Svalová slabost

Další názvy: myopatie, celková slabost

Svalová slabost se odborně nazývá myopatie. Je to předčasná únava a ochablost svalů, kdy člověk není schopen kolikrát vykonávat ani běžné denní činnosti. Svalová slabost je nejčastěji příznakem nemocí jiných orgánů, někdy i velmi závažných (např. nádorových onemocnění) a to zejména, pokud se k ní náhle přidružují další příznaky jako výrazné hubnutí, únava, snížená chuť k jídlu apod. Zesláblí se cítí i pacienti s chřipkou, poruchou výživy (tzv. malabsorpčním syndromem – u celiakie, nedostatku některých enzymů potřebných pro vstřebávání živin, u zánětlivého onemocnění střeva, po operacích střeva, některých lécích, po chemoterapii) nebo při hladovění, pacienti se sníženou funkcí štítné žlázy, revmatickými nemocemi nebo po prosté svalové námaze (někdy dominuje svalová bolest).

Mimo to existují i onemocnění vycházející přímo ze svalové tkáně – záněty, svalové dystrofie (porucha výživy svalu, vrozená nebo např. po dlouhodobém upoutání na lůžko svaly atrofují a když nemocný vstane z postele, cítí se najednou velmi slabý), denervace (onemocnění nebo úrazy postihující nervy svalů), nádory, nemoci pojiva, myastenia gravis, parazitární infekce (trichinelóza, toxoplasmóza), některé neuropatie (viz. příznak „pocit mravenčení“), vrozené poruchy metabolismu projevující se ukládáním některé neodbouratelné látky ve svalech, sarkoidóza, fibromyalgie a různé psychicky podmíněné syndromy.

Fibromyalgie je chronické revmatické onemocnění (nepostihuje ovšem klouby, ale svaly) vídané převážně u žen ve středním a vyšším věku. Kromě svalové slabosti dominuje bolest v určitých bodech na zádech, šíji a v kolenou či v loktech.

Léčba této nemoci zahrnuje psychoterapii, relaxační techniky, pohybový program pod vedením fyzioterapeuta a z léků se podávají antidepresiva, analgetika a lokální protizánětlivé přípravky.

Vrozená svalová dystrofie (Duchennova-Beckerova dystrofie) je závažné onemocnění způsobené poruchou proteinového metabolismu ve svalech s progredující* degenerací svalových vláken. Může se projevit již v dětském věku neobratností, slabostí až postupnou nemožností chůze a upoutáním na vozík. Nemoc patří bohužel mezi neléčitelná onemocnění, důležitá je tedy spíše její prevence v rámci *genetické diagnostiky (onemocnění je dědičné, nemocní jsou pouze muži, ženy jsou přenašečkami). Podpůrná léčba spočívá v rehabilitaci.

Myastenia gravis je imunologickou poruchou nervosvalového přenosu signálu. Tvoří se totiž protilátky blokující tento převod. Lidí s myastenií jsou unavení až vyčerpaní pro svalovou slabost. Nejvíce se to týká svalů v oblasti hlavy, šíje, stehen a paže. Myastenie se léčí medikamentózně – pyridostigminem (Mestinon), ambedoniem (Mytelase), syntostigminem, dávkování těchto léků však musí být nanejvýš opatrné a patří výhradně do rukou lékaře. Součástí léčby jsou také imunosupresiva (léky na snižování aktivity imunitního systému, který nemoc vlastně způsobil) – prednison, azathioprim (Imuran, Azamunú, cyklosporin a jiné léky. Někdy si nemoc vyžádá operaci – vyjmutí brzlíku (který bývá často současně postižen nádorem, v brzlíku se také tvoří protilátky proti již zmíněnému nervosvalovému přenosu).

Důležité je se tělesně nepřetěžovat!

Svaly mohou být dějištěm i některých zánětů (z infekčních to jsou hlavně parazitární záněty - trichinelóza, toxoplasmóza, bakterie a viry totiž musí napadnout nejdříve i jiné orgány, ve svalech se jejich infekce samostatně neprojevuje), často se jedná o záněty na imunitním podkladě. Jsou to tzv. polymyozitidy. Postihují převážně svaly stehen a paží na obou stranách a také svalstvo trupu a krku. Svalová slabost na dolních končetinách se nejčastěji projevuje obtížemi při stoupání do schodů a při vstávání z nízké židle nebo ze dřepu. Chůze se stává kolébavou.

Postižení horních končetin komplikuje zvedání předmětů (např. na poličku), oblékání a česání. Ležící nemocní mohou mít problémy s nadzvednutím hlavy. Přidat se mohou i jiné příznaky. Hlavní zásadou léčby takového onemocnění je pohyb v době přechodného zlepšení ke znovuobnovení ztracené svalové síly a klid v období akutního zánětu. Z léků se podávají kortikoidy a imunosupresiva. Čím dříve (nejlépe v dětském věku) se nemoc projeví, o to má lepší prognózu. Existují ale i jiné typy myozitid (zánětů svalů neinfekčního původu), na které uvedená léčba nezabírá.

Při déletrvající svalové slabosti určitě navštivte svého lékaře!

Diskuse


Centronukleární myopatie
Dlouhotrvající svalová slabost

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Může očkování proti Covidu způsobit rakovinu? včera v 11:38  My Melody 160
Pozitivní antigen, jak teď postupovat? 24.6.22 18:57  sobesin 29
Rýma po COVIDU 24.6.22 09:03  Benda5 6
EUC PCR test - kde najdu výsledky? 7.6.22 18:54  PhereNicae 3
Záznam o PCR testu 1.6.22 06:45  adamcoka 19
Prodělaný covid a menstruace 22.5.22 17:30  TinaAn 20

Napište prosím svoji zkušenost s: svalová slabost

Váš příspěvek
monikademuthova
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.2.18 23:48
slabost v rukou

Mam problemy s bežnymi ukony a bolesti ruk celich, ale pokud se snažim soustředit tak se trocha sily ukaže, ale ma 70.leta babinka ma vic sily než ja a to mam 46.let,vše težši je problem, nakup, luxovani, drhnuti nadobi atd. vylezeni z vany, krajeni masa a mam ročniho psika važi tak osm kilo ja ho v naruči pochovam tak čtyři minuty a začnou mě bolet ruce a klesat k tělu. sily mi p ři praci odchazi rychle, mam i jine potiže stresovou inkontinenci //a operace a dani pasky moc nepomohlo, žiji už skoro pet let s vložkami je potiž take ze svalstvem. Takže psychika moc trpi, take mam těžke deprese, poruchu osobnosti, panickou poruchu a uskostnou a zlobi mě špatna pamět. Takžže trpi hlava i tělo, boli pateř, mam juven. idiop. scoliozu, take bolesti krčni pateře ramene, kloubu a žit s bolestmi se taky neda, tuhnou mi svaly a špatně se rozhybavam.
:oops:

Molova Daša
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 14.5.16 16:13
otazka

Dobry den mam skoro stejne problemy jak pani Blazkova taky me zlobi zaludek od roku 2001 mam tam co dva roky bacil taky se lecim s artrozou jdu na vymenu kolene strasne me ochably paze mam i problemy s hemeroidy muzete me poradit co bych ve svem zajmu mela udelat? vZari jdu na operaci chtela bych se citit lip at se na berlich vubec udrzim.Moje doktorka me rekla ze na me jde Jaro doufam ze to byl zert dekuji za odpoved. Molova

Blazkova Vera
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.4.16 04:30

Dobry vecer, mam problemi ze zaludkem, a mam tez polyli, taky mi nasly metaplazii lecim se uz ctyri roky muj stav se horsi mam bolesti i pred jidlem i po jidle, taky me bolej nohy a ruce, skoro vsechny klouby sem tez slaba, taky mam i problemi s polikanim, tak sama nevim jak natom jsem co bych asi mela delat predem dekuji za odpoved Blazkova

Božena Hropková
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.5.14 17:12
otázka

Dobrý den, jsem bezradná a doktoři také, mám přesně to co je v příspěvku to je - ( Postihují převážně svaly stehen a paží na obou stranách a také svalstvo trupu a krku. Svalová slabost na dolních končetinách se nejčastěji projevuje obtížemi při stoupání do schodů a při vstávání z nízké židle nebo ze dřepu. Chůze se stává kolébavou. ) Tuto slabost svalů a potíže s chůzí mám již 6 týdnů. Ležela jsem v nemocnici na neurologii kde nic nezjistili, pak jsem byla týden doma a opět jsem musela do nemocnice, tentokrát na internu ani tam nic nezjistili, mám velké problémy s chůzí a bolí mě paže. Udělám pár kroků a padla bych slabostí. Prosím o radu, kam se mám obrátit. Děkuji Božena

leonitaa
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.2.14 13:32

Dobry den moje mala ma ten tyz problem..jen bez prujmu..citi se velmi oslavena a casto ji boliva brisko nema chut k jidlu. a miva krece kdyz neco sni…dnes ji na hrudi strasne pichalo ze nemohla popadnout dech..doktorka ji rekla ze ma infekci ve svaleh..prodelala ve 4 leteh uplavici. a jeste k tomu ma zvyseny cukr v tele..ve 3 leteh.byl takovy moment ze nemohla chodit a citila se velmi slabucka..cim to je.aco to vubec znamena.

svetlana bela
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 29.10.13 00:36

Dobry poslednom case neviem spavat cele telo mi ako strpne a ked chcem spat alebo sedim tak sa mi vytacak :zed: :zed: :zed: muka alebo noha ako keby mi ju niekdo vytacal ze to tam nema bit nejde mi ai popukat prsti ide mi to zaludkom napinama stale potom vracat som stoho nerzvona lebo ma to boli ako ked sa mi vytacaju nohy a ruky neviem co mam robit uz sa mi to stalo 3× a nevem ako dalej neda mi to ani spat

estre
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.8.13 09:44
myopatie střev

Dobrý den,
muže mít holčička 2 let stará myopatii střev? Je slabá často unavení a už dlhodobě má křeče bříška, pak se priďali i prujmi a zvracení tak s týdenním intrvelem. v nemocnici ji dali infuzi a dietu už cekem dobře papa, ale pořád je ji na zvracení a bolesti v bŕíšku má po každen jídlea to je tak vystrašená, že mne hned volá spiunkat. celý týden nemá stolici a pak tak 2× hnačkovou. mam strach protože celé to začalo asi pred pul rokjem že sem si všimla, že pri jídle stahuje bříško jakoby tam neco cítila. doktorka řekla že je to asi neco psychyckího ale mne se to nezdalo. pak azačali křeče bŕíška hodne plakala a prohíbala se nejprve do kloubku pozdeji do oblouku. tak že je prí moc zaplynená. nevím ale bojím se že ji střeva nepracuji tak jak mají a proto nekaká pravidelne a normálne a že i proto je zaplynená, protože střeva nepracuji správne. je tak slabá, že už neběhá tak jak dříve, hlavičku namne často unavené pokláda a telíčko má jako hadr, necítim napětí svalú. svaly jsou moc měkké jako ochablé. je skrátka videt že je svalově jakoby vyčerpaná. Co mám delat? muže to být mostytida sřev. Jak by se projevovala. Moc prosím o informace.

Předem dekuji.
Zoufala máma.

kisjan
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 28.3.10 22:25
myopatie

dopry den jsel lucie a mam miopatii lečim se s tim od malička a moc mě boli co jsem si přečetla proto že přesnš takle jse citim bila bich rada za naky leky nevim co dal psat dekuji

Vložit nový komentář