Svědění konečníku

Další názvy: pruritus ani

Jako u každého jiného příznaku, i svědění konečníku může mít celou řadu příčin. Velmi častá choroba ( až 8 z 10 lidí starších 30-ti let) jsou hemoroidy. Jedná se o rozšířené žilní pleteně v oblasti konečníku, kam se dostává zánět. Klasický pacient s hemoroidy je starší 30-ti let, žije spíše sedavým způsobem života, má nadváhu. Hemoroidy mohou mít i lidé, kteří tyto kritéria nesplňují.

Typický příznakem je svědění nebo bolest v oblasti konečníku. Oblast je zarudlá, což je přisuzováno přítomnosti zánětu. Velmi typické jsou také stopy jasné krve na stolici nebo toaletním papíře. Někdy je krvácení dlouhodobé, a pacient začíná trpět chudokrevností. Pacient by měl navštívit svého lékaře, minimálně proto, aby se vyloučila jiná příčina krvácení. Je to onemocnění spíše nepříjemné než nebezpečné, včasná léčba pacientovi výrazně uleví.

Onemocnění, které se svěděním konečníku projevuje, je infekce roupy. Pro tuto nemoc je dokonce svědění konečníku jediným příznakem. Onemocnění je typické pro děti, obzvláště pro dětské kolektivy. Zde nahrává nemoci i nízká úroveň hygieny. Úporné svědění nastává především v noci, kdy samička vylézá a klade vajíčka okolo řitního otvoru. Konečník dítě silně svědí, dítě se škrábe – vznikají ragády, které se mohou sekundárně infikovat. Dalším důsledkem je neklid dítěte a rovněž nespavost- kvůli úpornému svědění. V tomto případě je opět nutná návštěva lékaře.

Svědění může vzniknout také jako alergická reakce na složky potravy. Může vzniknout nevolnost, kopřivka, anafylaktický šok apod. Svědit konečník může především při alergii na koření.

Svědění konečníku je vždy pro pacienta nepříjemné. Je dobré se proto netrápit, a s návštěvou lékaře neotálet.

Diskuse

Svědění končeníku
Svědění konečníku - přemnožené kvasinky?
Svědění konečníku během těhotenství
Pálení, svědění a bolest konečníku
Průjem po ATB a svědění konečníku
Dlouhodobé svědění konečníku
Svědění a praskání konečníku

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Prodělaný covid a menstruace 22.5.22 17:30  TinaAn 20
Jsem pozitivní a máme se stěhovat 18.5.22 07:07  Anonymní 35
Úzkost a deprese po Covidu 17.5.22 07:31  wiwiOL 31
Vypadávání vlasů po covidu 13.5.22 18:03  aiwwa 21
Zkušenosti s Covid testem 3.5.22 07:40  Uslava 6
Očkování covid 2 dávky 1.5.22 18:36  ugluk 24

Napište prosím svoji zkušenost s: svědění konečníku

Váš příspěvek
tamper
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 6.11.15 21:44
svědění

Tahle věc mě trápí už snad dva roky…Krev ve stolici nemám, přechodně se to zlepší s užíváním antibiotik…Nejhorší je to po defekaci…Pomáhalo po vykonání potřeby umýt na namazat mastí (faktu nebo dobexyl) Teď se to ale tak zhoršilo, že ani toto nepomáhá…Už mě to nejspíš donutí jít k lékaři…Jen nevím jestli s tím mám jít nejdříve za svou praktickou lékařkou nebo se rovnou objednat na proktologii… :?.Je to hrozný…

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.3.15 12:07
Svědění okolo konečníku

Taky jsem trpěla svěděním konečníku. Nejdřív v lekárně jsem si koupila mast, bylo to k ničemu. Pak od kožní lékařky další mast, to mi pomohlo tak 14 dní a zase svědění. Takže jsem nakonec našla jinou kožní lékařku. Ta mi předepsala lék na odčervení, aby byla jistota.. i když myslím, že jsem nic neměla. Napsala mi Linolu na omytí konečníku, peru prádlo v bezfosfátovém gelu, nepoužívám sprchové gely, aviváže na prádlo a jestě jsem se mazala asi 14 dní takovou černou vyrobenou, smradlavou mastí. Jsem bez problému pomohlo mi to.

plocek
1 příspěvek 15.1.15 14:25
roup

Koho svědí končník ten má roupy. Samička roupa v noci vylézá řitním otvorem a klade své vajíčka. Roup způsobuje u dětí podrážděnost, nevydrží v klidu ( má roupy ), noční skřípaní zubů atd. Pokud se přemnoží můžou způsobyt závažné zdr. problémy.

oukl
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 5.1.15 21:42
roupy

Včera jsme zjistila, že má můj synovec (skoro 2 roky) roupy. Byl hrozně neklidní, večer vůbec nechtěl chodit spát, pořád se snažil poškrabat. Sice ho učíme pořád si mít ruce, ale znáte malé děti. K tomu on je hrozný milovník zvířat. Mazlil se s naší kočkou a potom si šáh do pusinky, dříve než jsem ho stačila zastavit. Jelikož mu pořád olizuji prsty od jídla, chytila jsem je také. Malý si už vzal prášky, ale já jsem na to přišla až teď. Už dva dny jsem cítila divné svědění okolo konečníku. Hrozně jsem se styděla o tom říct.
Tak jsem sebrala odvahu a oloupala si 3 veliké stroužky česneku. Snědla jsem je samotné. Sice je mi zle, ale doufám, že to ty malé potvory vyžene ven. Pro jistotu si zítra hned dojdu k doktorovi pro recept na prášky. Takže mi prosím držte palce.

Hawy
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.10.14 21:18
Svědění

Zdravím…mám tento problém po porodu dcery před 4 roky. Od té doby konečník svědí, drbání to jen zhoršuje, žádná mastička nepomáhá. Nemám ani roupy ani hemoroidy, nepomáhá ani opatření na alergie. Nějak už toho začínám mít dost, ale zatím nikdo nenašel řešení:-( Prostě se večer zvednu, že jdu do postele a už to začíná. :zed:

Ver21
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 13.9.12 21:49

Mám čerstvě patnáct a již dva týdny mě svědí kolem řitního otvoru, dnes jsem našla roupy. Je to šílené, jsem z toho nervózní a děsí mě to. Zítra jdu k doktorce, snad mi pomůže nějaký lék či tak. Takže ano, i v patnácti můžeš mít roupa, a povím vám, že horší večery a usínání jsem nikdy nezažila..

Kamtcha
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.6.12 13:58

Ahoj, může se jedna to potravinovou alergii, měla jsem podobný problém po používání koncentrovaného doplňku stravy s Aloe Vera.

pagio
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 1.6.12 17:29
Zatím se jen ptám

co může způsobovat svědění konečníku,roupy nemám,občas mám neznatelné stopy krve na toaletním papíru po vykonání potřeby :nevim:

Ajklin
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.4.12 15:39
Prosím o pomoc

Dobrý den, prosím Vás už asi 2 roky mě trápí svědění konečníku. Je to strašně nepříjemné, pořád se musím škrábat někdy i 2× denně. A když si to tam chci umýt začně to šíleně pálet a svědit ještě více. K doktorovi jít nechci, stydím se. Nemáte nějakou mast, která pomůže bez předpisu? Děkuji

verona1963 z
2 příspěvky 4.4.12 20:10
svědění konečníku

:lol: :lol: já bych na 99% řekla že jsou to roupy, a tím že to škrábeš tak tak je to horší je to přenosné musíš si mít ruce. V lekarně prodávaji na to přípravek a nebo jíst hodně česneku syrového zkus a dej vědět

Vložit nový komentář
 

Nemoci s tímto příznakem: