Tvrdý vřed

Další názvy: ulcus durum, nebolestivý tvrdý vřed, šankr

Tvrdý vřed neboli ulcus durum je typickým příznakem primární syfilis (příjice). Syfilis je pohlavní choroba přenášená sexuálním kontaktem, působí ji bakterie Treponema pallidum. Ačkoliv je onemocnění známé spíše z historických souvislostí, rozhodně jej nelze považovat za vymizelé.

Vřed se objeví v té oblasti těla, kterou došlo k přenosu choroby, tedy nejčastěji na genitálu, v okolí konečníku, na sliznici úst, na jazyku nebo prsních dvorcích cca 3 týdny po pohlavním styku. Zpočátku vypadá jako červená piha, rychle se vyklenuje nad okolní kůži a nabývá charakteristické tuhé konzistence a vzhledu „živého masa“, případně s matnou blankou na povrchu a prokrváceným okrajem, který vřed ostře ohraničuje oproti okolní tkáni. Velikost je variabilní, přibližně 1-2 cm, při kontaktu vředu s přilehlou zdravou pokožkou (např. penis – stehno) se může vytvořit i „druhostranný“ vřed. Vřed nebolí a za cca 8 týdnů se bez trvalých známek sám zhojí.

Neléčená syfilis se dále (asi za 4 týdny po objevení vředu) projeví jednostranným zvětšením a ztvrdnutím mízních uzlin náležícím orgánu, kde se vřed vytvořil; i toto postižení uzlin je nebolestivé. Posledním stadiem je vznik rozpadových ložisek na kůži a sliznicích, tzv. gummat.

Při podezření na syfilis je nutné se co nejrychleji obrátit na praktického lékaře či rovnou na odbornou dermatovenerologickou ambulanci a zříci se jakéhokoliv sexuálního kontaktu. Je nutno mít na paměti, že neléčená choroba nevyhnutelně vede ke smrti.

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Pozitivní antigen, jak teď postupovat? 24.6.22 18:57  sobesin 29
Rýma po COVIDU 24.6.22 09:03  Benda5 6
EUC PCR test - kde najdu výsledky? 7.6.22 18:54  PhereNicae 3
Záznam o PCR testu 1.6.22 06:45  adamcoka 19
Prodělaný covid a menstruace 22.5.22 17:30  TinaAn 20
Jsem pozitivní a máme se stěhovat 18.5.22 07:07  Anonymní 35

Napište prosím svoji zkušenost s: tvrdý vřed

Váš příspěvek
Nemo33
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 29.8.19 16:07
Vridek

Dobrý den, mohli by to být něco problematické? Dekuju za radu.

Dajj
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 1.3.16 21:03
Syfilis

Chci se zeptat zda by takhle mohl vypadat syfilis mam to tam uz tak 2 tydny.ale hodne se to zmensilo. Vred ze zacatku kdyz sem ho mackal tak tekla bila tekutina

salote
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 6.9.15 13:28
pupínky kolem konečníku

Dobrý den,
před pár dny jsem si všimla, že se mi mezi konečníkem a genitáliemi udělaly pupínky. Nebolí, jen chvílemi svědí.
Možná už jsou tam déle, ale patrně byly menší a myslela jsem, že to jsou nějaké stroupky po holení. Nevím, zda nejde o nějakou infekci z vody - v létě jsem se koupala v rybníce. Mám však také strach, že by mohlo jít o pohlavní nemoc. Nechráněný sex jsem měla jen jednou a to v červnu. Přikládám obrázek pupínků, pokud máte s něčím podobným zkušenosti, prosím napište. Jsem nyní v zahraničí a ke svému gynekologovi se dostanu nejdříve za měsíc.
Děkuji

Vložit nový komentář
 

Nemoci s tímto příznakem: