Vřed

Další názvy: ulcus, ulkus

Co to znamená?


Vřed je otevřená ránakůže,sliz­niceneborohov­ky oka, která bývá nejčastěji způsobena prvotním zraněním dané oblasti. Samotné zranění samozřejmě nestačí k tomu, aby se hned vytvořil vřed. Ten se vytváří až ve chvílích, je-li nějakým jiným pochodem narušeno přirozené hojení rány. Mezi takové pochody patří výrazněsnížená imunita(z jaké­hokoliv důvodu),diabetes mellitus(cukrov­ka),přidružená infekce, nejčastějibak­teriální, která na ránu nasedla nebo cévní nedostatečnost – typicky křečové žíly (varixy). Lokalit vzniku je několik – na kůži nejčastěji vzniká bércový vřed, který je ve spojení právě s posledně jmenovanými křečovými žilami. Vzniká nejčastěji po několika letech, co nemocný má křečové žíly a jeho podkladem může být i drobné zranění kůže.

Cévní zásobení ve zraněné oblasti není natolik kvalitní, aby podpořilo hojení, rána se nehojí, není výjimkou, že se zvětšuje, mokvá.

Další variantou, kde vznikají vředy, jezažívací trakt– v žaludku a v duodenu (dvanáctníku). V žaludku je výskyt vředu spojen s infekcí bakteriíHelli­cobacter pylori, se zvýšeným množstvímkyseliny chlorovodíkové, proti níž už nestačí přirozená obrana, která ve zdravém žaludku funguje. Na zvýšení jejího množství má též vliv stres nebo nadměrné užívání léků proti bolesti (a tento účinek ještě zesiluje podání alkoholu!). Stejným mechanismem vzniká vřed i ve dvanáctníku.

Vředna rohovce okavznikne následkem dlouhodobéhodráž­dění rohovky– po jejím poranění nebo pokud jsou delší dobu přítomny stehy po oční operaci a jejich volné konce rohovku neustále dráždí.

Co s tím dělat?


Bércový vředje vidět a jeho přítomnost není nic příjemného, takže takto nemocní lidé vyhledají lékaře relativně včas. Léčba je v dnešní době už pokročilá, používají se různé koloidní preparáty, které podporují proces hojení kůže. Je to ale běh na dlouhou trať, který vyžaduje spolupráci nemocného s lékařem (dermatologem nebo všeobecným lékařem).

Vřed v zažívacím ústrojíse projevuje bolestmi a břicha nebo nechutenstvím. Při sebemenším podezření je nezbytně nutné vyhledat lékaře, který zjistí, zda se jedná skutečně o vřed a co je jeho příčinou a podle toho zvolí léčbu.

Ve zkratce na závěr


Přítomnost vředu dává najevo, že je přirozený obranný mechanismus organismu narušen. Pokud už vám byl vřed diagnostikován, věnujte větší pozornost svému životnímu stylu, aby se imunita a obranná schopnost organismu vrátila pokud možno co nejblíže normálu.

Diskuse

Bércový vřed
Vřed na prsu
Vřed na děložním čípku
Vřed na zadku
Žaludeční vředy
Vřed ve střevě a porod


Reklama


Reklama

Napište prosím svoji zkušenost s: vřed

 Váš příspěvek
 
pawel90  27.06.13 16:34

Ahoj, zrovna minuli den mi rude zcervenalo oko, citil jsem vnem bolest, slzelo me a palilo, jelikoz nosim kontaktni cocky, hned druhy den jsem sel k lekari.
Nasli mi na oku vridek, dostal jsem antibiotika v podobe kapek za par desitek korun a zacal oko lecit.
Nepodcenujte priznaky a bezte kdykoli s podobnym pripadem k lekari, zdravi mame jen jedno a nestoji za to nicit si ho.
S pozdravem Pavel.

Vložit nový komentář

Reklama

 

Nemoci s tímto příznakem:


Reklama


Reklama