Výtok z prsní bradavky

Mléčná žláza produkuje po porodu mléko vlivem hormonů. I mimo období kojení se však může u ženy objevit výtok z prsní bradavky, který nemusí být známkou žádného onemocnění, je však dobré se vždy poradit s gynekologem.

Oboustranný mléčný výtok mimo období kojení (tedy bez předchozího porodu či v odstupu šesti měsíců od kojení) se nazývá galaktorea. Nejčastější příčinou jsou některé léky, například antikoncepce.

Příčinou však také může být vysoká hladina hormonu prolaktinu, a měla by se proto stanovit jeho hodnota v krvi. Prolaktin je do krve uvolňován z podvěsku mozkového (hypofýzy), ve kterém se mohou vytvořit nezhoubné nádorky, které nekontrolovaně produkují hormony.

Další příčinou galaktorey mohou být poruchy funkce štítné žlázy, chronické selhání ledvin, nebo se příčina nezjistí.

Zvláštní formou je novorozenecká galaktorea, která se vyskytuje u novorozence v důsledku stimulace žlázy matčinými hormony. Galaktorea se také může vyskytovat v období okolo menopauzy v důsledku hormonálních změn.

Pokud je výtok z prsu jen na jedné straně, a zejména pokud je hnědý či červený od krve, je vhodné vyhledat bezodkladně lékaře, aby vyloučil nádorové onemocnění prsu.

Diskuze o výtoku z prsní bradavky

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Prodělaný covid a menstruace 22.5.22 17:30  TinaAn 20
Jsem pozitivní a máme se stěhovat 18.5.22 07:07  Anonymní 35
Úzkost a deprese po Covidu 17.5.22 07:31  wiwiOL 31
Vypadávání vlasů po covidu 13.5.22 18:03  aiwwa 21
Zkušenosti s Covid testem 3.5.22 07:40  Uslava 6
Očkování covid 2 dávky 1.5.22 18:36  ugluk 24

Napište prosím svoji zkušenost s: výtok z prsní bradavky

Váš příspěvek
Alena
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 20.12.09 16:41
Mléčná žláza

Dobrý den chtěla jsem se informovat .Nějaký rok už procházím menopauzou aspon si to myslím.Vynechání menstruace apd.Taky ale bolest na prsu se kterým jsem měla velký problém při kojení ,kde došlo k odchlípení a následnému krvácení .Tehdy ovšem lékař byl pro kojení i přes tento problém a zdrv.sestra vzala jakýsi elektrický přístroj na odsávání čímž se to ještě zhoršilo nemluvě oboleti tak strašné ,že moč byla krvavá .Pak teprve došlo na obklady ,které doporučil jiný lékař .Je to už dávno skoro sedmnáct let a ted v době přechodu mi právě z toho prsu vytéká občas / mlezivo ?/Lékařka se k tomu nevyjadřuje prý to může souviset menopauzou.Můžete něco poradit ? děkuju Alena

Vložit nový komentář
 

Nemoci s tímto příznakem: