Tvorba krevních sraženin

Další názvy: tvorba trombů, trombofilie, krevní sraženiny, tromby

Tvorbě krevních sraženin v cévách nebo srdci se odborně říká trombóza. Na jejím vzniku se podílí celá škála tzv. koagulačních (srážecích) faktorů, jejichž chybění by znamenalo vykrvácení (tedy opak trombózy). Tvorba trombů je tedy nezbytná při jakémkoliv poranění spojeném s porušením cévní stěny. Trombus se posléze zase rozpouští a průtok cévou je plně obnoven.

Vznik trombu

Existují nemoci, které mají vztah právě buď ke snížené tvorbě trombů (tedy sklon ke zvýšenému krvácení – např. hemofilie nebo von Willebrandova choroba), nebo naopak ke zvýšené srážlivosti krve, kdy k němu dochází i bez předcházejícího poranění. Některá onemocnění nesouvisí přímo se zvýšenou tvorbou krevních sraženin, ale s poruchou jejich rozpouštění a tedy přetrvávající trombózou. Trombus může cévu ucpat, takže krev pak musí proudit do příslušného orgánu nebo lokality jinudy. To se děje například v dolních končetinách, když dojde k trombóze hlubokých žil, krev pak místo „obtéká“ přes žíly povrchové, hluboká žilní trombóza dolních končetin nebo flebotrombóza. Tento stav je velice závažný, protože může dojít k embolii (uvolnění trombu a jeho vycestování žilním systémem až do srdce a plic, kde se trombus zaklíní a zabrání průtoku krve do plic, kde se krev normálně okysličuje) ohrožující na životě.

Někdy trombóza proběhne bez příznaků a až opakovaně může způsobit závažné potíže (dušnost), záleží na tom, ve které cévě v plicích se trombus zaklíní.

K trombóze (především dolních končetin) predisponují některé vrozené nebo získané stavy spojené se zvýšenou náchylností k tvorbě krevních sraženin. Jsou to již zmíněné poruchy některých koagulačních faktorů (tentokrát však ve smyslu +, že faktory nechybí, ale naopak působí déle, protože nejsou odbourávány, nebo se jedná o faktory, které jinak celý proces inhibují), poruchy faktorů rozpouštění trombu, těhotenství a období po porodu, estrogeny včetně hormonální antikoncepce, obezita, imobilizace (nepohyblivost spojená s delším pobytem na lůžku, ale i např. trombózy v souvislosti s dlouhým sezením např. v letadle). Trombózy přibývají také se zvyšujícím se věkem, srdečním selháváním, nádorovými onemocněními, cukrovkou, s nemocemi ledvin (zvláště pacienti s nefrotickým syndromem – žilní trombózy, a na dialýze – tepenné trombózy) a poruchami metabolismu tuků.

Ateroskleróza

Tvorba krevních sraženin v tepenném systému (dosud jsme mluvili spíše o žilním) navazuje zpravidla na velmi častý jev zvaný ateroskleróza (ta vzniká také s přibývajícím věkem, při cukrovce, špatné životosprávě, kouření, vysokém krevním tlaku apod.). Zatěžuje pak organismus nedostatečným přívodem živin a kyslíku do daných tkání a samozřejmě také již zmíněnou embolií - tentokrát ne do plic, ale do ostatních orgánů – mozku (cévní mozková příhoda), ledvin, srdce (infarkt myokardu), dolních končetin (ischemická choroba dolních končetin). Tyto tromby vznikají buď v cévách již samotných uvedených orgánů (potom se nejedená o embolii, ale o prostou trombózu), nebo v srdci (např. u lidí s umělými chlopněmi nebo fibrilací síní), odkud se do orgánů dostávají vycestováním (tedy embolie).

Prevence aterosklerózy

Zvýšené a nebezpečné tvorbě sraženin tedy předcházíme správnou výživou. Především konzumujeme méně soli, předcházíme obezitě a cukrovce konzumací méně tuků a cukrů, nekuřáctvím a každodenním pohybem.

Užívání hormonální antikoncepce je z hlediska trombózy rizikové již od samého začátku, nemá tedy smysl antikoncepci chvilkově vysazovat. Buď berte antikoncepci s nižším obsahem estrogenů (poraďte se o tom se svým gynekologem), nebo ji vysaďte úplně, a to zejména pokud máte ještě jiné predisponující faktory k trombóze.

Vrozená potuch koagulačních faktorů

Vrozenou poruchu koagulačních faktorů nelze nikdy zcela vyléčit. Můžeme jen předcházet trombóze v rizikových situacích, kdy by k ním mohlo dojít (při upoutání na lůžko, operacích, u lidí s umělými chlopněmi apod.), a to podáváním léků (injekcí) na ředění krve (warfarin, hepariny – Fragmin, Clexan,…).

Pacienti, kteří tyto léky užívají delší dobu ne-li celoživotně (např. lidé s umělými chlopněmi nebo pacienti již po opakovaných trombózách), chodí pravidelně na kontrolní odběry krve. Těhotné ženy, pokud někdy již měly trombózu nebo mají poruchu koagulačních faktorů, také užívají tuto léčbu až do konce šestinedělí.

Diskuse

Krevní sraženina v pochvě
Krevní sraženina během těhotenství
Krevní sraženiny po porodu
Těhotenství, nebo krevní sraženina?

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Jsem pozitivní a máme se stěhovat včera v 07:07  Anonymní 35
Úzkost a deprese po Covidu 17.5.22 07:31  wiwiOL 31
Vypadávání vlasů po covidu 13.5.22 18:03  aiwwa 21
Zkušenosti s Covid testem 3.5.22 07:40  Uslava 6
Očkování covid 2 dávky 1.5.22 18:36  ugluk 24
Záchvaty po covidu 27.4.22 14:45  Aletta80 3

Napište prosím svoji zkušenost s: tvorba krevních sraženin

Váš příspěvek