Třes

Další názvy: tremor

Co to znamená?

Definice třesu (nebo latinsky tremoru) zní, že třes je rytmická (pravidelná) oscilace (pravidelný, stejný, opakující se pohyb) části těla kolem fixního bodu. Třesem bývají nejčastěji postiženy prsty, ruce, hlava nebo nohy. Dále lze třes hodnotit podle toho, zda-li je třes klidový nebo polohový – to znamená, že je tře přítomen pouze v klidu nebo je závislý na poloze končetiny. Často se takový polohový třes vyskytuje, pokud sedíte na židli, vaše stehna slouží jako opěrná plocha pro cokoliv (knihu apod.) a postavíte chodidlo téže nohy na špičku. Naopak klidový třes se nejčastěji vyskytuje (společně s dalšími příznaky jako je např. hypomimie – snížená mimika obličejového svalstva) u Parkinsonovy choroby. Takový třes bývá pomalý, uvádí se jeho frekvence 4-5 kmitů za sekundu a začíná velmi pomalu, tudíž ho lidé velmi často zprvu přehlížejí, později mu nepřikládají význam a tehdy, začnou-li ho považovat za problém, bývá už někdy choroba v pokročilém stádiu.

Samostatnou jednotku třesu tvoří tak zvaný idiopatický tremor (idiopatický = není známa příčina), který je často vázán geneticky a postihuje celé generace rodin, proto lze někdy najít pojmenování idiopatický familiární tremor.

Pokud narazíte na pojem intenční tremor (třes), tak zde se jedná o takový třes, který v klidu není přítomen vůbec, ale začíná se projevovat, pokud nemocná osoba se snaží provést nějakou cílenou činnost, například dát si lžíci polévky do úst. Tento druh třesu je cílenými pohyby zesilován a sílí zároveň s přibližováním k cíli.

Takové osoby mají problém se najíst samostatně, protože velikost kmitů u úst je značná a je pro ně prakticky nemožné se strefit. Tento druh třesu je podmíněn onemocněním mozečku.

Dlouhodobě se může třes též vyskytovat u odvykacích stavů – u alkoholiků, toxikomanů apod.

Fyziologicky se vyskytuje třes jako reakce na chladné prostředí. Za jeho vznik mohou krátké rychlé stahy kosterního svalstva, které tímto způsobem vytvářejí teplo. Další možností, kdy se člověk může začít třást je při psychickém napětí nebo velkém množství stresu, mechanismus jeho vzniku je podobný – je to taktéž obranná reakce organismu na nepříznivé podmínky. Tyto uvedené druhy třesů jsou ale krátkodobé, na rozdíl od výše uvedených.

Co s tím?

Nejdůležitějším prvkem na cestě ke zbavení se třesu je přijít na to, co ho způsobuje. Nejlépe tak může posoudit neurolog, který provede patřičná vyšetření, vedoucí k odhalení. Pokud se člověk třese krátkodobě anebo středně dlouhou dobu – ale ví, že je vystaven například velmi silnému stresu, není třeba propadat panice, v takovém případě povětšinou třes odezní spolu se stimulem, který ho vyvolal. Ale pokud pokaždé, když se podíváte na své ruce a vidíte, že se byť jen drobně chvějí, případně vám třes brání v cílené činnosti, rozhodně zbytečně neodkládejte návštěvu vašeho všeobecného lékaře či neurologa.

Ve zkratce na závěr:

Tento příznak nepodcenit, pokud nemáte důvod, proč by se vám měly ruce či jiná část těla chvět, pak je patrně někde něco špatně. Čím dřív se dozvíte co to je, tím lépe pro vás. Parkinsonova choroba je zákeřná právě v tom, že její začátek je plíživý, ale léčba a průběh jsou velmi vleklé záležitosti.

Diskuse


Třes rukou ze stresu
Třes u miminka
Třes rukou a svírání prstu u dítěte

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Prodělaný covid a menstruace 22.5.22 17:30  TinaAn 20
Jsem pozitivní a máme se stěhovat 18.5.22 07:07  Anonymní 35
Úzkost a deprese po Covidu 17.5.22 07:31  wiwiOL 31
Vypadávání vlasů po covidu 13.5.22 18:03  aiwwa 21
Zkušenosti s Covid testem 3.5.22 07:40  Uslava 6
Očkování covid 2 dávky 1.5.22 18:36  ugluk 24

Napište prosím svoji zkušenost s: třes

Váš příspěvek
0lena
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.7.19 13:46

Dobrý den je mi 35 let, v klidném stavů hlava bez mého vědomí obracíse na právo, ten stav pozorují rok, před měsícem při malém napětí v práce ucítila jsem potrasani hlavy a šla jsem pric aby to nikdo nevšiml. Poté za několik dnů zase v momentě radostí až slz zase ucítila jsem tresy hlavou, za chvíli to přestalo. Muj táta se léčí pravidelně u neurologa ale musím říct že nejsme blízcí a dodnes nevím co má. Děkuji předem za odpověď pokud někdo aspoň přibližně ví co to je napište.

lLIBUSE
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 27.5.19 23:22
TREMOR

Přes 30let Trpím třesm hlavy, strašně mě to omezuje. Vadí mi jezdit tramvají, nakupovat, chodit mezi lidi. Když musim něco zařizovat pomáhá mi alkohol. Ale druhý den je mi o to huř. Jinak jsem zdravá vyšetření v pořádku. Ráda bych od Vás dostala radu jak se léčit. OL mě poslal k psychiatrovi.beru AD neurol. rivotril, Už to nezabírá. deprese nemam. S třesem neumim žít spíš se to zhoršuje. Přežívám, ale snažím se to tajit. Ráda se setkám se ženou která má stejné potíže. Děkuji za pomoc a rady!!!

stenly S
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 23.2.17 11:07
Tremor

Dobrý deň.
Ja mám tremor 30 rokov a bolo to čím dalej horšie lebo ma liečili na tremor Psychiatrii!!!.
Teraz chodím na neurológiu a rapídne sa mi to zlepšilo. Vynechať alkohol aj ked tem pomáha pri tremore. Taktiež kávu a mne robí zle aj veľké teplo alebo zima. A hlavne zmeniť seba o 100 %. Zmeniť myslenie, násť si prácu, školu ktorá mi je koníčkom a nie stresom, a taktiež zmeniť doma, prípadne domov ak mám s tým stresy aj radikálne. Spomaliť, cvičiť jogu AT a radovať sa zo života. Treba sa stremorom spriateliť a pýtať sa pravidelne ho čo mi chce tým povedať. Je to velmi ťažké ale postupne sa dá s tým vyrovnať a myslím si, že aj znížiť a možno odstrániť. Ja sa o to snažím a zatiaľ sa mi to darí a je mi čoraz lepšie robím to asi 1/2 roka. Teším sa na spoluprácu s tremorom v lete, vtedy mi je lepšie. Lieky len utlmujú tremor na nejakú hodinu.

mirec7744
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 9.1.16 20:12
třes hlavy

Dobrý večer,
rád bych věděl, jestli jste už svůj problém nějakým způsobem vyřešili, anebo přetrvává. Děkuji Vám za odpověď.

Čakuš
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.1.15 19:47
C-M-T., třes

Dobrý den lioke.
Také mám C-M-T. Popisujete, že máte třes v rukách i nohách. Bohužel, každý tuto nemoc pociťuje jinak. Co se týká třesu v horních i dolních končetinách, také jsem je měla. Nyní jen už zřídka. Na neurologii jsem dostala Rivotlil, který mi pomáhá. Opět, bohužel nezabere každému. Změna počasí, stres., atd…mi dělají velké potíže. Bolesti svalů, horních i dolních končetin a mnoho jiných potíží. Někdy je líp a někdy hrozně. Na bolesti mi nic nezabere.

vbubela
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 28.6.14 06:14
třes hlavy

Mam třes hlavy v klidu mirny při soustředěni vyšši v minulych letech čim dal horši začinam i zapominat musim udělat vždy jednu věc až do konce když si dam vic ukolu tak vždy na něco zapomenu da se to lečit nebo je na to duchod jsem s toho na větvi mam rodinu hypoteku a stale zaměstnani ale při zhoršovani to vpraci nezvladam a dělam chyby

lioke
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 31.1.14 19:46
třes u c-m-t

Dobrý den, mám C-M-T Charcot-Marie-Tooth chorobu a silný třes, rukou a zároveň nohou pociťuji při silném stresu, stejně tak při velké radosti, můžete mi o tom něco říct?
Jak tělo zklidnit? a proč mé nejspíše nervy a jaké takhle přehnaně reagují? ve vašem článku o celkovém třesu není zmínka.
děkuji Romana Mazánková

Vložit nový komentář