Vysoký krevní tlak

Další názvy: hypertenze

Hodnoty krevního tlaku jsou závislé na mnoha veličinách, především na průsvitu a poddajnosti tepen, množství krve vypuzovaném do nich a na kvalitě čerpací práce levého srdce.

O vysokém krevním tlaku (hypertenzi) mluvíme tehdy, pokud hodnoty u dvou ze třech po sobě následujících měření přesahují 140/90 mmHg (torrů).

V souvislosti s měřením tlaku je vhodné vzpomenout na tzv. syndrom bílého pláště, tedy situace, kdy v ordinaci lékaře je opakovaně zjištěna hypertenze, avšak při měření doma přístroj ukazuje hodnoty mnohem nižší. Příznaky hypertenze jsou: bolesti hlavy, bušení srdce, krvácení z úst či nosu, neklid aj.

Často je příčina vysokého krevního tlaku neznámá (jedná se o tzv. primární či idiopatickou hypertenzi). Je-li hypertenze důsledkem jiné choroby, pak se jedná o hypertenzi sekundární. Z mnoha možných příčin lze uvést tyto příklady: ateroskleróza, onemocnění ledvin a hormonální poruchy (vysoké hladiny hormonu aldosteronu, nádor nadledvin – feochromocytom, Cushingova choroba, případně hyperfunkce štítné žlázy).

Při náhodném zjištění vysokého krevního tlaku navštívíme praktického lékaře.

Akutním stavem charakterizovaným výrazně zvýšeným krevním tlakem (asi nad 220/110 mmHg) je akutní hypertenzní krize, která svými doprovodnými příznaky může připomínat cévní mozkovou příhodu (bolesti hlavy, závrať, zvracení, ochrnutí části těla, poruchy řeči) nebo infarkt myokardu (bolesti na hrudi). Postiženého uložíme do sedu, chladíme hlavu a přivoláme záchrannou službu.

Diskuze o vysokém krevním tlaku


Reklama


Reklama

Napište prosím svoji zkušenost s: vysoký krevní tlak

 Váš příspěvek
 
Vladimír13 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 05.02.15 11:11

Vysoký tlak je vyléčitelný jen dodáním minerálů do výživy. Zdravím, jak jste sami zjistili při kontaktu s lékaři, oni skutečnou příčinu vysokého nebo kolísavého tlaku neznají, ale vesele předepisují léky, jako jsou beta-blokátory, které tlak sníží, ale mají nežádoucí vedlejší účinky vedoucí k poklesu energie a permanentní únavě. Navíc se tyto léky musí brát trvale a už se jich podle doktorů nikdy nezbavíte. Přitom skutečná příčina vysokého tlaku je známa. Je to nedostatek určitých minerálů v těle způsobující kalcifikace a to, že svaly v cévách mohou jít do křeče, což zvyšuje krevní tlak. Čili příčina je ve výživě a proto jen úpravou výživy se dá vysoký tlak trvale vyléčit. Tělo si samo neumí minerály vytvořit a v dnešních průmyslově zpracovaných potravinách se bohužel už téměř nevyskytují. Existuje přímá souvislost mezi nedostatkem minerálů v těle a konkrétními nemocemi. U vysokého nebo kolísavého tlaku je tato souvislost naprosto zřejmá. Používám přístroj, který změří, kolik pro zdraví důležitých minerálů i vitamínů v těle máte, kterých máte nedostatek, a poradím, jak si je doplnit. Kdo by měl zájem, může mne kontaktovat na čísle 608 155 338.

 
Karel juřík 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 14.06.12 18:09

Ahoj mám hypertenzi už od 15 let žiji s ní prakticky celý život beru 3 prášky denně je to finannčně hodně nakladné ale to jse ještě divím že jsem, ještě nedostal infarkt nebo mrtvičku po té co jsem prožil 4 děti sám celý život je vychovát no prostě tohle je na dlouhé povidaní, ahoj Karel.

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama


Reklama