Vysoký krevní tlak

Další názvy: hypertenze

Hodnoty krevního tlaku jsou závislé na mnoha veličinách, především na průsvitu a poddajnosti tepen, množství krve vypuzovaném do nich a na kvalitě čerpací práce levého srdce.

O vysokém krevním tlaku (hypertenzi) mluvíme tehdy, pokud hodnoty u dvou ze třech po sobě následujících měření přesahují 140/90 mmHg (torrů).

V souvislosti s měřením tlaku je vhodné vzpomenout na tzv. syndrom bílého pláště, tedy situace, kdy v ordinaci lékaře je opakovaně zjištěna hypertenze, avšak při měření doma přístroj ukazuje hodnoty mnohem nižší. Příznaky hypertenze jsou: bolesti hlavy, bušení srdce, krvácení z úst či nosu, neklid aj.

Často je příčina vysokého krevního tlaku neznámá (jedná se o tzv. primární či idiopatickou hypertenzi). Je-li hypertenze důsledkem jiné choroby, pak se jedná o hypertenzi sekundární. Z mnoha možných příčin lze uvést tyto příklady: ateroskleróza, onemocnění ledvin a hormonální poruchy (vysoké hladiny hormonu aldosteronu, nádor nadledvin – feochromocytom, Cushingova choroba, případně hyperfunkce štítné žlázy).

Při náhodném zjištění vysokého krevního tlaku navštívíme praktického lékaře.

Akutním stavem charakterizovaným výrazně zvýšeným krevním tlakem (asi nad 220/110 mmHg) je akutní hypertenzní krize, která svými doprovodnými příznaky může připomínat cévní mozkovou příhodu (bolesti hlavy, závrať, zvracení, ochrnutí části těla, poruchy řeči) nebo infarkt myokardu (bolesti na hrudi). Postiženého uložíme do sedu, chladíme hlavu a přivoláme záchrannou službu.

Diskuze o vysokém krevním tlaku

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Pozitivní antigen, jak teď postupovat? 24.6.22 18:57  sobesin 29
Rýma po COVIDU 24.6.22 09:03  Benda5 6
EUC PCR test - kde najdu výsledky? 7.6.22 18:54  PhereNicae 3
Záznam o PCR testu 1.6.22 06:45  adamcoka 19
Prodělaný covid a menstruace 22.5.22 17:30  TinaAn 20
Jsem pozitivní a máme se stěhovat 18.5.22 07:07  Anonymní 35

Napište prosím svoji zkušenost s: vysoký krevní tlak

Váš příspěvek
Lukasvrcha
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 22.12.20 15:14

Podle mě je velmi důležité časté měření tlaku a zapisování hodnot. Já jsem se začal s vysokým tlakem léčit asi před 2 roky. Musel jsem si třikrát denně měřit tlak, což bylo docela otravné a často jsem na to zapomínal. Proto jsem si loni pořídil chytré hodinky od značky smartomat. cz. Pořídil jsem si hodinky právě s funkcí měření krevního tlaku.

Lucie Berkovcová
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.9.18 22:06
Minerály na tlak nemají velký vliv

Dobrý den, pane Vladimíre - jsem studentka posledního ročníku lékařské fakulty Masarykovy univerzity v Brně. Lékaři neznají přesnou příčinu, to je pravda, ale léky, které předepisujeme, nemají většinou vedlejší účinky, jak je popisujete. Neexistuje studie, která by přímou souvislost prokázala a únava při léčbě tlaku se dává spíše do kombinace s tím, jak se krevní tlak v těle mění a časem opadne. Upřímně pochybuji, že pravá příčina vysokého tlaku je známá jen vám a široké lékařské obci ne, navíc lékaři nejsou zdaleka tak zkažení, jak si myslíte, aby vás donutili zbytečně nebo dokonce ze zištných důvodů brát trvale léky na tlak. Kalcifikace v cévách je nesmysl - ionty Ca2+ jsou v těle přirozeně, v cévách se vyskytují, stejně jako další ionty, svaly v cévách opravdu nejsou, ionty vápníku jsou přirozeně se vyskytující ve vodě… zkrátka u vás, co věta, to perla. Navíc bych chtěla opravdu vidět váš přístroj pro měření minerálů a vitamínů v těle. To se stanovuje v laboratoři a jsou na to vyvinuté metody, které nelze do malého přístroje zjednodušit. Osobně vás považuji z odborného hlediska za někoho, kdo se rozhodl přivydělat (což ostatně potvrzuje vaše nabídka). Pro vysoký tlak doporučuji pořídit si tlakoměr (viz například zde ), sledovaat ho, brát léky předepsané lékařem a léčbu s lékařem konzultovat. Vyvarovat se všech činností, které vám mohou vysoký tlak ještě zvýšit a hlídat se při všech náročnějších činnostech. Opatrnosti není nikdy dost. A snažte se nenaletět podobným vycyhtralcům.

Vladimír13
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 5.2.15 11:11

Vysoký tlak je vyléčitelný jen dodáním minerálů do výživy. Zdravím, jak jste sami zjistili při kontaktu s lékaři, oni skutečnou příčinu vysokého nebo kolísavého tlaku neznají, ale vesele předepisují léky, jako jsou beta-blokátory, které tlak sníží, ale mají nežádoucí vedlejší účinky vedoucí k poklesu energie a permanentní únavě. Navíc se tyto léky musí brát trvale a už se jich podle doktorů nikdy nezbavíte. Přitom skutečná příčina vysokého tlaku je známa. Je to nedostatek určitých minerálů v těle způsobující kalcifikace a to, že svaly v cévách mohou jít do křeče, což zvyšuje krevní tlak. Čili příčina je ve výživě a proto jen úpravou výživy se dá vysoký tlak trvale vyléčit. Tělo si samo neumí minerály vytvořit a v dnešních průmyslově zpracovaných potravinách se bohužel už téměř nevyskytují. Existuje přímá souvislost mezi nedostatkem minerálů v těle a konkrétními nemocemi. U vysokého nebo kolísavého tlaku je tato souvislost naprosto zřejmá. Používám přístroj, který změří, kolik pro zdraví důležitých minerálů i vitamínů v těle máte, kterých máte nedostatek, a poradím, jak si je doplnit. Kdo by měl zájem, může mne kontaktovat na čísle 608 155 338.

Karel juřík
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 14.6.12 18:09

Ahoj mám hypertenzi už od 15 let žiji s ní prakticky celý život beru 3 prášky denně je to finannčně hodně nakladné ale to jse ještě divím že jsem, ještě nedostal infarkt nebo mrtvičku po té co jsem prožil 4 děti sám celý život je vychovát no prostě tohle je na dlouhé povidaní, ahoj Karel.

Vložit nový komentář