Svalové křeče

Křeč konkrétního svalu nebo svalové skupiny může být způsobena nahromaděním kyseliny mléčné při dlouhotrvající námaze. V první pomoci uvedeme sval to maximálního natažení, druhá osoba může sval masírovat. Osvědčilo se také podání lžičky kuchyňské soli. Pokud křeč odezní, není třeba lékařského ošetření, naopak neustávající křeč si kvůli bolesti zřejmě vynutí zásah záchranné služby. Obdobně toto platí pro křeče způsobené špatnou funkcí odpovídajícího nervu (např. při onemocnění páteře).

Celotělové (generalizované) křeče mohou být spojeny s mnoha různými onemocněními, především centrální nervové soustavy. Jedná se o epilepsii, cévní mozkovou příhodu, nádorová onemocnění, záchvaty hysterie, otravy, infekce (meningitida a tetanus), akutní ztráty minerálů, poruchy metabolismu vápníku a jiné. Jde vždy o závažný stav, ke kterému přivoláme ZS.

Známé jsou febrilní křeče u malých dětí, které souvisejí s horečnatým onemocněním. Pokud se nejedná o první příhodu a pediatr vybavil rodiče čípkem s obsahem diazepamu, lze tento čípek do konečníku podat a křeče v naprosté většině případů odezní. Opakující se stavy vyžadují umístění na dětském oddělení ke sledování.

Diskuse

Noční křeče nohou
Svalová křeč na hrudi
Těhotenství - křeče v nohou
Křeč v lýtku


Reklama


Reklama

Napište prosím svoji zkušenost s: svalové křeče

 Váš příspěvek
 
Zuzana Hanáková  03.06.15 09:49

Člověk něco ocení, až mu opravdu pomůže. Já jsem trpěla s křečákama už delší dobu a nejhorší je, že jsem ani nedoufala, že by mi něco ještě pomohlo. Koupila jsem si na doporučení Priessnitz žilní výživu a jsem s ni moc spokojená! Noha mě přestala bolet a žily se ztrácí, je to velká úleva :)

 
marie dvorakova  18.04.15 18:46
krece

Dobry den mam 2 roky krece v lytku a stehne je to i bolestive cevni říká ze je to od patere a neurolog ze je to cevni. nemohu chodi ujdu 100 m a nejde to bolesi mam ji i v noci uz nevim jak dal rehabilitace me nepomahaji prosim o radu dvorakova

 
Michal M  20.05.12 13:34

zkus brat horcik

 
marta61
1 příspěvek 01.04.12 15:56
křeče v holenní kosti

Poslední dobou mívám křeče v pravé noze od kolene až po prsty.Především však v holenní kosti.Nevím si s tím rady,je to ukrutná bolest,trvající několik minut i do půl hodiny.Poraďte,pro­sím,jak se zachovat a odstranit bolest.Bývá to nad ránem,ale i v poledne. :(

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama


Reklama