Únava

Únava je pocit, který je za normálních okolností obranným mechanismem proti nadměrnému vyčerpání organismu – unavený jedinec vyhledá odpočinek či spánek, při kterém může tělo obnovit své síly.

Pokud ovšem odpočinek nevede k odstranění únavy, nebo je potřeba odpočinku nadměrná, jedná se již o velmi nepříjemný stav a příznak nějakého onemocnění.

Únava je velmi nespecifický příznak a tak je někdy těžké určit příčinu.

Samostatnou nemocí je chronický únavový syndrom. Zvýšená únava může mít příčinu v dlouhodobém stresu či vytížení, v poruchách spánku, v depresi či úzkosti.

Dlouhodobá únava může být také v důsledku nedostatku živin, při chudokrevnosti, může být projevem chorob žláz s vnitřní sekrecí, zejména snížené funkce štítné žlázy či nadledvin, vyskytuje se při chronických infekcích, zánětlivých onemocněních, nádorových onemocněních.

Pro odhalení příčiny je tedy potřeba komplexní lékařské vyšetření a léčbu zaměřit na základní onemocnění.

Diskuse

Neustálá únava
Únava v těhotenství
Dlouhodobá únava
Chronický únavový syndrom
Únava po jídle

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Prodělaný covid a menstruace 22.5.22 17:30  TinaAn 20
Jsem pozitivní a máme se stěhovat 18.5.22 07:07  Anonymní 35
Úzkost a deprese po Covidu 17.5.22 07:31  wiwiOL 31
Vypadávání vlasů po covidu 13.5.22 18:03  aiwwa 21
Zkušenosti s Covid testem 3.5.22 07:40  Uslava 6
Očkování covid 2 dávky 1.5.22 18:36  ugluk 24

Napište prosím svoji zkušenost s: únava

Váš příspěvek
kejsyy
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 3.11.14 12:23
Pomoc!

Zdravím. Už od narození jsem chronický spáč. Při kojení jsem usínala normálně, ve školním věku (až do střední) bylo naspat míň jak 12 hodin denně nemyslitelné. Spala jsem tvrdě, že by mě nevzbudily ani tanky. V současnosti se mi spavost vrací, ale bohužel se nedokážu vyspat. Mám špatné sny, budím se často a spím velice lehce. Naspím toho myslím si dost, ale stále jsem unavená. Stále. Je pro mě nějaká možná pomoc? A na koho se mám obrátit? Akorát je možná nevýhodou, že dělám tří směnný provoz. Děkuji za odpověď

aja83
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.10.13 15:06
Mně pomohl psychowalkman

Mám lehčí anémii, ale železo z lékárny mi dělá zle na střeva, tak to dlouhodobě řeším úpravou jídelníčku, což funguje, ale mám období, kdy se cítím dobře a na stravu začnu kašlat. V takovém období mi nejrychleji pomáhá psychowalkman. Mám ho asi rok a je to taková moje pojistka pro chvíle nouze. Bohužel tak jak nejsem disciplinovaná s jídlem, tak to mám i s psychowalkmanem, ale zafungovalo to zatím pokaždé. Dám si třeba jen rychlou relaxaci po příchodu domů z práce a je to mnohem mnohem lepší než si dát kafe, u kterého vlastně sedím stejně dlouho.

Oplesgurka
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 27.2.13 19:57

Stala se vám tragédie a rok je ještě moc moc krátká doba. Možná by pomohla vhodná terapie. Musíte odpustit krutost a nespravedlnost, která se vám stala. Pak se vám uleví. Držím vám moc palce!

Pajkaa
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.1.13 11:23

Brainstart je dobrý na únavu. Mám jej doporučený od kamarádky. Užívám asi dva měsíce a musím říct, že se také se soustředím při práci.

19091979
1 příspěvek 1.8.12 03:54
únava

Jsem v domácnosti a mám třiapůl letou dcerku, to je všechno v pořádku, ale… Loni v květnu mi umřela 52letá maminka při bouračce a odsud už je to všechno špatně. Tatínek měl docela dost vážné úrazy a bratr který řídil taky zůstal v nemocnici. Takže první noc jsem nespala ani minutu. Další dvě noci jsem probděla a pak jsem asi týden usínala s tabletkou. Nicméně jsem si řekla, že na tabletky si zvykat nebudu. A tak bojuju bez tabletek. Teď je 3:41 ráno a já zase nespím. Tak to vlastně jde skoro celý rok. Pořád se snažím na to nějak zapomenout ale není týden co by se v mé rodině nebo blízkém okolí nedělo něco hrozného. Jistě si řeknete, přehání, ale nepřeháním. A já už si nevím rady. Když se mi náhodou podaří usnout dříve než okolo jedné ráno tak vstanu tak v jedenáct. Když mám něco důležitého tak násilím vstanu dřív v 7 nebo v 8 hodin. Pak si řeknu, no tak fajn dneska jsem vstávala normálně tak večer půjdu brzy spát - omyl jedna ráno, dvě ráno a já se převaluu v posteli. Samozřejmě že to má velký vliv na chod naší domácnosti. Nemám tolik času na dcerku a přítel z toho taky není moc nadšený. Jsem unavená rozladěná, nestíhám obstarat domácnost a o sexu ani nemluvím. Může mi někdo něco poradit? Nebo už ám jen :zed:? Sama už to nezvládám.

nemocná
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.7.12 14:49

Mě to přijde jako by se mozek při jídle moc „odkrvil“.Ale ta únava skončí…když si na chvíli lehne. Hlavně, aby ty potraviny nebyly „moc“ ošetřené proti „plísní a pod.Aby trvanlivost…Hlavně "těžké jídla s oleji a masem“,mohou vyvolat únavu. Než to tělo zpracuje. Mám zkušenost, že méně jídla svědčí více..,pohyb nejlépe venku, v zahradě, rotoped při nečasi…Prostě „gauč“ a televize či co není OK. Tělo chce pohyb.

V.B.
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.4.12 15:13
KDYŽ,SE

NENAJÍM CELÝ DEN,ŮNAVA NEPŘIJDE!!!

V.B.
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.4.12 14:55
DOBRÝ DEN,

MÁM PROBLÉM TAKOVÝ,ŽE MÁM OHROMNOU ŮNAVU PO JÍDLE,LEHNU V JEDNU A JSEM SCHOPEN SPÁT DO RÁNA DO DESETI HODIN,CHVÍLI VYDRŽÍM A V JEDNU SE NAJÍM A STAV SE OPAKUJE.,JEŠTĚ JEDEN PROBLÉM S VYLUČOVÁNÍM DOST ČASTÝ PRŮJEM,JAKO VODA ,NĚKOLIKRÁT ZA DEN,TAKOVÝ ŽIVOT SI MIHU DOVOLIT,JEN KDYŽ JSEM SE DOSTAL DO I.D. Z PSYCH.DŮVODŮ.NEVÍM JAK DÁL A JESTLI EXISTUJE POMOC??? :( :!

Vložit nový komentář