Šupinatění bradavky

Co to znamená?


Šupinatění bradavky je příznak, který by rozhodně neměl být přejit mávnutím ruky a svedením tohoto problému na suchou kůži nebo ekzém. Je to vážný příznak, zvlášť v případě, je-li přítomenjednostranně, zde už blikají červené kontrolky opravdu velmi varovně. Jsou dvě možnosti, které způsobí jednostranné šupinatění prsní bradavky a obě dvě jsou závažné. Jedná se buď okarcinom prsunebo přímo okarcinom prsní bradavky(Pagetův karcinom bradavky).

Pagetův karcinomje nádorové bujení, které vychází z mlékovodů a postihuje prsní bradavky žen. Projevuje se nejprve ostře ohraničeným červeným ložiskem červené barvy, se šupinatěním, později vznikají strupy. Je velmi snadno zaměnitelný s ekzémem, protože jeho projev je obdobný. Ale na rozdíl od ekzému se vyskytuje jen na prsní bradavce a téměř výhradně bývá jednostranný.

Karcinom prsu se projevuje i jinými příznaky, než je šupinatění bradavky, bývá přítomný hmatný útvar uvnitř prsu, prs může být jednostranně zvětšený, bolestivý.

Co s tím dělat?


Jakákoliv změna na prsu je důvodem k vyhledání lékaře a konzultaci problému s ním. Nádorová onemocnění postihující prs mají tu nevýhodu, že jsou velmi agresivní a velmi rychle se vyvíjející. Včasná diagnostika je v podstatě jedinou možností, jak se vyléčit s minimálními následky.

Pokročilá stádia karcinomu prsu, stejně tak jako Pagetova choroba se léčí chirurgickým snesením prsu (ablace). Je to nejspolehlivější metoda, jak zabránit tvorbě metastáz (nejsou-li už v době diagnózy přítomny.

Ve zkratce na závěr


Doporučení na závěr je pro všechny ženy – sledovat změny na svém těle není posedlost, ale zdravý rozum a mělo by to být součástí i osobní hygieny. Ony totiž ty nejzákeřnější choroby mohou začínat těmi nejobyčejnějšími příznaky – jako je napříkladolupování kůže na bradavce.

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Pozitivní antigen, jak teď postupovat? 24.6.22 18:57  sobesin 29
Rýma po COVIDU 24.6.22 09:03  Benda5 6
EUC PCR test - kde najdu výsledky? 7.6.22 18:54  PhereNicae 3
Záznam o PCR testu 1.6.22 06:45  adamcoka 19
Prodělaný covid a menstruace 22.5.22 17:30  TinaAn 20
Jsem pozitivní a máme se stěhovat 18.5.22 07:07  Anonymní 35

Napište prosím svoji zkušenost s: šupinatění bradavky

Váš příspěvek
nickavol
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 27.1.20 17:42
prosím praktickou zkušenost

Dobrý den, občas čtu příspěvky týkající se všech možných věcí, hodně se člověk dozví. Tak jsem se rozhodla zeptat.. Jsem trochu starší žena, začali se mi již delší dobu tvořit na obou prsních bradavkách suché světlé šupinky, v podprsence se nic neodlupuje. Nebyla jsem již delší dobu u lékaře na mamo a nyní mám již docela strach… Děkuji moc

Pavla335
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 9.12.15 23:11
prosím poradit

Dobrý den, neustále mně svědí prsa-neustále si je třu. A mám je pokryty takovým jako ekzémem, a vždy najdu v košíčkách u podprsenky velkou spoustu šupinek. Jsou i hodně citlivá a na kolem dvorce mi začaly růst černé chloupky-Můžete mi poradit prosím :-( Děkuji

Tera 12
7 příspěvků 4.8.14 20:51

Šupinatění prsního dvorce nemusí ihned znamenat něco vážnějšího. Měla jsem to taky doktoři si mysleli že je to rakovina prsa. Odebrali mi kousek kůže na histologii která trvala asi měsíc po měsíci čekání na výsledek jsem se dozvěděla že se jedná o kožní dermatitidu kterou zapříčinil členovec. Taky se klidně muže jednat o alergii na šampony která pokud když se nanesou šampony právě na citlivé místo jako jsou prsní dvorce může vytvořit na prsou dermatitidu. Hlavně hlavu vzhůru snad to dobře dopadne já jsem taky tomu nevěřila.

tinka2
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 8.7.14 17:27
bradavky

Ja mám veľmi citlivé prsia aj bradavky, to čo mám na bradavkách som mala už predtým ako mi začali prsia rásť. prehmatávali mi lekári prsia, ja ale aj môj frajer. Mávam tam chrastičky potom to odíde. Proste neviem čo to mám. V podprsenke som nikdy nespala používala som ale aj používam bavlnenú a keď som doma tak mám len tielko. Len sa bojím čo to mám s bradavkami. V máji budúceho roka idem na sono pŕs a tak sa uvidí. Povedala som všetko o tom gynekolóvi, že to nič nie je. Môže to byť hormonálne.

sysymona
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 3.12.12 18:07

Chtěla bych se zeptat, už druhý den mě velmi svědí bradavky a odlupuje se mi z nich kůže. Svědí to. Mažu to měsíčkovou mastí. A zatím žádný efekt. Jen doufám, že to není nic vážného. Nikdy předtím jsem to neměla. Nemáte někdo radu? předem mockrát děkuji.

Vložit nový komentář
 

Nemoci s tímto příznakem: