Úbytek svalstva

Další názvy: svalová atrofie

Úbytek svalstva může mít celou řadu příčin. Úbytek svalstva označujeme termínem svalová atrofie.

Má celou řadu příčin, často se jedná o zcela přirozenou součást stárnutí. Další a velice častou příčinou je atrofie svalů z jejich inaktivity. Nečinnost svalů může být jednak důsledkem pohodlného života či dlouhodobě hospitalizovaných pacientů. Sval musí být zatěžován nebo dochází k jeho atrofii. Člověk pak vypadá ochablý, je fyzicky slabý a snadno se unaví. Nejlépe je opět začít sportovat, u lidí hospitalizovaných alespoň chůze či rehabilitace. Lékaře je vhodné navštívit, obzvláště toho sportovního či dietologa, který může poradit s cvičením a správnou stravou.

Úbytek svalstva může souviset i s některými onemocněními. Důvodem k atrofii svalů může být cukrovka. Inzulin totiž inhibuje štěpení svalových bílkovin. Pokud je málo inzulínu, chybí on a zmiňovaná inhibice a dojde k odbourávání svalové hmoty.

Atrofie svalů jazyka a svalů mimických vídáme u myastenia gravis, ta se projevuje snadnou unavitelností svalů, dojde k poklesu víčka, pacient i nemůže mluvit, padá mu dolní čelist, kterou si po jídle musí přidržovat rukou apod. Nemoc je často spojena s poškozením brzlíku- je vhodné co nejdříve navštívit lékaře, který poté, co stanoví diagnózu, může pacienta začít vhodně léčit.

Atrofie může být výsledkem vztekliny ( u nás se nemoc u lidí nevyskytuje).

K atrofiím dochází také u paréz končetin. Dojde k přerušení nervových vláken, které jsou určeny pro sval, a dojde k atrofii. Při těchto příznacích je vhodné navštívit lékaře.

Diskuse

Spinální svalová atrofie

Napište prosím svoji zkušenost s: úbytek svalstva

Váš příspěvek
Čapková Evženie
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 23.03.15 19:31
Úbytek svalové hmoty

Dobrý den,
před 3lety jsem měla úraz ( těžkou tříštivou zlomeninu bérce otevřenou a zlomeninu zápěstí)a byla jsem 4 měsíce na vozíku. Od té doby mi stále ubývá svalová hmota. Nevím jakého lékaře navštívit. Nikdo se tím nechce zabývat. Cukrovku nemám, jenom zvýšený tlak a polyneuropatii bez zjištěné příčiny.

Děkuji Čapková Evženie

Vložit nový komentář
 

Nemoci s tímto příznakem: