Třesavka

Třesavka znamená chvění po celém těle v důsledku pocitu zimy při prudce stoupající teplotě – horečce. Nemusí provázet každou horečku, zvláště pak když nastupuje pozvolna. Typicky však bývá v úvodu chřipky, streptokokových infekcí (angína, spála, revmatická horečka, růže, nitrosrdeční záněty, …) a zápalu plic. Opakovaná třesavka (tedy nejen na začátku nemoci, ale při každém vzestupu teploty) bývá u sepsí a malárie, kde se opakuje každý třetí nebo čtvrtý den (dle druhu malárie – terciána, kvartána). U nejtěžší formy malárie (tzv. tropická malárie) tato pravidelnost však kolísá.

Třesavka doprovází i některá neinfekční onemocnění jako jsou záněty slinivky břišní (akutní pankreatitida), horečnaté alergie a můžeme se s ní setkat také při podávání léků proti horečce (paralen, ibuprofen, aspirin, …), kdy po několika hodinách přestane daný lék působit, pokud nepodáme za včas další, a dojde tedy k dalšímu náhlému nástupu horečky a třesavky.

Kromě uvedených léků je možné třesavku tlumit studenými zábaly a koupelemi.

Když dojde k poklesu teploty, nastává pak opačný fenomén – pocit horka a pocení. To se zase organismus vyrovnává s ústupem horečky, kdy odevzdává teplo do okolí.

Diskuse


Zvýšená teplota a třes těla
Třes bez horečky

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Prodělaný covid a menstruace 22.5.22 17:30  TinaAn 20
Jsem pozitivní a máme se stěhovat 18.5.22 07:07  Anonymní 35
Úzkost a deprese po Covidu 17.5.22 07:31  wiwiOL 31
Vypadávání vlasů po covidu 13.5.22 18:03  aiwwa 21
Zkušenosti s Covid testem 3.5.22 07:40  Uslava 6
Očkování covid 2 dávky 1.5.22 18:36  ugluk 24

Napište prosím svoji zkušenost s: třesavka

Váš příspěvek
URBANCOVÁ ZDEŇKA
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 14.1.18 15:22
TŘESAVKA

DOBRÝ DEN, JIŽ ASI 14 DNŮ TRPÍM ŠPATNÝM A PÁPIVÝM MOČENÍM A UŽÍVÁM UROLOGICKÝ ČAJ. DNES V NOCI V 1 HODINU MNE POSTIHLA HROZNÁ TŘESAVKA A NEBYLA JSEM SCHOPNÁ ZJISTI DŮVOD. TRVALO TO ASI 15MINUT ŠLA JSEM SE NAPÍT VODY A ULEHLA A NEVÍM KDY MNE TO PŘEŠLO OBUDILA JSEM SE AŽ V 6 RÁNO. ZAPLA JSEM SI POČÍTAČ A ZJISTILA, ŽE ZA TÍM JE ZÁNĚT LEDVIN. TEPLOTU JSEM SI NEMĚŘILA A ANI JI NEMÁM.
PROSÍM SDĚLTE MI JAK MÁM POSTUPOVAT. S LEDVINAMA JSEM NIKDY NEMĚLA PROBLÉM. V ZÍDECH MNE BOLÍ, ALE TO LÉČÍM CVIČENÍM.
DĚKUJI ZA ODPOVĚD. URBANCOVÁ

Vložit nový komentář