Výtok z ucha

Výtok z ucha doprovází především zánětlivá onemocnění středouší. Tekutina je zde vyjádřením exsudativní složky zánětu.

Velice častým problémem je zejména hnisavý zánět středního ucha. V zásadě jedním z příčinných faktorů pro vznik zánětu středouší je defekt Eustachovy trubice ( trubice, která spojuje dutinu ústní se středním uchem). Trubice nemusí být dobře uzavřitelná, proto se šíří bakterie do středouší, kde vyvolávají zánět. Během zánětu dochází k hromadění hnisu, u pacienta pozorujeme horečku, silnou bolest ucha, nachlazení.

Pokud se vyčerpá kapacita objemu středouší, dochází k perforaci bubínku a hnis začíná vytékat z ucha. Při návštěvě lékaře může lékař indikovat tzv. paracentézu – propíchnutí bubínku – také dojde k vytékání hnisu, ovšem pacientovi se velmi uleví.

Příčinou sekretu ( naopak vodnatého) je chronický katar středoušní dutiny. Vyteká vodnatý sekret, obohacený o hlen a fibrin. Bubínek může být vtažen dovnitř.

Souhrně lze říci, že výtok je způsoben zánětlivými onemocněními středoušní dutiny. Těchto zánětů je celá řada, akutních i chronických. Pokud pacient pozoruje výtok z ucha, měl by navštívit lékaře.

U akutních hnisavých středoušních zánětů je také důležité navštívit lékaře, ten provedenou paracentézou člověku velmi uleví, proto je zbytečné prožívat několik dní úpornou bolest ucha, než sám hnis bubínek provalí ( navíc dojde k provalení na neřízeném místě a otvor má různou velikost).

Diskuse

Hnědý výtok z ucha
Výtok čiré tekutiny z ucha
Výtok z uší

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Pozitivní antigen, jak teď postupovat? 24.6.22 18:57  sobesin 29
Rýma po COVIDU 24.6.22 09:03  Benda5 6
EUC PCR test - kde najdu výsledky? 7.6.22 18:54  PhereNicae 3
Záznam o PCR testu 1.6.22 06:45  adamcoka 19
Prodělaný covid a menstruace 22.5.22 17:30  TinaAn 20
Jsem pozitivní a máme se stěhovat 18.5.22 07:07  Anonymní 35

Napište prosím svoji zkušenost s: výtok z ucha

Váš příspěvek
Kif21
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.3.18 12:28

Dobrý den asi před 3 týdny jsem dostal ránu do ucha a strašně mi v něm pískalo. Od te doby mám pořád to ucho zalehle. Ze začátku strašne bolelo když přišlo ucho do styku s vodou. Teď uz ale ucho nereagovalo na vodu a když jsem byl na bazéně tak jsem skočil do vody a zase asi tím tlakem to začalo bolet. Od te doby mi už asi týden stále vytéká z ucha nějaká voda. Nevíte někdo co bych s tím mohl mit? K ušnimu se mi nechce prý to strašne bolí
Děkuji

Anička 20
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.11.17 23:00
výtok z ucha

Dobrý den, prosila bych o radu, mám tetu které je 88let a trápí jí výtok z ucha. Není to tekuté, ale pískové. Byla u lékaře, udělal jí výplach, ale písek se pořád dělá. Prosím o radu co se s tím dá dělat.

Sisaaaa
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 5.8.16 20:36
Manzel

Dobry den muj. manzel má vodnaty až nechutne smradľavý výtok z pravého ucha. Bolesti neudava. A poprosila by som z čoho by to. mohol mať.

Tonda1
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.4.14 11:53
Prosba o radu,Výtok z ucha, opakování

Dobrý den.
Od, asi před rokem (nyní je mi 59 let), se mi opakovaně stává, že mi jedno (nikoli vždy to samé) začne „zlobit“, většinou, i při slabé rýmě, mi v uchu „zalehne“. Z počátku „odlehlo“ tak do 14-ti dnů samo.
Asi před půl rokem mně opět v jednom uchu „zalehlo“, v noci navíc vodnatý výtok, vše bez jakýchkoli bolestí. Po cca měsíční době „neslyšení“ jsem navštívil lékařku, nařídila „rozkapávat“ (parafínový olej), jedna návštěva (30 Kč), druhá=kontrola (30 Kč),třetí (30Kč) a propláchnutí uší(obě),už jsem slyšel dobře, předepsala Oční kapky Gentadex (v naší lékárně 180 Kč). Přesto, že už jsem vše cítil v pořádku, kapal jsem si Gentadex poctivě až do využití (cca týden).
Asi po dvou měsících se mi problém „zalehnutí“ a „výtoku“ vrátil, kapal jsem si parafínový olej, asi po 14-ti dnech vše zmizelo… Nyní se mi totéž stalo s druhým uchem, již asi 10 dní mám „zalehlo“ (neslyším na něj), kapu si parafínový olej ale nějaký výraznější posun k lepšímu není. Vše, bez bolestí.
Můžete mi prosím poradit, případně nějaký přípravek. S paní doktor „není řeč“, řeší (asi zaběhlou cestou) problém, ale poradit „prevenci“ nedokázala… Navíc, (její?) léčení mně stojí dost peněz (jsem nezaměstnaný).
Děkuji.
25.04.2014

Vložit nový komentář
 

Nemoci s tímto příznakem: