Úbytek svalstva

Další názvy: svalová atrofie

Úbytek svalstva může mít celou řadu příčin. Úbytek svalstva označujeme termínem svalová atrofie.

Má celou řadu příčin, často se jedná o zcela přirozenou součást stárnutí. Další a velice častou příčinou je atrofie svalů z jejich inaktivity. Nečinnost svalů může být jednak důsledkem pohodlného života či dlouhodobě hospitalizovaných pacientů. Sval musí být zatěžován nebo dochází k jeho atrofii. Člověk pak vypadá ochablý, je fyzicky slabý a snadno se unaví. Nejlépe je opět začít sportovat, u lidí hospitalizovaných alespoň chůze či rehabilitace. Lékaře je vhodné navštívit, obzvláště toho sportovního či dietologa, který může poradit s cvičením a správnou stravou.

Úbytek svalstva může souviset i s některými onemocněními. Důvodem k atrofii svalů může být cukrovka. Inzulin totiž inhibuje štěpení svalových bílkovin. Pokud je málo inzulínu, chybí on a zmiňovaná inhibice a dojde k odbourávání svalové hmoty.

Atrofie svalů jazyka a svalů mimických vídáme u myastenia gravis, ta se projevuje snadnou unavitelností svalů, dojde k poklesu víčka, pacient i nemůže mluvit, padá mu dolní čelist, kterou si po jídle musí přidržovat rukou apod. Nemoc je často spojena s poškozením brzlíku- je vhodné co nejdříve navštívit lékaře, který poté, co stanoví diagnózu, může pacienta začít vhodně léčit.

Atrofie může být výsledkem vztekliny ( u nás se nemoc u lidí nevyskytuje).

K atrofiím dochází také u paréz končetin. Dojde k přerušení nervových vláken, které jsou určeny pro sval, a dojde k atrofii. Při těchto příznacích je vhodné navštívit lékaře.

Diskuse

Spinální svalová atrofie

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Prodělaný covid a menstruace 22.5.22 17:30  TinaAn 20
Jsem pozitivní a máme se stěhovat 18.5.22 07:07  Anonymní 35
Úzkost a deprese po Covidu 17.5.22 07:31  wiwiOL 31
Vypadávání vlasů po covidu 13.5.22 18:03  aiwwa 21
Zkušenosti s Covid testem 3.5.22 07:40  Uslava 6
Očkování covid 2 dávky 1.5.22 18:36  ugluk 24

Napište prosím svoji zkušenost s: úbytek svalstva

Váš příspěvek
Markéta Poulová
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.10.19 19:19
úbytek svalové hmoty

Dobrý den, letos v únoru můj manžel prodělal totální raspirační selhání a zůstal 12 dnů v umělém spánku, posléze byl propuštěn do domácího léčení, kdy se s potížemi dostával do kondice tak aby byl soběstačný. Do dnešního dne je omezený na pohybu s úbytkem svalové hmoty mimo jiné zhubnul cca 20 kg. Nevím jak máme docílit toho aby svalovou hmotu nabyl zpět. Může mi někdo poradit. Děkuji Markéta

Čapková Evženie
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 23.3.15 19:31
Úbytek svalové hmoty

Dobrý den,
před 3lety jsem měla úraz ( těžkou tříštivou zlomeninu bérce otevřenou a zlomeninu zápěstí)a byla jsem 4 měsíce na vozíku. Od té doby mi stále ubývá svalová hmota. Nevím jakého lékaře navštívit. Nikdo se tím nechce zabývat. Cukrovku nemám, jenom zvýšený tlak a polyneuropatii bez zjištěné příčiny.

Děkuji Čapková Evženie

Vložit nový komentář
 

Nemoci s tímto příznakem: