „psí dýchání“. Sám jsem byl překvapen, jak výborně a rychle mi to
při zácpě pomohlo. :D

Veronika Šve
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.7.17 16:18

Ono je obecne dobry ten prolaton brat i soucasne s antibiotiky, delam to tak uz nejaky patek a s nemoci se skoro nepotkam

SimiKepi
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 23.7.17 20:36

Já jsem na zácpu trpěla děsně dlouho. Zkusila jsem všechno - projímadla, speciální potrviny, babské rady. Všechno zabralo, na chvíli, pak se to zase vrátilo… Ale ted mám doma dietlax, coz je setrne projimadlo, ktere beru i preventivne a zacpu uz neznam :)

Soňa M.
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.7.17 17:14

Ja prolacton beru hlavně po antibiotikách, mám pak jistotu, že se to nevrátí :)

Michaela 79
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.7.17 17:26
prolacton

Tak ja bych o tom nemluvila jako o prevenci, je dobre si probiotika vzit, kdyz se citite zeslabli nebo kdyz berete atb anebo v pripade zazivacich problemu

Naďa V.
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 13.7.17 17:05

A to je bez receptu ne?

KájaPilátová
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 13.7.17 17:03
rychly probiotika

Tak ja treba tu prevenci moc nestiham :D ale ten na cesty vyzkousim jestli to zabira dobre

Káťa Zelená
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.7.17 23:24

Myslim, ze ano ale me normalni vzdycky uplne stacil, jako prevence :)

KájaPilátová
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 4.7.17 17:14

Prolacton na cesty je novy co jsem tak postrehla a je jediny z nich na akutni pripady?

Markéta Peterková
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 3.7.17 23:48

On ma asi ctyri druhu, pouzivam ho casto :)

Marika Hlavská
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 29.6.17 16:53

Je jeste prolacton na cesty a ten je na akutky prave

Věra Šimková
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 28.6.17 23:47

Prolakton neni na akutni pouziti ne?

Tamara Poláková
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 27.6.17 17:22

Prekvapive musim souhlasit-neocekavala jsem ze zvladne ty akutky, precijen klasicky je zalozen i na nejake pravidelnosti

JarčaSkořepová
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 23.6.17 19:47

Prolacton je dobry celkove na imunitu, pomuze po atb a i se zazivam 8)

Soňa Koblížková
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 22.6.17 23:59

A to je jen na zapcu?

JitkaHovorková
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.6.17 17:27
probiotika

Me už nekolik let na zacpu dobre zabira prolacton

Věruška Ha
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 4.4.17 10:57

Dialog, připojuji se k vám, mám stejné potíže a také od malička. Nyní je mě 70 let a vše se hodně zhoršilo. Mám velké bolesti v oblasti vnitřního konečníku. Mám odstarněno 7 hemoroidů, to už je zhojeno, různá vyšetření. Vše skončilo u toho, že mám kličku před konečníkem a při vyprazdňování jde obsah napřed dovnitř, což dělá obrovské bolesti a potom teprve ven.Jsem na projímadlech a snažím se na stolici jít každý den, jinak bych se zbláznila bolestí, které jdou do bederní páteře a rozhodí mě to celou, třes, zimnice atd. Až se vyprázdním je pohoda.Je to stále dokola, ale to není život. Jsem v péči lékaře, posílá mě na různé vyšetření, čekám na ně měsíc, měsíc, než udělají popis a pošlou to. protahuje se to už na rok a stále stejně trpím. Kolondoskopie nic jiného neukázala, ani CT. Nevím co bude. Prostě, jak se tlusté střevo naplní ke konečníku, nejde to ven i po projímadlech trpím nesnesitelné bolesti, které tlačí na celou malou pánev, běhám každou hodinu na močení, hlavně v noci je to nejhorší. Nevyspím se. Když stojím, tlačí mě to dolů a bolí, nejraději sedím, ale ležení není dobré, to je v noci, bolest, běhání na WC. Používám glycerinové čípky a všechna projímadla co existují mám vyzkoušené, nemusím psát, kolik peněz utrácím z důchodu, vše se platí. Jím zdravě, zeleninu, ovoce miluji, snažím se o stravu jak má být. Dr. mě teď posílá na rehabilitaci do nemocnice, uvidím, ale moc tomu nevěřím. Dr, říkal, že když nepomůže rehabilitace, tak operace, ale té se bojím v mém věku. Moc bych přivítala, kdyby někdo napsal své zkušenosti co stím. Mějte se všichni OK a buďte zdraví.

Emilko
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.12.13 23:14
lehka pomoc.....

Madam, zkousela jste zajecickou mineralku? Pusobi jiste!!
Nebo 2 citrony denne, po uprave stolice snizit na potrebnou hranici, ktera je individualni.
Ahoj a preji prijemne vykakani!!!

dialog
16 příspěvků 21.6.12 09:14

Zdravím všechny, co trpí roky úpornou zácpou, jako já. Už když jsem byla malá, mívala jsem zácpu, ale vždy odezněla „sama“, či má střeva v průběhu let, tu a tam zareagovala na cosi laxačního z potravin. Před dvaceti roky mi byla zjištěna hypofunkce štítné žlázy a i přes léčení Euthyroxem a v současnosti Letroxem, se moje obtíže zhoršovaly až do té míry, že nyní už „sama nejdu“ vůbec. Nejdříve jsem do sebe ládovala všelijaká přírodní projímadla, kdy efekt byl i tak různý. Pak i chemická laxativa, abych se vůbec vyprázdnila…a nyní, protože jsem doma a do práce už nechodím, jsem přede dvěma roky, dobrovolně podstoupila „pomoc klystýrem“. A tak si denně dělám heřmánkové nálevy, úleva nastoupí okamžitě a dá se říci, mám pocit čistého střeva. Vyšetření jsem též začátkem roku absolvovala dvě, a obě prokázala, že v mých střevech není patologická příčina. Nevím tedy, jakou cestou jít, aby se peristaltika znovu nastartovala, zůstávám trpělivě u klystýru…o kterém jsem načetla už kdeco a dokonce je slibovaná, po čase „klystýrování“ i úprava - po čase. A tak jak píši, trpělivě čekám. Na co? to je patrné z mých řádek :)

Vložit nový komentář