Zácpa

Další názvy: obstipace

Zácpou myslíme žádné nebo obtížné vyprazdňování. Je třeba pamatovat, že frekvence vyprazdňování může být značně rozdílná a přesto stále normální – za obvyklé se považuje vyprazdňování 3 x denně ale i pouze 3 x týdně. Po vymizení urputných průjmu může další stolice přijít až za několik dní.

Zácpa může být provázena bolestí v levém podbřišku. Nejsou-li patrné další příznaky, nemusí jít o závažný problém.

U dětí je zácpa nejčastěji původu psychického, např. ze strachu z pokálení v nezdravě přísné rodině. Často provází pobyt dětí na táborech či školách v přírodě, kde děti po dlouhou dobu potlačují nutkání na stolici (strach jít na latrínu v noci, nechtějí jít na špinavý záchod, nedostatek soukromí apod.).

U dorostu a mladých dospělých se často vyskytují tzv. střídavé stolice, průjmovité jsou střídány obtížnými.

Staří lidé trpí zácpou zejména z nedostatku pestré stravy, z dehydratace (snížená potřeba pít) a především z nedostatku (či nemožnosti) pohybu.

U akutní zácpy lze podat do konečníku glycerinový čípek (volně prodejný v lékárně), dospělým mohou být podávána jiná laxativa, tedy tablety či kapky změkčující stolici.

V prevenci a léčbě zácpy chronické pamatujeme na dostatečný příjem vlákniny (např. v ovocných kompotech) a tekutin. Je-li to možné, zajistíme dostatek pohybu. Pokud tyto metody pomáhají, není třeba navštěvovat lékaře.

Opatrnosti je zapotřebí u déletrvajícící zácpy nereagující na uvedenou léčbu, především u velmi malých dětí a dále u osob po 40 roce věku. Doporučuje se návštěva lékaře k vyloučení možných onemocnění trávicího traktu nebo celkových onemocnění, jakými jsou například snížená činnost štítné žlázy, cukrovka, porucha ledvin, zvýšená hladina vápníku a snížená hladina draslíku v krvi, částečné uzavření střev; u dětí Hirschprungova choroba, steatóza (ztukovatění) anu a anální fissura.

Diskuze o zácpě

Dětská zácpa
Co na zácpu?
Zácpa a cigarety
Zácpa v těhotenství

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Lékař během karantény dnes v 07:01  Ou 24
Covid pozitivní i po karanténě včera v 22:16  Borrealis 16
Strach z covidu v těhotenství dnes v 06:21  Chiquinquirá 41
Očkování covid 19 v těhotenství dnes v 07:32  Ivusska777 20
Jak se lecit doma s covidem? 25.10.21 18:38  Anonymní 21
Která vakcina na covid je nejlepší 25.10.21 10:32  Klára 11

Napište prosím svoji zkušenost s: zácpa

Váš příspěvek
larrynka
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.7.21 23:11

U nás se kupuje teda fruktolax, pro děti to mají i v sirupu https://www.naturevia.cz/…knina-sirup/ a když někam jedem nebo děti jedou na tábor není pak se zácpou problém.

paul13
7 příspěvků 24.5.20 16:21

Jak řešíte problémy se zácpou?
Mám už dost pokročilý věk, takže tyto potíže se u mne občas objeví.
Já jsem spíše na přírodní prostředky. Vyzkoušel jsem švestky (zavařené ve špetce soli - zajímavé je, že jsou sladké a chutné), potom Psyllium, pomleté lněné semeno, piju dostatek vody, většinou mám dost
pohybu, různé čaje z bylinek, změnil jsem stravu (vláknina) apod. Některé z uvedených prostředků po čase
pomohly.
Nedávno mne napadlo při sledování přímých přenosů v TV z předporodní přípravy a z porodů, vyzkoušet tam
doporučovaný „psí dech“, resp. „psí dýchání“. Sám jsem byl překvapen, jak výborně a rychle mi to
při zácpě pomohlo. :D

Veronika Šve
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.7.17 16:18

Ono je obecne dobry ten prolaton brat i soucasne s antibiotiky, delam to tak uz nejaky patek a s nemoci se skoro nepotkam

SimiKepi
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 23.7.17 20:36

Já jsem na zácpu trpěla děsně dlouho. Zkusila jsem všechno - projímadla, speciální potrviny, babské rady. Všechno zabralo, na chvíli, pak se to zase vrátilo… Ale ted mám doma dietlax, coz je setrne projimadlo, ktere beru i preventivne a zacpu uz neznam :)

Soňa M.
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.7.17 17:14

Ja prolacton beru hlavně po antibiotikách, mám pak jistotu, že se to nevrátí :)

Michaela 79
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.7.17 17:26
prolacton

Tak ja bych o tom nemluvila jako o prevenci, je dobre si probiotika vzit, kdyz se citite zeslabli nebo kdyz berete atb anebo v pripade zazivacich problemu

Naďa V.
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 13.7.17 17:05

A to je bez receptu ne?

KájaPilátová
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 13.7.17 17:03
rychly probiotika

Tak ja treba tu prevenci moc nestiham :D ale ten na cesty vyzkousim jestli to zabira dobre

Káťa Zelená
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.7.17 23:24

Myslim, ze ano ale me normalni vzdycky uplne stacil, jako prevence :)

KájaPilátová
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 4.7.17 17:14

Prolacton na cesty je novy co jsem tak postrehla a je jediny z nich na akutni pripady?

Markéta Peterková
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 3.7.17 23:48

On ma asi ctyri druhu, pouzivam ho casto :)

Marika Hlavská
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 29.6.17 16:53

Je jeste prolacton na cesty a ten je na akutky prave

Věra Šimková
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 28.6.17 23:47

Prolakton neni na akutni pouziti ne?

Tamara Poláková
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 27.6.17 17:22

Prekvapive musim souhlasit-neocekavala jsem ze zvladne ty akutky, precijen klasicky je zalozen i na nejake pravidelnosti

JarčaSkořepová
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 23.6.17 19:47

Prolacton je dobry celkove na imunitu, pomuze po atb a i se zazivam 8)

Soňa Koblížková
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 22.6.17 23:59

A to je jen na zapcu?

JitkaHovorková
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.6.17 17:27
probiotika

Me už nekolik let na zacpu dobre zabira prolacton

Věruška Ha
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 4.4.17 10:57

Dialog, připojuji se k vám, mám stejné potíže a také od malička. Nyní je mě 70 let a vše se hodně zhoršilo. Mám velké bolesti v oblasti vnitřního konečníku. Mám odstarněno 7 hemoroidů, to už je zhojeno, různá vyšetření. Vše skončilo u toho, že mám kličku před konečníkem a při vyprazdňování jde obsah napřed dovnitř, což dělá obrovské bolesti a potom teprve ven.Jsem na projímadlech a snažím se na stolici jít každý den, jinak bych se zbláznila bolestí, které jdou do bederní páteře a rozhodí mě to celou, třes, zimnice atd. Až se vyprázdním je pohoda.Je to stále dokola, ale to není život. Jsem v péči lékaře, posílá mě na různé vyšetření, čekám na ně měsíc, měsíc, než udělají popis a pošlou to. protahuje se to už na rok a stále stejně trpím. Kolondoskopie nic jiného neukázala, ani CT. Nevím co bude. Prostě, jak se tlusté střevo naplní ke konečníku, nejde to ven i po projímadlech trpím nesnesitelné bolesti, které tlačí na celou malou pánev, běhám každou hodinu na močení, hlavně v noci je to nejhorší. Nevyspím se. Když stojím, tlačí mě to dolů a bolí, nejraději sedím, ale ležení není dobré, to je v noci, bolest, běhání na WC. Používám glycerinové čípky a všechna projímadla co existují mám vyzkoušené, nemusím psát, kolik peněz utrácím z důchodu, vše se platí. Jím zdravě, zeleninu, ovoce miluji, snažím se o stravu jak má být. Dr. mě teď posílá na rehabilitaci do nemocnice, uvidím, ale moc tomu nevěřím. Dr, říkal, že když nepomůže rehabilitace, tak operace, ale té se bojím v mém věku. Moc bych přivítala, kdyby někdo napsal své zkušenosti co stím. Mějte se všichni OK a buďte zdraví.

Emilko
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.12.13 23:14
lehka pomoc.....

Madam, zkousela jste zajecickou mineralku? Pusobi jiste!!
Nebo 2 citrony denne, po uprave stolice snizit na potrebnou hranici, ktera je individualni.
Ahoj a preji prijemne vykakani!!!

dialog
16 příspěvků 21.6.12 09:14

Zdravím všechny, co trpí roky úpornou zácpou, jako já. Už když jsem byla malá, mívala jsem zácpu, ale vždy odezněla „sama“, či má střeva v průběhu let, tu a tam zareagovala na cosi laxačního z potravin. Před dvaceti roky mi byla zjištěna hypofunkce štítné žlázy a i přes léčení Euthyroxem a v současnosti Letroxem, se moje obtíže zhoršovaly až do té míry, že nyní už „sama nejdu“ vůbec. Nejdříve jsem do sebe ládovala všelijaká přírodní projímadla, kdy efekt byl i tak různý. Pak i chemická laxativa, abych se vůbec vyprázdnila…a nyní, protože jsem doma a do práce už nechodím, jsem přede dvěma roky, dobrovolně podstoupila „pomoc klystýrem“. A tak si denně dělám heřmánkové nálevy, úleva nastoupí okamžitě a dá se říci, mám pocit čistého střeva. Vyšetření jsem též začátkem roku absolvovala dvě, a obě prokázala, že v mých střevech není patologická příčina. Nevím tedy, jakou cestou jít, aby se peristaltika znovu nastartovala, zůstávám trpělivě u klystýru…o kterém jsem načetla už kdeco a dokonce je slibovaná, po čase „klystýrování“ i úprava - po čase. A tak jak píši, trpělivě čekám. Na co? to je patrné z mých řádek :)

Vložit nový komentář