Vyrážka

Další názvy: exantém, exanthema, ekzém

Vyrážce na kůži se odborně říká exantém nebo eflorescence (v doslovném překladu výkvětek), vyrážkám na sliznicích se říká enantém. Vyrážka může být po celém těle, nebo je lokalizována pouze do některých oblastí. Exantémem někdy lékaři nazývají pouze vyrážky na více místech na těle vzniklé náhle, nepočítají do něho tedy pupínky, které se vysejí např. pouze na hrudníku nebo lupénku, která je chronickým onemocněním.

Vyrážka může mít různý charakter od drobných červených skvrn nevystupujících nad povrch přes pupínky až po hrboly a puchýře. Tyto eflorescence mohou být hustě seskupeny do různého tvaru (lineárně, kruhové uspořádání, mapovité, hadovité apod.), nebo se na kůži vyskytují naprosto nepravidelně a jednotlivě. Později se z nich stávají buď šupinky, strupy, praskliny, oděrky, nebo vředy. Po zhojení vředů může na kůži zůstat jizva.

Některé vyrážky jsou tvořené pouze krvácením z drobných cév, které prosvítá pod kůží. Říká se jim petechie nebo purpura.

Postižení celého těla

Nebezpečné je celkové zarudnutí kůže těla (tzv. erytrodermie), ke kterému došlo rychlým rozšířením z jednoho zarudlého místa nebo splýváním více zarudlých míst. Jedná se o zánětlivý proces vyvolaný různými kožními infekcemi, ekzémem, lupenkou, alergickou nebo toxickou reakcí na léky apod. rozšířenými (a tedy zkomplikovanými) na celé tělo. Pacientovi hrozí ztráta iontové a proteinové rovnováhy a je proto nutné být pod dohledem v nemocnici.

Většina vyrážek je však pouze lokálního a méně závažného charakteru. Mohou být od sluníčka, poštípání hmyzem, roztoči a jinými parazity, po poranění např. holícím strojkem. Takové vyrážky brzy samy vymizí a není třeba je nijak ošetřovat. Pro zklidnění pokožky po opalování nebo popálení můžete použít např. mléko nebo sprej s panthenolem. Proti sviluškám (sametkám), které trápí především zahrádkáře, doporučujeme repelenty nebo tea tree oil i preventivně v místech, kde nejvíce přiléhá oblečení.

Řada vyrážek může být infekčního původu (bývá většinou horečka), zvláště u dětí se doposud setkáváme s planými neštovicemi, proti dalším exantémovým nemocem jsou totiž děti již od raného věku očkovány, a tak zarděnky nebo spalničky patří téměř do minulosti. Při oslabení imunitního systému nelze však ani tyto nemoci zcela vyloučit. Tyto nemoci ohrožují člověka hlavně svými komplikacemi (zápal plic, zánět mozkových blan apod.). Pravé neštovice dostat určitě nemůžeme, tato zákeřná choroba byla ze světa díky očkování vymýcena.

Plané neštovice

Plané neštovice se vyznačují vyrážkou ve formě pupínkůpuchýřků, které se vysévají postupně v několika vlnách, proto na celém těle (vyjma dlaní a plosek nohou) můžeme spatřit různá stádia eflorescencí, že to připomíná obraz hvězdného nebe. Puchýřky (vezikuly) obsahují čirou tekutinu, takže vypadají jako kapky rosy. Oproti jiným exantémovým onemocněním se nacházejí dokonce i ve vlasech. Čím dříve neštovice u dětí proběhnou, tím lépe, protože mají lehčí průběh. Nejde o vážné onemocnění, ale u lidí se slabší imunitou mohou být komplikovanější, proto se tyto děti proti nim také očkují. Očkovací látka existuje, ale je vyhrazena pacientům s vrozenými poruchami imunity a dětem s onkologickým onemocněním. U jinak zdravého dítěte je totiž lepší neštovice prodělat a posílit tím všestranně svou imunitu. Inkubační doba, která také napomáhá k rozpoznání neštovic, je 10-23 dní. Při rozškrábání pupínku se do něj může dostat sekundární infekce (stafylokokové nebo streptokokové impetigo).

Pásový opar

Záleží i na lokalizaci, kde se vyrážka objeví. Například u pásového oparu (herpes zoster) se vyrážka objevuje pouze na trupu, nejčastěji na hrudníku, může se však ojediněle vyskytnout i v úrovni beder nebo šíje. Mezi žebry tvoří téměř souvislý pás nakupení puchýřků charakteristicky jen na jedné straně těla. Pásový opar je nepříjemný pro svou bolestivost.

Svrab

Svrab (onemocnění lidí s nižším hygienickým standardem) se lokalizuje typicky v místech s nejjemnější pokožkou (mezi prsty rukou, v podpaždí a na genitáliích). V místech, kde se kůže zapařuje (v podpaždí, tříslech, mezi prsty, pod prsy a převislým břichem u otylých, na genitáliích, hýždích apod.) vznikají s oblibou kvasinková a houbová onemocnění.

Další onemocnění s vyrážkami

Dalších kožních nemocí je spousta – např. psoriáza (lupenka), ichtyóza (porucha keratinizace pokožky), lišej (lichen planus), různé dermatitidy (např. seboroická dermatitida), purpury, sklerodermie, pemphigoid, pemphigus (výrazné puchýře), kopřivka (nejčastěji je projevem alergie např. na léky) a ekzémy alergické (atopické), mikrobiální a kontaktní alergie (na kovy, chemické látky apod.). V podstatě všechny kožní nemoci se projevují určitou vyrážkou a to nemluvě o onemocněních jiných orgánů, které se třeba také mohou projevit vyrážkou (nádory, systémový lupus erytematodes, karcinoidový syndrom atd.).

Plno léků, zvláště pak antibiotik způsobuje alergickou reakci ve formě vyrážky.

Léčba

Každá nemoc se léčí svým určitým způsobem. Zevšeobecnit lze snad jen to, že nejprve se volí jiná léčba než léčba kortikoidy, která je vyhrazená až pro případy, kdy nic jiného nezabírá. Na zánětlivé vyrážky jsou vhodné studené obklady. Teplé vysýchavé obklady působí překrvení kůže, tlumí svědění a zmenšují mokvání. Rozlišovat musíme i jednotlivé lékové formy – masti, krémy, pudry, roztoky, emulze apod. Na každou nemoc se hodí něco jiného, poraďte se proto raději se svým praktickým nebo kožním lékařem. Pokud máte podezřele mokvající vyrážku, s návštěvou lékaře neváhejte!

Častým problémem u kožních vyrážek je svědění, které lze zmírnit např. fenistilem nebo antihistaminiky.

Diskuse

Nemizící vyrážka
Svědivá krupičková vyrážka
Vyrážka ze sluníčka
Antibiotika a vyrážka

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Jsem pozitivní a máme se stěhovat včera v 07:07  Anonymní 35
Úzkost a deprese po Covidu 17.5.22 07:31  wiwiOL 31
Vypadávání vlasů po covidu 13.5.22 18:03  aiwwa 21
Zkušenosti s Covid testem 3.5.22 07:40  Uslava 6
Očkování covid 2 dávky 1.5.22 18:36  ugluk 24
Záchvaty po covidu 27.4.22 14:45  Aletta80 3

Napište prosím svoji zkušenost s: vyrážka

Váš příspěvek
among1
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 6.5.22 10:22

You've made so many great points here that I've read your post a few times. Much of your point of view is in line with mine.
poppy playtime

Virgil19
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 1.5.22 23:39

Je to velmi dobrý článek, je těžké najít takové články. Mám kožní vyrážku, doktor říkal, že to byl ekzém. V počáteční fázi a někdy je spousta svědění. basketball stars slope

Tracy80
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 1.5.22 14:22
Můj syn má také kožní vyrážky

Můj syn má také kožní vyrážky. Současně dochází ke svědění. Někdy jí zčervená kůže, Myslím, že je na něco alergická. basket random

Dagmar Kravcova
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 22.2.22 11:54
Červené svědí i fleky

Mám převislé břicho a větší prsa, kde se mi tvoří červené větší fleky, které svědí. Prosím, poraďte, co na to.

Pepinka123
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 14.12.18 21:01
Neco obdobneho

Ahoj, nevim, jestli se k tobe tato zprava dostane. Mam neco obdobneho. Zdnes jsem mˇbylanunlekare a dostala jsem rovnez fromilid atb. Chci se zeptat, protoze prispevek je dost stary, co to bylo a jak se to vylecilo. Diky moc

Ružena Veselá
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 1.3.17 21:23
Nesvědící orámované fleky

Dobrý den, prosím poraďte. Asi půl roku co se mi udělaly orámované fleky, nesvědí nebolí. Mám je na nohách a už i na předlokti. děkuji Veselá R.

Ružena Veselá
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 1.3.17 21:06
Nesvědící vyrážka

Dobrý den, asi půl roku se mi vyskytují na nohou, teď i na předlokti fleky orámovaní povystouplé. Nevím si rady a už jsem zoufalá. Prosím o radu. Děkuji Veselá

Ružena Veselá
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 1.3.17 21:05
Nesvědící vyrážka

Dobrý den, asi půl roku se mi vyskytují na nohou, teď i na předlokti fleky orámovaní povystouplé. Nevím si rady a už jsem zoufalá. Prosím o radu. Děkuji Veselá

Ružena Veselá
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 1.3.17 21:04
Nesvědící vyrážka

Dobrý den, asi půl roku se mi vyskytují na nohou, teď i na předlokti fleky orámovaní povystouplé. Nevím si rady a už jsem zoufalá. Prosím o radu. Děkuji Veselá

bacilik001
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.3.16 13:11
Vyrážka na ľavej ruke a chrbte

Čítam tu všetky články o rôznych chorobách kože, ale ani jeden jediný nie je prejavom môjho problému. Asi 3 týždne sa mi objavil zhluk vyrážok asi 5 cm v priemere na ľavom prsníku, ktorý sa po troch dňoch rozšíril na ľavú ruku kde sa objavilo niekoľko menších zhlukou červených pupencov, ktoré sa tiež objavili v podpazuší a na ľavej strane chrbta. Rozdiel je že prvá vyrážka vôbec nebolela,nesvrbela.Za to po troch dňoch všetky začali pôsobiť tak, ako by som bol na ohni a táto bolesť prichádzala v návaloch. Nemal som doma po ruke nič tak som začal dávať na ranky detský púder „aviril“ tak som sa liečil po dnes. Vyrážky podstatne ustúpili a mám ich len zopár, ktoré začínajú schnúť aj pálivá bolesť je pomerne znesiteľná. Problém však je, že mám zdurené lymfatické uzliny pod ľavou rukou teda pod pazuchou. K lekárovi nemôžem, lebo nemám zdravotný preukaz tak žiadam o radu čo to vlastne bolo. Mám podozrenie, že to bola reakcia na lieky, ktoré som užíval a to Detralex, Arthrotec, a nejaké analgetikum, ktoré nebolo na bázy paracentamolu…Za každú odpoveď budem povďačný. Opakujem vyrážky ma nikdy nesvbeli, ale pálili ako oheň!!! Ďakujem!

Nitram.D333
1 příspěvek 16.11.15 21:44
Vyrážka na nohou, rukou, obličeji a na hlavě

Dobrý den,
Mám na vás dotaz: Zhruba před měsícem jsem prodělal mírnou angínu bez teplot, kterou jsem zaléčil třídenními antibiotiky (azitromicin). Měl jsem velmi zvětšené uzliny na krku, nemohl jsem otočit hlavou na jednu stranu kvůli bolestem. Po dobrání antibiotik angína zjevně odezněla. V tento čtvrtek 12.11.2015 se bolesti v krku začaly objevovat znovu. Přidaly se pocity teploty. Zamířil jsem na pohotovost, kde mi řekly, že mám zvětšené mandle a prosáklé hrdlo hleny. Teplota nebyla naměřena žádná. Dostal jsem antibiotika Xorimax 500 mg. Hned doma se dostavila šílená zimnice a zjevně vysoká horečka (můj nedostatek- teploměr zrovna aktuálně doma nemám), která trvala celý pátek, v sobotu ráno odezněla. Na hlavě se mi ale objevila vyrážka v podobě stroupků. Vyrážka se mi v podobě malých červených puchýřků objevila i na nohou a to na prstech u nehtových valů, v meziprstí, na ploskách chodidel. Následně na rukou (v meziprstí, na prstech, na dlaních, na předloktích), následně na obličeji (na nose a na čele). Vyrážka je velmi svědivá až bolestivá.
Zamířil jsem opět na pohotovost, kde se domnívaly, že by to mohla být mononukleóza, nebo reagce na antibiotika. Dostal jsem antibiotika ospen. Dnes 16.11 jsem si zašel k obvodní lékařce, která nevyloučila ani mononukleózu, ani alergickou reagci a nasadila mi nová antibiotika Fromilid. Vyrážka pomalu začíná mizet, nahmatal jsem si však jednu malinkou bouličku před levým uchem a jednu za pravým uchem. Mohl bych se z vaší zkušenosti zeptat, co si o tom myslíte? Bojím se mononukleózy, bohužel studuji a jsem dost vytížen a zrovna by se mi nehodilo moc meškat.
Děkuji moc za vaši odpověď.
S pozdravem,
Martin.

petra sebkova
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 3.11.15 21:53
vyrazka

Uz delsi dobu me trapi vyrazka na tele jsou to takove pupinky vyskousela jsem vsechno mozne masti kremy atd. vubec nic nepomaha. a jsem z toho uz nestastna protoze v noci nemuzu spat strasne to svedi.

hana17
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 13.7.15 08:43
zkušenosti s vyrážkou

S manželem (já 55, on 59 let), se celé roky nazpět snažíme o vyrovnanou stravu (občas i hřešíme), pohyb a optimismus. K lékaři chodíme jen na občasné preventivní prohlídky, protože naše organismy jsou vcelku odolné a nestává se, že bychom trpěli nemocemi. Nebereme žádné léky. Nicméně v lednu 2015 se u manžela objevila vyrážka, která začala nejprve celkem nevinným „kolečkem“ nad bradavkou a během 14 dnů se rozšířila v podobě drobných skvrnek na obě ruce, hruď, třísla, podpaží… Vyrážka velice svědila. Vylučovací metodou, s pomocí internetu jsem dospěla k tomu, že by se mohlo jednat o přemnožení kvasinek (plíseň). Nezabíralo vůbec nic, žádná mastička (ani Canesten), nic. Po třech měsících marného boje jsem jej v zoufalství chtěla objednat ke kožnímu lékaři. Když mi ale bylo řečeno, že přijde na řadu za 2 měsíce, tak jsem se ještě urputněji pustila do hledání nějakého „receptu“. První maličký úspěch se dostavil poté, co se začal natírat zinkovou mastí a brát Biopron 9. Vyrážka přestávala svědit a nešířila se dál, ale mizet moc nechtěla. Zkusili jsme přidat hřebíček (manžel nadrtil hřebíček a naplnil jím prázdné ampule zakoupené v lékárně). Opět částečný úspěch - vyrážka nesvědila, ale jinak nic moc. Celou dobu jsem byla vedle něj, dotýkala se ho, ale mně se to vyhýbalo. Až jsem jednou omylem použila jeho osušku… Vyrážka se na mě rozšířila rychlostí blesku. Během pár dnů jsem ji měla téměř všude. A to svědění!!! Nevím proč jsem v té době myslela na ořech. Vzpomněla jsem si, že ořechové listy se na podzim nemají dávat na kompost, ale neřešila jsem proč. Když už jsem byla celá rozdrápaná, napadlo mě (naštěstí) o tom ořešáku něco zjistit. A našla jsem informace, které mě opravdu potěšily (lze najít na internetu). Ihned jsem si natrhala pár listů z ořešáku, k tomu pár těch „holínek“ (zelených plodů), začala každé ráno vařit čaj a večer jsem si ten odvar natřela na tělo. Kromě toho, že jsem po natření cítila doslova bodání malých jehliček v místech výskytu vyrážky, tak se první dva dny nedělo nic moc. Pak to ale šlo docela rychle. Vyrážka se začala „stahovat“ (už nebyly cítit na kůži drobné hrbolky), měnila barvu z červené na tmavší hnědou a úplně přestala svědit. Povzbuzeni úspěchem jsme začali pít čaj z ořechu každý den, když to bylo možné tak ráno i večer a k tomu jsme brali 1× denně hřebíček. Cca za 3 týdny jsem díky tomu všemu já už téměř „čistá“ a manžel má už jen pár drobných teček po rukou, které se ztrácejí. S přestávkami pokračujeme v pití čaje, nasušila jsem si slušnou zásobu. :) Rozepisuji se tady proto, že to najdou další, kteří hledají pomoc, jako jsem ji hledala já. Jen s tím ořešákem pozor na začátky. Zpočátku jsem si připadala, jako by mě přepadla nějaká nemoc - malátnost, trošku nevolnost a náznaky zimnice. A ten Biopron 9 (nebo něco podobného) je určitě dobré brát k vyrovnání střevního prostředí. Ořech a hřebíček to bere šmahem všechno. Jo a už tuším, že ořechové listy se na kompost nemůžou dávat právě proto, že mají vlastnost hubit bakterie. A bez bakterií by žádný kompost nebyl kompostem. :) :)

Kytka85
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 27.2.15 01:19
poradite?

Pritel ma nad kotnikem cervene flicky a velke strupy, ale nesvedi ho to. Z ceho by to mohlo byt? K lekari jit nechce. Alergii na nic nema. A ze stari to asi nebude.Je mu 30 nebo nemuze to byt nadvahou?

misa cerv
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 8.9.14 20:27
alergická vyrazka

Malá se mi takhle osypala, vypadá to jako popálení od kopřiv a pak se ji to rozlije do map, za chvíli zmizí a zas de to objevi, doktorka říká, že je to alergická reakce…včera nic a dnes de ji yo objevilo u nosanků a přes tvář

Eman4630
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 7.6.14 23:56

Vse zaclo jedinou cervenou a predevsim svedivou vyrazkou na prave strane obliceje. Postupem casu se situace zhorsila natolik, ze jsem musela navstivit odborneho lekare. Pres tri mesice jsem byla na antibiotikach, ktere vubec nepomohly (lecena na rosarea) pote mi byla dana kortokoidni mast, ktera take zadne zazraky neudelala. Vyrazka je zarudla, hlavne svediva, ve tvaru prstenu a vystoupla na prave strane lice. Vedle ni je dalsi postizene misto, posete tvrdyma pupinkama, ktere take dosti svedi. Byla jsem nakonec doporucena k dermatolozce. Stale cekam, cekaci doba v UK je pomerne dlouha. Pro me 3 mesice. Celkove timto trpim cca 2 roky a stav se jen zhorsuje. Ma psychika take. Nedavno jsem byla diagnostikovana se zanetem ocnijo nervu a preposlana k neurologovi. Byly udelane krevni testy, CRP a take na Lupus, ale vse prislo negativni. Nedavno jsem zacala brat pivovarske kvasnice, ktere me na 90% vyrazek zbavily, ale opet se vratily po necelych trech tydnech. Nemate prosim nekdo podobne zkusenosti nebo radu? Mnohokrat dekuji.

bozena balikova
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 27.1.14 07:54
vyrazka po ranu na leve noze

Hezky den, prosim mam dotaz-nevim jestli to souvisi s tim co se me stalo,,posldni dva dny, tri jsem jedla casto rybycky v nalevu-kysele, s zelim, denne jsem snedla as 20dkg najednou ime bolel zaludek,,ale ted ne nad levou nohou nad kotnikem po ranu svediva vyrazka,,dekuji za odpoved-prestala jsem jist uz rybicky-nedelaly me dobre i na zaludek,,balikova :mavam: :mavam: :kytka:

terinaferina
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 29.7.12 14:26
vyrážka nad kotníky

Mám totéž, co vnuci, co by to mohlo být? jsem také alergická na jarní a letní pyl, možná to s tím souvisí

vnuci
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.6.12 16:57
vyrážka nad kotníky

Mám červené mapy na nohou od kotníku do půli lýtek. Tato vyrážka se mi projevuje nepravidelně a většinou jaro léto. Nesvědí ani nepálí ale škaredě to vypadá.

Vložit nový komentář