Vysoký cholesterol

Další názvy: zvýšený cholesterol, hypercholesterolémie, zvýšení hladiny cholesterolu v krvi, vysoký LDL

Co je cholesterol

Cholesterol je tuková látka, která je součástí membrán všech živočišných buněk a je důležitá pro jejich správnou funkci.

Cholesterol přijímáme v potravě živočišného původu, ale naše játra jsou také schopna jej vyrábět z jiných živin. Z jater se cholesterol dostává do krevního oběhu, odkud jej mohou vychytávat buňky celého těla. Naopak nepotřebný cholesterol játra z krevního oběhu vychytávají a mění jej na žlučové kyseliny.

Cholesterol je sám o sobě v krvi nerozpustný a v cévách proto putuje uvnitř jakýchsi kuliček zformovaných z lipoproteinů (látky tukové a bílkovinné povahy). Podle typu obalu, ve kterém je cholesterol uložen v krvi, pak rozlišujeme HDL („hodný“) a LDL („zlý“) cholesterol.

HDL cholesterol je vychytáván játry a odstraňován z krevního oběhu, kdežto LDL cholesterol je vychytáván periferními tělními buňkami. Problém LDL cholesterolu je ten, že pokud je jeho koncentrace v krvi vysoká, může se podílet na procesu kornatění tepen (ateroskleróze). Ukládá se totiž do stěn tepen a poškozuje je.

Proto vysoká koncentrace LDL cholesterolu zvyšuje riziko vzniku kardiovaskulárních chorob, například infarktu, naopak vyšší koncentrace HDL cholesterolu toto riziko snižuje.

Zvýšená hladina cholesterolu v krvi sama o sobě nebolí a nemá ani jiné projevy, dlouhodobě ale poškozuje cévy a může vést k vážnému a nevratnému poškození srdce či jiných orgánů. Proto je stanovení cholesterolu součástí preventivní prohlídky u praktického lékaře a při jeho zvýšení Vám lékař doporučí nějaké opatření, jak cholesterol snížit a bude Vás dále sledovat.

Riziko postižení cév stoupá plynule s koncentrací cholesterolu v krvi, a tak je hranice mezi normální a zvýšenou hladinou cholesterolu stanovena uměle. Za normální se považuje koncentrace celkového cholesterolu v krvi asi do 5 mmol/l. Větší výpovědní hodnotu má ovšem stanovení zvlášť HDL a zvlášť LDL cholesterolu, jejich normální hodnoty jsou pro LDL 2,2 – 4,5, pro HDL 1,1 – 1,4 mmol/l u mužů a 1,3 - 1,6 mmol/l u žen.

Příčina a léčba vysokého cholesterolu

Zvýšená hodnota cholesterolu je způsobena špatným životním stylem a vrozenými faktory.

Pro úpravu cholesterolu na normální úroveň Vám lékař jistě doporučí dodržovat zdravý životní styl (dostatek pohybu, méně tučnou stravu a více zeleniny a ovoce apod.).

Pokud se tímto cholesterol neupraví či je jeho hodnota velmi vysoká, může vám lékař naordinovat léky snižující cholesterol.

Kdy začít brát léky ovšem nezáleží pouze na výši cholesterolu v krvi, ale také na přítomnosti jiných rizikových faktorů cévních onemocnění. To, co se snažíme léčit, totiž není zvýšený cholesterol, snažíme se zabránit vzniku kardiovaskulárního onemocnění a cholesterol je jen jedním z jeho rizikových faktorů.

Postup při zvýšeném cholesterolu musí tedy lékař zvážit vždy individuálně u každého pacienta.

Diskuze o zvýšeném cholesterolu

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Pozitivní antigen, jak teď postupovat? 24.6.22 18:57  sobesin 29
Rýma po COVIDU 24.6.22 09:03  Benda5 6
EUC PCR test - kde najdu výsledky? 7.6.22 18:54  PhereNicae 3
Záznam o PCR testu 1.6.22 06:45  adamcoka 19
Prodělaný covid a menstruace 22.5.22 17:30  TinaAn 20
Jsem pozitivní a máme se stěhovat 18.5.22 07:07  Anonymní 35

Napište prosím svoji zkušenost s: vysoký cholesterol

Váš příspěvek
martinova4
3 příspěvky 20.12.14 10:33
Cholesterol

Já jsem snížila cholesterol, když jsem se začala stravovat podle makrobiotické kuchařky, ale samozřejmě, že ne vše dodržuji. Nejvíce mi pomohlo, že jsem zařadila do jídelníčku více rýže celozrnné a zeleniny. Ovoce jím jen sezonní. Snížila jsem cholesterol z 7,8 na 5,4

peterja620
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.10.14 09:47

Vynikající prostředek na snížení cholesterolu špatného a zvýšení cholesterolu dobrého je OKomega3complete společně s Emulipsem forte. Doporučil jsem svým známým a jsou nadmíru spokojeni. v případě zájmu pište na mail peterjabb@email.cz Pár zkušeností :Cholesterol se snížil

Po měsíci užívání OK Omega-3 Complete se mi snížil cholesterol ze 7,4 na 4,7 mmol/l.

Jana B., Šumperk

Cholesterol mi klesol z hodnoty 6,2 na 5,1 mmol/l bez užívania liekov!

Množstvo zdravotných problémov ma prinútilo hľadať riešenie, lebo lekári boli bezmocný! Po začatí užívania produktov OKG Emulips Forte XXL, Emulips Slim Drink, Emulips Slim Capsules, OK Gama+ a Factor Base som po prvých dňoch pocítila výrazné zmeny: bolesti v bederných kĺboch sa výrazne zmiernili na minimum, pocítila som príliv novej energie, oveľa viac som sa mohla pohybovať, dvihlo sa mi sebavedomie, cítim sa opäť ako žena! Spozorovala som výrazný úbytok na objeme - až o 6 veľkostné čísla z č. 48 na č. 34, váha klesla o 8 kg, upravilo sa mi vyprázdňovanie, klesol mi cholesterol z hodnoty 6,2 mmol/l na 5,1 mmol/l bez užívania liekov! Ľahšie som prekonala trombózu povrchových žíl - po týždni prestali bolesti a pálenie (v minulosti nastalo zlepšenie po liekoch až po troch týždňoch), blednú mi fleky po bercových vredoch na predkolení, cítim sa stále lepšie! Naďalej užívam Emulips, OK Alfa+, OK Gama+, OK Beta+. Som vďačná spol. OKG za tieto úžasné produkty, ktoré mi stále pomáhajú!!!

Anna K., Košice

Pomohly nejen po infarktu…

Produkty OKG mi pomohly po infarktu, pomohly mi při plicní fibroze, na snížení cukru v krvi a na snížení tlaku. Mé ženě pomohly s cukrovkou a štítnou žlázou. A mojí tchyni pomohly „s návratem“ po dvou mozkových mrtvičkách a ochrnutí poloviny těla! Co víc si můžeme přát?!?

Tomáš B., Červený Kostelec

Cyril Pucholt
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 13.10.14 16:42
Co s tím?

Mám bohužel LDL 6,4 t. j.ten ZLÝ a mám předepsán lék Sortis 20mg. Jím zdravě, ovoce, zelenina, sportuji a co dál?

jitka jančíková
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.2.12 12:17
cholesterol

Vážení,
lékaři nám,kterí máme vysoký cholesterol,předepisují léky zvané statiny.Nikho u nich nezajímá,že nám tyto prostředky více škodí než léčí,že jde jen a jen o to,aby farmaceutické firmy stále vydělávaly více a více peněz.Tyto statiny poškozují játra,vyvolávají nádory a potom tyto firmy zase vydělávají na tom,že dodávají další léky na uvedené nemoci.A nes to nikoho nezajímá a všem se předepisují S t a t i n y.
Jaký názor máte vy,prosím??Nebo také se řadíte k těm,kteří s tímto souhlasí??Zajímá mne váš názor.A nejen mne,ale všechny,kteří vědí o tom,že jsem vám tento dotaz napsala. děkujeme za odpovědˇ. Jitak

Vložit nový komentář