Voda v břiše

Další názvy: ascites

Voda v břiše, tedy lokalizovaná volně v dutině břišní mimo trávicí soustavu se označuje jako ascites.

Dutina břišní je schopna pojmout v pokročilých stádiích níže uvedených onemocnění obrovské množství tekutiny. Dostupné zdroje uvádějí ojedinělé případy, kdy byl zjištěn objem přesahující 40 litrů.

Znakem přítomnosti vody v břiše je vyklenutí břicha sledující zemskou přitažlivost, vleže na zádech je břišní krajina roztažena do stran, vstoje je nápadný naplněný podbřišek. S přibývající tekutinou se pupeční jizva vyhlazuje, mohou vznikat pajizévky neboli strie. Je-li příčinou vzniku ascitu choroba jater, pak je později na břiše velmi nápadný podkožní žilní systém. Vzniku ascitu budou zcela jistě předcházet i jiné příznaky, pro které nemocný vyhledá ošetřujícího lékaře.

Příčinou přítomnosti vody v břiše je nerovnováha fyzikálních sil v cévách břišních orgánů, přičemž zde převažují síly umožňující filtraci vody z krve do dutiny břišní. To nastává především v případě portální hypertenze, která se objevuje u cirhózy jater, nebo v důsledku pokročilého městnání v žilním systému z důvodu nedostatečné čerpací schopnosti srdce. Méně obvyklou příčinou vzniku ascitu je tuberkulóza nebo nádory lokalizované na výstelce břišní stěny.

Celý organismus na přítomnost vody v břiše reaguje vyplavením hormonů, které v těle zadržují vodu a sodné ionty, což dohromady vytváří bludný kruh, kvůli němuž se objem břišní tekutiny neustále zvětšuje. To je zároveň důvodem, proč není možné vodu z břicha jednoduše vypustit. Při podezření na přítomnost vody v břiše se obrátíme na lékaře, který je obeznámen s naším základním onemocněním.

Diskuse


Po punkci voda v břiše
Abdominoplastika - voda v břiše
Po transferu voda v břiše
Tekutina v břiše
Ascites v douglasovém prostoru
Ascites u miminka

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Prodělaný covid a menstruace 22.5.22 17:30  TinaAn 20
Jsem pozitivní a máme se stěhovat 18.5.22 07:07  Anonymní 35
Úzkost a deprese po Covidu 17.5.22 07:31  wiwiOL 31
Vypadávání vlasů po covidu 13.5.22 18:03  aiwwa 21
Zkušenosti s Covid testem 3.5.22 07:40  Uslava 6
Očkování covid 2 dávky 1.5.22 18:36  ugluk 24

Napište prosím svoji zkušenost s: voda v břiše

Váš příspěvek
HOUBA-H4
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.6.13 08:34
CIRHOZA-ascitus

Dobrý den.
Má prosím někdo nějakou kladnou zkušenost či radu jak zmenšit při jaterní cirhoze objem tekutiny v břiše? Např. nějaký vyzkoušený či osvědčený přírodní recept nebo nějaký přírodní recept na odvodnění??Je to zřejmě určitě závislé na funci jater-to množství tekutiny, ale možná se to někomu povedlo nějak tzv. obejít a docílit úbytek množství vody v břiše. Za kažkou radu budeme moc vděčni.
Děkuji. Kopačka Roman kopa. rom@seznam.cz

jitula33
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 27.2.13 20:00
voda v dutině břišní

Dobrý den, mám obrovskou prosbu. mám syna už dva dny ve fakultní nemocnici v Olomouci na dětském oddělení. na chirurgii mi bylo řečeno, že má vodu v břišní dutině. na dětském oddělení mi řekla lékařka, že to nic neznamená, že má jen virózu, potřebovala bych prosím neutrální názor na to jak by se mělo pracovat dál. malý má 11let. nikdy nebyl nijak nemocný. zvracel asi dvakrát, a měl teploty skoro 40. a bolí ho na pravé straně- slepé střevo. na chirurgii si mysleli, že by to mohl být „slepák“ na dětské klinice zas že něco jiného. jsem z toho celá zmatená. mohl by jste mi prosím nějak vysvětlit co to vše může být?? děkuji moc za Vaši odpověď, jsem už celkem zoufalá z takového přístupu sester i lékařů na dětském oddělení. jitka p.

ludmila1955
2 příspěvky 6.5.12 00:05
voda v břiše

babička na tuto nemoc zemřela,jezdila na odvodnění ale nakonec tomu podlehla,také mám tvrdé břicho ale doktor řekl že to je vpořádku dá se to nějak preventivně vyšetřit?cítím se stále nafouklá ale je fakt že mám nadváhu,je to prosím dědičný?děkuji

Vložit nový komentář
 

Nemoci s tímto příznakem: