Úzkost

Další názvy: anxieta

Úzkost je nepříjemnou emocí, kterou každý z nás již někdy zažil. Často je doprovázena některými příznaky jako je pocení (i studený pot), zvýšený tlukot srdce nebo zrychlené dýchánípocit dušnosti, které mohou při delším trvání vést k únavě až vyčerpání.

Úzkost bývá často pociťována jako svíravá bolest na hrudi.

Krátkodobá úzkost má v některých situacích svůj ochranný význam, kdy upozorňuje organismus na nějaké nebezpečí a je tedy „normální“. Úzkost, která nás provází každý den, už se stává nemocí, se kterou je třeba bojovat. Nejlepší by pochopitelně bylo odstranit příčinu úzkosti. Pokud to není možné, nebo ani nevíte, z čeho úzkosti pramení, navštivte lékaře (obvodního lékaře nebo psychiatra) nebo psychologa, aby vám s vaším trápením pomohli. K odstranění pocitu úzkosti se podávají tzv. anxiolytika (benzodiazepiny – alprazolam, lorazepam, bromazepam – např. Lexaurin) a na spánek hypnotika (zolpidem – Stilnox, Hypnogen), ale obojí se smí užívat jen omezenou dobu, aby se člověk nestal na lécích závislý. Pokud je součástí úzkosti i deprese, lékař vám předepíše i antidepresiva (sertalin, citalopram, …), která je naopak vhodné užívat dlouhodobě. Někdy se člověk s tendencí k úzkostem už narodí a úzkost se stává jeho povahovým rysem.

Existují i specifické úzkostné poruchy – agorafobie (strach z otevřeného prostoru), sociální fobie (strach z kontaktu s jinými lidmi), arachnofobie (strach z pavouků), fobie z jiných zvířat (psi, myši, hadi, …), situační fobie (strach z výšky, blesků, letadla, …), fobie z poranění (injekce, krev, …), panická porucha (záchvatovitá úzkost, která není vázána na určitý podnět nebo situaci), generalizovaná úzkostná porucha a další.

Fobie se s úspěchem léčí různými psychoterapeutickými metodami.

Diskuse

Deprese, úzkost, antidepresiva
Úzkost a panika po porodu
Separační úzkost
Náhlá úzkost
Vracející se úzkost a deprese
Úzkost a její léčení
Homeopatie na úzkost a deprese

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Prodělaný covid a menstruace 22.5.22 17:30  TinaAn 20
Jsem pozitivní a máme se stěhovat 18.5.22 07:07  Anonymní 35
Úzkost a deprese po Covidu 17.5.22 07:31  wiwiOL 31
Vypadávání vlasů po covidu 13.5.22 18:03  aiwwa 21
Zkušenosti s Covid testem 3.5.22 07:40  Uslava 6
Očkování covid 2 dávky 1.5.22 18:36  ugluk 24

Napište prosím svoji zkušenost s: úzkost

Váš příspěvek
HofmanJiří
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 5.3.16 18:31
úzkostná panická porucha

Mám velmi nepříjemnou úzkost nyní mám pocit že jsem nějaký zvrklý a nemohu se příjemně roztáhnout a uvolnit je to velmi nepříjemné, tiky v očích, tiky na těle, pocit že zemřu nebo se zblázním i když rozum funguje normálně, nevím co to se mnou je

zuzana1127
1 příspěvek 27.8.13 16:41

Ja som sa toho zbavila homeopatickým liekom Sedatif, nie je návykový ani chemický, a po chvílke uvolní napatie v tele. Skuste a uvidíte, bude to lepšie a k tomu aj vitamíny B, a horčík. Ja som s tým tiež bojovala zopár rokov. Skuste a uvidíte. Ozaj ten liek sa dá kupiť v lekárni za hotové.

nicole.x
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 2.6.12 23:16
Jak na úzkost

Teda léky mi moc nepomohly, potom jsem se dozvěděla, že vlastně jsou jen berličkama, dokuď nenajdu v sobě sílu se s ní sama poprat. Ale jak když se celá třesu a nemám sílu? Zkoušela jsem všechno, ale pořád jsem si nevěřila a moje úzkost už byla jak Mamut a nejen to, měla jsem úzkost před úzkostí a to narůstalo a narůstalo, až jsem nemohla vůbec z domu, do práce, hrůzu jsem měla vůbec vyjít z domu a co teprv jít do metra. Prostě můj život byl okrojen ze všech radostí a vlastně byl jednou příšernou úzkostí. Kdo mě té příšery zbavil? no asi pomalu já sama a jedna moje kámoška, která mě vlastně zavedla do ordinace v Praze 4 na EEG Biofeedback a pak na EFT. Chodila jsem pravidelně na tréninky a ejhle, najednou jsem měla víc sly, protože to nějak mění práci mozku. Měla jsem trochu lepší náladu a víc síly i fyzicky cvičit, co mi také pomáhalo, nedřepět doma ale jít na procházku to bylo přemáhání když jsem potkala víc lidí, chtěla jsem utéct. Někdy jsem si i dovolovala utéct ale jen k prvnímu domu a trochu se snažila to vydýchat. Pomáhaly mě cvičení taková jako kroucení hlavou, ramenama, hvízdání, bručení, nafukování, vyluzování zvuku jako včelka nebo komár. Taky dupání. To vše mi řekla paní doktorka a tak jsem to poctivě dělala. Pomohlo mi to na moment a potom jsem šla dál nebo domů podle nálady. Odměňovala jsem se za to, že jsem přešla od domu do domu, jako dítě ve škole jsem si lepila hvězdičky a za 20 jsem si napsala velkýma písmenkama jsi pašák .
Pak jsem se dozvěděla o EFT, to je takové klepání na hlavu, krk, hrudník a opravdu mě také pomohlo. Někdy občas ještě cítím chvění uvnitř možná i ruce někdy se mi klepou, ale já si dovoluju aby klepaly protože jím říkam jak říkala paní doktorka zamávejte ručičky úzkosti, už od nás úplně odchází… :mavam: Nicole

plampi
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.5.12 00:54

to je přesně to co mám dá se to vylečit i bez lékařu?????

Vložit nový komentář