Světlá stolice

Další názvy: acholická stolice

Činností jater vzniká žluč, která je drobnými jaterními žlučovody a následně hlavním žlučovodem kolem žlučníku (nebo se zastávkou v něm) transportována do střev. Žluč obsahuje barviva, jejichž přeměnou ve střevě získává stolice normální hnědou barvu.

Při onemocnění jater, jakým je například virová hepatitida (infekční žloutenka) nebo jaterní cirhóza, dochází k poruše tvorby žluči, která do střeva proniká jen ve zlomku normálního množství. Stolice je proto oproti normě nápadně světlejší.

Problém se může nacházet i za jaterními buňkami, tedy ve vývodných žlučových cestách. Drobné jaterní žlučovody mohou být utlačeny opět z důvodu jaterní cirhózy, ve velkých žlučovodech se může nacházet kámen nebo vzácně nádor. V tom případě se do střev nedostávají žádná žlučová barviva a stolice má proto barvu světlého jílu (je takzvaně acholická, bez přítomnosti žluči).

Nejspíše budou přítomny i jiné příznaky svědčící pro popsaná onemocnění, a to např. žloutenka (žlutá kůže, bělma a sliznice), tmavá moč, bolesti v pravém podžebří, nechutenství, zvracení, břišní kolika po tučnějším jídle aj. S těmito příznaky ihned navštívíme praktického lékaře, případně při bolestech pohotovost.

Předtím, než začneme pomýšlet na různá onemocnění, je nutné zapátrat v paměti, zda jsme v posledních asi dvou dnech nepozřeli potraviny, které by mohly stolici zbarvit tak, že se jeví světlejší než obvykle. V příbalovém letáku užívaných léčiv bychom taktéž mohli najít informaci o tom, že preparát mění barvu stolice.

Diskuse

Žlutá stolice u dospělého
Světlá stolice u dospělého
Světlá stolice - žloutenka?
Bílá stolice

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Jsem pozitivní a máme se stěhovat včera v 07:07  Anonymní 35
Úzkost a deprese po Covidu 17.5.22 07:31  wiwiOL 31
Vypadávání vlasů po covidu 13.5.22 18:03  aiwwa 21
Zkušenosti s Covid testem 3.5.22 07:40  Uslava 6
Očkování covid 2 dávky 1.5.22 18:36  ugluk 24
Záchvaty po covidu 27.4.22 14:45  Aletta80 3

Napište prosím svoji zkušenost s: světlá stolice

Váš příspěvek
mates1980
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 11.7.18 14:20

Dobrý den, druhy den mam symptomy zloutenky.(bolest bricha, svetla stolice, prujem, unava, zvýšena teplota)
Pred 3 tydny jsem mel delane testy na žloutenku ( sex. partner ji mel) Vse vyslo negativní. Maslíte, ze dlouha inkubační doba mohla spusobit to že před 3 tydny v krvy videt nebyla ale ted ji mohu mít??

Díky za odpoved
Martin

Inzenyr
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 5.4.10 13:31

Tak kdyz tak dva tri dni chlastam hodne piva - hlavne kvasnicoveholezaku, mam to tak na den az dva, vcetne pocitu jakehosi nedobreho zaludku.
Nic to neni a samovolne to prejde. Co to urychli dl meho gastrolecitelstvi? Mleko, pohyb :-), bramborov kase s hodne kari a maslem, hermankovy caj. Takze navarit do termosky a sup na hory.
Nereste to jako zasadni vec - abstinenti maji zase nekdy nervy :-)
Drzim palce s terapii pohody

ahoj Inza
30 jar star

RadekBCD
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 9.2.10 21:43

Zapomněl jsem jeětě zmínit to, že mám problémy s nehty, a to že mi rostou do šířky - tzn. že je mám tak o 15% širší než před půl rokem (ne všechny). To by taky mohlo souviset s problémy jater, ale nikde jsem tyto konkrétní příznaky popsány nenašel.
Byl jsem u internisty. Ten mi nařídil bezalkoholovou dietu a uzivani ostropestrece marianskeho. Tak to dodržuju. Omezil jsem i kouření na minimum.
Po první kontrole se zatím na nic nepřišlo..

Petr
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.1.10 09:01
Břicho

Jsem dva roky po operaci Epigastrické kýly a také mě bolí v pravém podžebří a mám žlutou stolici.Navíc mě začíná při námaze tuhnou horní část břicha.Jsou to stejné příznaky.Byl jsem na různých vyšetřeních a nic nenašli.

marek
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.1.10 18:24
totéž

Zdravím, mám podobné problémy, světlá stolice, trvá to od mé operace kýly a od té doby se to táhné, píchá mě v pravém ,,podžebří" a ta stolice… byl jsem u obvoďáka a jediný co tak mě poslal na krev a tam byly výsledky ok.. Chtěl bych se zeptat jestli jste to nějak řešil u lékaře popř co jste zjistil… Jinak alkohol si podávám tak o víkendu a kuřák sem .. Díky za každou odpověď :-)

RadekBCD
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.1.10 21:54

Dobrý den,
prosím vás,chtěl bych se zeptat k tomuto tématu ohledně žluté/světle zbarvené stolice.
Poprvé se mi objevila cca před rokem a půl a to na několik dnů. Potom byl dlouho klid, až v poslední době se toto objevilo znovu - stolice bývá světle, někdy spíše žlutě zbarvena.
Vysledoval jsem, že by to mohly souviset s konzumací alkoholu. Je mi 28, a alkohol konzumuji v docela hojné míře téměř denně. Nyní abstinuji..
Již před několika lety jsem měl vyšší hladinu bilirubinu v krvi, ale to bylo připsáno slinivce.
V posledních týdnech se mi objevuje bolest v pravém podžebří. Bolest na solar plexu mám pak cca 1 rok - nepravidelně.
Babička byla operována se žlučníkovými kameny.
Myslíte si, že by to v mém věku mohly způsobovat žlučníkové kameny? Nijak extrémně se nepřejídám (spíše naopak), nicméně žiji více méně sedavým způsobem života.
Navíc se mi ještě na palcích, ukazováčcích a prsteníčcích na rukou rozšířily nehty (o cca 3mm), na levém palci u nohy taky - tam to vypadá na zarůstající nehet..
Děkuji, Radek

Vložit nový komentář
 

Nemoci s tímto příznakem: