Výpadek zorného pole

Další názvy: skotom

Výpadek zorného pole může mít příčinu v onemocnění oka, očního nervu či cév, které oko vyživují.

Při zánětu očního nervu je ztráta vidění postupná během hodin až dnů a bývá předcházena tupou bolestí za okem.

Může jít o první příznak roztroušené sklerózy.

Postupná ztráta periferního vidění je typická pro útlak nervu adenomem (nezhoubným nádorem) podvěsku mozkového.

Při uzávěru tepny vyživující sítnici je ztráta zraku náhlá a je třeba ji co nejrychleji začít léčit, aby se funkce sítnice mohla obnovit. Problém v cévním řečišti může také způsobit onemocnění zvané amaurosis fugax, což je choroba projevující se přechodnou ztrátou zraku na několik vteřin až minut, a je to varovný příznak nedostatečnosti místního krevního oběhu.

Odchlípení sítnice je naproti tomu vnímáno spíše jako šedá clona v zorném poli.

Při poruchách vidění je třeba co nejrychleji navštívit očního lékaře či neurologa, zejména poruchy krevního zásobení musí být co nejrychleji léčeny, aby nedošlo ke ztrátě zraku.

Diskuse

Přestala jsem vidět na část oka

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Prodělaný covid a menstruace 22.5.22 17:30  TinaAn 20
Jsem pozitivní a máme se stěhovat 18.5.22 07:07  Anonymní 35
Úzkost a deprese po Covidu 17.5.22 07:31  wiwiOL 31
Vypadávání vlasů po covidu 13.5.22 18:03  aiwwa 21
Zkušenosti s Covid testem 3.5.22 07:40  Uslava 6
Očkování covid 2 dávky 1.5.22 18:36  ugluk 24

Napište prosím svoji zkušenost s: výpadek zorného pole

Váš příspěvek
Očné pozadie
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 22.7.15 14:47
Očné pozadie problémy

Ja mam problem s ocnym pozadim. Na oboch ociach mam viacero skotomov vratane centralnych. Okrem toho su tam rozne kriziky a ciiarky. Ide o to ze mozok na to nejako reaguje. Zda sa mito tak akokeby sa snazil striafat tie centralne skotomy do krizika v strede a nejako to spajat, co sa neda. Vyvolava to velmi kruzive a trhave, zavrative bolestive pohiby s hlavou. Boli s toho hlava, krk aj oci, zhorsuje to zrak. Nemozem sa na nic sustedit, neda sa s tym nic robit.Ocny lekar mi povedal ze je to neurologicky problem.
Zijem s tym od detstva, vzdy mi to robilo problemy pri pohybe som vzdy motoricky spomaleny, hlavu mam tiez s toho vykrutenu na bok, pretoze tomu musim nejako prisposobovat cele telo.
Vekom sa to zhorsuje, je mi uz s toho dost zle, nemozem poriadne nic robit ani spat.
Ma niekto podobny problem? Da sa s tym vobec nieco robit, nejak odnaucit mozok aby nepracoval s ocnym pozadim?
Napr. mohly by pomoct elekrosoky, ak to je tak uz od detstva? Ja mam problem s ocnym pozadim. Na oboch ociach mam viacero skotomov vratane centralnych. Okrem toho su tam rozne kriziky a ciiarky. Ide o to ze mozok na to nejako reaguje. Zda sa mito tak akokeby sa snazil striafat tie centralne skotomy do krizika v strede a nejako to spajat, co sa neda. Vyvolava to velmi kruzive a trhave, zavrative bolestive pohiby s hlavou. Boli s toho hlava, krk aj oci, zhorsuje to zrak. Nemozem sa na nic sustedit, neda sa s tym nic robit.Ocny lekar mi povedal ze je to neurologicky problem.
Zijem s tym od detstva, vzdy mi to robilo problemy pri pohybe som vzdy motoricky spomaleny, hlavu mam tiez s toho vykrutenu na bok, pretoze tomu musim nejako prisposobovat cele telo.
Vekom sa to zhorsuje, je mi uz s toho dost zle, nemozem poriadne nic robit ani spat.
Ma niekto podobny problem? Da sa s tym vobec nieco robit, nejak odnaucit mozok aby nepracoval s ocnym pozadim?
Napr. mohli by pomoct elekrosoky, ak to je tak uz od detstva?

Katarína Weissová
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.2.12 15:17
výpadok videnia

Dobrý deň, mám problém s videním. Začalo sa to tak, že z boku sa mi začalo všetko rozmaznavať, ako kedy som videla obrazy vo vode, chvíľková strata zraku, iskrenie v očiach /neviem to správne popísať/, mala som obrovský strach čo sa deje. Opakuje sa mi to stále. Niekedy 2 krát za deň, niekedy 1 krát za týždeň. Bola som na CT mozgu aj na očnom vyšetrení. Všetky vyšetrenia sú v poriadku. Bola som operovaná na chrbticu pred 2,5 rokom. Lekár mi povedal, že to môže byť migrena alebo od chrbtice.

Vložit nový komentář